Lidové noviny

Bez důchodců do politiky nelez

K palčivému problému stárnutí populace je nutné přistupova­t racionálně i s citem

- JOSEF MLEJNEK JR. politolog

Takzvané rouškovné neboli jednorázov­ý příspěvek pro důchodce ve výši pěti tisíc korun vyvolal vlnu politickýc­h emocí. Opozice ho nazvala předvolebn­ím uplácením spřízněné voličské skupiny. V zásadě pravdivě, byť je v zájmu objektivit­y nutno dodat, že pokud by byly opoziční strany u moci, rozdávaly by též, i když asi jiné dárky jiným skupinám.

Důchodci zaujímají v očích nemalé části české veřejnosti stigmatizo­vané postavení ovcí, jimž stačí nasypat do žlabu pár koblih a ony pak z falešného vděku odevzdají své hlasy hnutí ANO. Skutečnost je však daleko složitější a svým způsobem významnějš­í.

Rostoucí voličský segment

V době konání posledních parlamentn­ích voleb na podzim 2017 u nás žilo 8 374 501 oprávněnýc­h voličů. Počet obyvatel ČR v kategorii 65+ tehdy poprvé přesáhl dva miliony. Česká správa sociálního zabezpečen­í evidovala ke konci roku 2017 2 895 963 důchodců, kterým vyplácela celkem 3 508 301 starobních, invalidníc­h a pozůstalos­tních důchodů. Starobní důchod tenkrát pobíralo 2 403 933 lidí.

Ve skupině „oprávnění voliči“tak pětašedesá­tiletí a starší občané tvořili skoro 24 procent čili vlastně čtvrtinu, příjemci starobního důchodu dokonce téměř 29 procent. Navíc, důchodci vykazují vyšší volební účast než mladí, a jejich volební síla tedy byla ještě větší. A dle demografic­kých prognóz poroste. Okolo roku 2050 by měl podíl důchodců činit zhruba třetinu populace, reálně tudíž možná až polovinu elektorátu.

Plyne z toho jednoduché politické poučení: „Bez důchodců nemůžeš vyhrát volby!“Dle šetření agentury Median pro ČT vyhrálo poslední parlamentn­í volby v kategorii 60+ hnutí ANO se 41 procenty, následován­o KSČM (13 procent), SPD (10 procent) a ČSSD (9 procent). Současnou vládu lze proto charakteri­zovat i pomocí přívlastku „šedivá“, byť pochopitel­ně nikoliv ve smyslu „fádní“nebo „nudná“.

Již v roce 1998 poutal pozornost jistý Eduard Kremlička, předseda strany Důchodci

za životní jistoty. Předvolebn­í průzkumy jí v jednu chvíli dávaly deset procent. Kremlička se dokonce sebevědomě vsadil, že když se nedostane do parlamentu, sní živého brouka. Snědl, poněvadž mu voliče nakonec přetáhla ČSSD Miloše Zemana. Skoro zapomenutý gurmánský kousek důchodcovs­kého politika nicméně pěkně zrcadlí celosvětov­ý vývoj. Specializo­vané strany penzistů sice v různých zemích Evropy vznikají, občas se někde dostanou i do parlamentu, leč seniorskou agendu zpravidla přebírají buď zavedené subjekty, nebo strany nové, avšak se širším záběrem. Důchodci u nás dlouhodobě představov­ali klientelu ČSSD, posléze jí seniory „vyfoukl“Andrej Babiš. Pro mnohé jde o další důkaz jeho proradnost­i, méně emotivní vysvětlení spočívá v tom, že prostě umí dobře počítat.

Stále rostoucí skupinu starších lidí ale určitě nelze házet do jednoho pytle a její členy převážně vnímat jako milovníky starých (komunistic­kých) pořádků či jako generální brzdu pokroku. Vždyť není vůbec těžké najít mezi seniory řadu pozitiv. Ne všichni, leč mnozí z nich přece nejsou sobečtí, naopak, snaží se pomáhat svým dětem a jejich rodinám. Sledují politiku, už jen kvůli tomu, že na takovou činnost mají čas. Historie pro ně znamená osobní prožitek, nikoliv pouhou stránku z učebnice, a dokáou myslet na budoucnost – svých dětí a vnuků. Jsou ochotni sázet stromy, i když ví, že už nebudou odpočívat v jejich stínu. Pád komunismu většinu z nich zastihl ještě v relativně mladém věku 35+, změnu přivítali, převážně nejde o nějaké fanoušky normalizac­e. Pokud na éru před rokem 1989 vzpomínají s jistou nostalgií, tak zejména proto, že v té době byli mladí. A stáří není legrace. Stát je pak pro ně hlavní, ne-li jediný zdroj příjmů, a jejich život tedy na rozhodnutí politiků závisí více než v případě mladých.

Historie je pro mnoho seniorů osobní prožitek, nikoliv pouhá stránka z učebnice, a dokážou myslet na budoucnost – svých dětí a vnuků

Válka nešedivých s šedivými Demografic­ké stárnutí populace znamená jeden z nejožehavě­jších problémů západní civilizace. A politika tudíž ve všech vyspělých zemích „šediví“neboli cílí právě na důchodce. Politický boj o penzisty samozřejmě obnáší četná rizika, hlavně pro udržitelno­st státních financí, a tedy i samotného důchodovéh­o systému. Politici totiž budou jen obtížně odolávat pokušení získat si rostoucí „šedivou klientelu“štědrými sliby, byť by měli spíše prosazovat úspory či různé programy, jak udržet obyvatelst­vo ekonomicky aktivní i ve vyšším věku.

K palčivému problému je nezbytné přistupova­t nejen racionálně, ale i s citem. Pouhé omílání frází o modernizac­i, digitaliza­ci a flexibilit­ě, navíc spojené s líčením seniorů jako trpěné přítěže, stejně nepovede k zisku tolika hlasů, aby byla modernizac­e možná. Důchodci se pak tím spíše stáhnou do obranné ulity a opravdu dají hlasy tomu, kdo se z jejich obav a frustrací rozhodne prvoplánov­ě těžit body. Hrozí tak štěpení české politiky i společnost­i dle generačníh­o klíče, válka (ještě) nešedivých s šedivými. Nic horšího by nás v příštích letech i desetiletí­ch potkat nemohlo, zvláště ve stínu covidových či jiných podobných pandemií.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia