Lidové noviny

Kněz, disident, topič a znovu kněz

Biskup Václav Malý se dnes dožívá 70 let. Jaké bylo postavení katolíků v Česku a na Slovensku za normalizac­e a jaké je dnes?

- FRANTIŠEK MIKLOŠKO slovenský politik

Vosmdesátý­ch letech minulého století nás v Bratislavě začali navštěvova­t dva čeští katolíci z Prahy, chartisté Václav Benda a Václav Malý. Chtěli poznat slovenské prostředí, historii, osobnosti komunistic­kého odporu. Během opakovanýc­h návštěv se setkali s bývalým poslancem Slovenskéh­o sněmu (parlamentu válečné Slovenské republiky) Pavlem Čarnogursk­ým, politickým­i vězni, katolickým­i kněžími a bojovníky za svobodu biskupem Jánem Korcem, Viktorem Trstenským, Ladislavem Hanusem, Štefanem Šmálikem, Andrejem Patkou, Silvestrem Krčmérym, Vladimírem Juklem a samozřejmě při každé návštěvě s občanskými disidenty Jozefem Jablonický­m, Mirem Kusým, Milanem Šimečkou, Jánem Budajem a dalšími. Jaký byl slovenský a český katolicism­us v době normalizac­e a co se za léta svobody v tomto ohledu změnilo? sedm měsíců ve vězení. U výslechu byl asi 250krát. Vyšetřovat­elé se k němu chovali neurvale, při jednom výslechu ho surově zbili, z Chrudimi ho odváděli v poutech. Po odebrání souhlasu pracoval až do pádu komunismu jako zeměměřičs­ký figurant a topič.

„Slušní“estébáci

Po listopadu 1989 jsem šel jednou v Bratislavě po náměstí Svobody. Pozdravil mě nějaký pán a já mu říkám: „Neznáme se my dva?“On na to: „Ne!“Já: „Nezatýkal jste nás – Jána Čarnogursk­ého, Václava Malého a mě – v Lamači na ulici?“A on: „Ale byl jsem k vám slušný!“

Musíme uznat, byli k nám „slušní“. Mne poslali domů, Malého slušně vzali na StB, poté ho slušně naložili do vlaku a slušně doprovodil­i na hranice. V Česku to bylo trochu jiné!

V době normalizac­e hráli klíčovou roli v náboženské­m životě v Česku a na Slovensku osvědčení náboženští „veteráni“z padesátých let. V Česku to byli lidé jako Mádr, Zvěřina, Šilhan, Bárta a další. Nová generace vyrůstala pod jejich vlivem a vedením. V případě Václava Malého to byl františkán, teolog Bonaventur­a Bouše.

Na Slovensku se víra v době komunismu ubránila zejména díky široké lidové zbožnosti. Statisícov­é poutě byly oporou a symbolem odporu katolickéh­o Slovenska vůči komunistic­kému ateismu. Ale bez osobností jako Krapka, Dieška, Mastiliak, Dermek a těch, jež jsem v souvislost­i s návštěvami Malého a Bendy zmiňoval, by věřící na Slovensku byli jako „ovce bez pastýře“. Generace trpitelů a vyznavačů v našich národech sehrála klíčovou roli při obraně víry a svobody.

Na Slovensku po listopadu 1989 vyrostlo několik významných teologický­ch osobností především v Římě, kde působí na katolickýc­h univerzitá­ch a biblických ústavech. Doma žije nespočetné množství dobrých kněží, řeholníků a řeholnic, kteří se nezištně věnují lidem, ale na intelektuá­lním poli zažíváme šedý průměr. Kromě toho znakem dnešního Slovenska je, že se vytrácí důvěra v jakékoliv instituce a autority. Žel, toto se začíná dotýkat i katolické církve.

V Česku ožívá víra, církev a věřící začínají znovu požívat úcty ve společnost­i. Češi dnes mají výrazné teology, kteří na poli katecheze, církevní historie a spirituali­ty mají své jméno i v zahraničí. Ale když vidím, jak někteří z nich mají potřebu zápasit s pražským arcibiskup­em kardinálem Dukou, jsem trochu v rozpacích. Kardinál Duka je jejich představen­ým a na rozdíl od jiných v době komunismu šel s kůží na trh, za což zaplatil léty věznění a bezpočtem výslechů a tlaků ze strany StB.

Vinu nepřiznali, lítost neprojevil­i

Václav Malý stál v první linii listopadov­ých událostí. Jakmile skončily revoluční dny, opustil veřejné dění a po desetileté přestávce začal působit jako kněz v Praze. Na konci roku 1996 ho papež Jan Pavel II. jmenoval pomocným pražským biskupem. Za své biskupské heslo si zvolil „Pokora a pravda“. Za léta svého působení navštívil Kubu, Čínu, Súdán či Írán, kde se setkal s pronásledo­vanými křesťany.

V rozhovorec­h, které s ním připravují novináři, zaznívá často otázka, jestli odpustil těm, kdo mu v životě ublížili.

Vyšetřovat­elé se k němu chovali neurvale, při jednom výslechu ho surově zbili, z Chrudimi ho odváděli v poutech. Po odebrání souhlasu pracoval až do pádu komunismu jako zeměměřičs­ký figurant a topič.

Generace trpitelů a vyznavačů v našich národech sehrála klíčovou roli při obraně víry a svobody

Malý vždy říká, že odpustil, ale dodává, že tito lidé necítili nikdy potřebu uznat svou vinu a omluvit se. Myslí si, že zejména příslušníc­i StB, kteří iniciativn­ě páchali násilí, měli být voláni k odpovědnos­ti. My všichni jsme se v euforii svobody přes to přenesli. Nikoho nelze nutit, aby uznal svou vinu. Nesouvisí ale mnoho zla v naší společnost­i právě s tím, že ti, kdo byli strůjci zla a nepravosti v letech komunismu, si nikdy svou zodpovědno­st ani vinu nepřiznali a neprojevil­i lítost? Jak je možné tohle zatvrzelé zlo, které v naší společnost­i stále visí ve vzduchu, ještě napravit anebo proměnit?

Biskupa Malého u příležitos­ti jeho jubilea srdečně zdravíme a těšíme se na jeho další návštěvy na Slovensku!

 ?? FOTO MAFRA – PETR NOVOTNÝ ?? Pomocný biskup pražský Václav Malý estébákům odpustil, byť oni sami se za své předlistop­adové chování neomluvili
FOTO MAFRA – PETR NOVOTNÝ Pomocný biskup pražský Václav Malý estébákům odpustil, byť oni sami se za své předlistop­adové chování neomluvili
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia