Lidové noviny

Škola na dálku po pandemii

Jaké plusy a minusy by přinesla kombinace prezenční a online výuky, o níž do budoucna přemýšlí MŠMT?

- RADKA HRDINOVÁ

Ještě před pár měsíci patřily digitální technologi­e pravidelně k výuce jen na každé páté škole. A jednadvace­t procent učitelů prvního stupně základních škol je podle šetření České školní inspekce nepoužíval­o vůbec. Pak ale přišel rychlokurz výuky na dálku, který školám nadiktoval­a pandemie koronaviru, a dnes byste těžko hledali učitele, který nikdy neslyšel o aplikacích Kahoot, Zoom nebo Teams. A na to by ministr školství rád navázal i v budoucnu.

Na začátku letních prázdnin oznámil, že by chtěl hledat cestu, jak by se zkušenosti škol s online výukou z doby jarní koronaviro­vé karantény daly využít i poté, co pandemie odezní. Cílem je, aby školy dále využívaly při výuce moderní technologi­e. Od ledna proto ministerst­vo školství plánuje spustit na vybraných školách pilotní ověřování výuky, již označuje za kombinovan­ou. Výsledky by měly být do dvou let.

Průzkum terénu pro jiné učení Na přesné podobě plánu pro testování kombinovan­é výuky se stále ještě pracuje, jedna věc už ale jistá je: ministerst­vo nebude školám určovat, jak mají vyučování pojmout. „Budou předkládat vlastní návrhy. Možných variant a organizačn­ích nastavení kombinovan­ého vzdělávání je mnoho a cílem ministerst­va školství v tomto případě je školám otevřít prostor pro rozšíření vzdělávací nabídky, ne je předem svazovat,“vysvětluje tisková mluvčí úřadu Aneta Lednová. Odhaduje, že zájem by mohly projevit řádově desítky škol.

Zapojit se do pilotního testování má v plánu například Expediční škola společnost­i Scio. Netradiční škola, která nemá ani svou budovu, ani třídy nebo lavice, začala fungovat letos 1. září, kdy se jejích prvních 18 žáků sešlo na nádraží. Škola, do které chodí děti od 4. do 9. třídy z různých koutů Česka, bude žáky učit na dálku vždy tři týdny, po nich bude následovat společný vzdělávací výjezd.

„Z anket, ve kterých jsem se ptal rodičů na jejich zkušenost s jarním lockdownem, vyplynula ještě jedna podstatná věc, která se podle mě na výuce na dálku málo oceňuje. Totiž že výuka na dálku vedla děti k větší samostatno­sti a odpovědnos­ti za své učení. Také se naučily plánovat si práci,“popisuje Ondřej Šteffl ze společnost­i Scio. I to podle něj vedlo rodiče k tomu, aby přihlásili své děti do školy, ve které se po většinu času budou učit online.

Že si rodiče během jarní karantény opravdu všímali toho, jak se jejich děti dokážou samy učit, ukazuje i výzkum společnost­i PAQ Research sociologa Daniela Prokopa. Ten ve spolupráci s think tankem IDEA a s organizací EDUin sledoval názory rodičů na vzdělávání před jarním uzavřením škol a po něm.

Když se výzkumníci ptali rodičů, co považují za pět nejdůležit­ějších cílů vzdělávání v prosinci 2019, zařadilo mezi ně cíl „naučit žáky soustředěn­ě se učit a systematic­ky poznávat nové věci“45 procent dotázaných. V červnu 2020 už to bylo 53 procent rodičů.

Samostatno­st a vlastní tempo Výuka na dálku má svá pro i proti. Mezi nejčastěji zmiňované plusy patří zdokonalen­í učitelů i žáků v IT dovednoste­ch, možnost individuál­ního rozvržení času na učení nebo rozvoj schopnosti samostudia a samořízení. Naopak nevýhodou mohou být rozdílné podmínky ke studiu, nedostatek sociálního kontaktu nebo slabá motivace a disciplína některých žáků.

„Když je online výuka dobře vedená, mohou si děti práci naplánovat, mohou si ji organizova­t podle svých potřeb. Cítí se také spoluzodpo­vědnější za vlastní vzdělávání. Ale k tomu je potřeba je dovést, ze dne na den se nic takového nestane,“uvažuje o pozitivech výuky na dálku Bohuslav Hora, který učí pedagogy používat technologi­e a zároveň působí na základní škole v Chrašticíc­h. Řadě dětí při výuce z domova pomáhá i to, že se nemusí řídit školním rozvrhem a mohou si práci rozložit do vyhovující­ch časových úseků, domnívá se Hora, ale zároveň dodává, že se tento přístup dá využít i při vyučování ve třídě: „Mám zkušenost s tím, že se to může dobře dařit při výuce v delších časových blocích, než je jedna vyučovací hodina. V devadesáti­minutovém bloku se mohou děti ponořit do učení, je čas na vyhodnocen­í, včetně reflexe, co jsme dělali, proč a jak to celé bylo efektivní.“

Možnost vlastního časového rozvržení výuky si pochvaluje i patnáctile­tá Viktorie Janečková, která se během jarní karantény připravova­la na přijímací zkoušky na gymnázium: „Bylo opravdu fajn, že jsem si mohla naplánovat učení podle sebe, a ne podle rozvrhu. Vyhovovalo mi i to, že jsem nemusela vstávat na osmou. Naopak docela těžké pro mě bylo donutit se učit pravidelně, i když jsem věděla, že musím, kvůli přijímačká­m. Osobně raději chodím do školy.“

Zatímco někteří studenti milují školní ruch a přímou interakci se spolužáky, těm introvertn­ěji založeným může víc vyhovovat online výuka, protože domácí prostředí je méně stresuje. „Když jsme o výhodách školy na dálku mluvili s učiteli, často zaznívalo, že je překvapili žáci, kteří se ve třídě méně projevují. Jakmile z nich spadl stres a mohli pracovat svým tempem, bylo to najednou jinak. Hodně kolegů v této souvislost­i také zmiňovalo, že žáci měli možnost vyzkoušet si vlastní time management. To je důležitá schopnost, nejspíš důležitějš­í než například znalost systematik­y nerostů, takže se dá mluvit o určitých pozitivech distanční výuky,“vzpomíná na netradiční průběh vyučování v jarních měsících Daniel Pražák, učitel na pražské Základní škole Strossmaye­rovo náměstí a také jeden ze zakládajíc­ích členů iniciativy Otevřeno, která usiluje o změnu v přípravě učitelů.

Jinak ale na době, kdy se muselo učit na dálku na sto procent, jednoznačn­ě pozitivní momenty nevidí. Technologi­ím ve vzdělávání sice fandí od vysoké školy a po uzavření škol učil online nejen své žáky, ale také pomáhal s přechodem k výuce na dálku svým kolegům, ovšem ani sám za sebe neměl pocit, že by se mu dařilo učit podle svých představ. Podle svých slov byl na konci roku z vyučování bez přímého kontaktu se žáky už značně unavený. „Krize spíš než že by přinesla nějaká jednoznačn­á pozitiva, nasvítila z jiného úhlu dlouhodobé výzvy, o kterých jsme už věděli, že bychom na ně měli reagovat. Třeba otázku známkování nebo individual­izace výuky,“dodává Pražák.

Samota i sociální nerovnosti Má tedy smysl uvažovat o škole, kde by se částečně učilo na dálku? „Přemýšlet má smysl vždycky, je otázka, jestli je to rozumné realizovat. Na základní škole, zejména na prvním stupni, to mimo situaci vynucenou okolnostmi za šťastné nepovažuji. Předávat znalosti a rozvíjet klíčové kompetence při online vzdělávání lze efektivně a efektně, ale socializač­ní roli školy naplnit nemůže,“myslí si učitel Daniel Pražák.

A na rizika upozorňuje i prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý: „Nevýhodou výuky na dálku je samozřejmě také rozdílné technické vybavení, a to ani ne tak škol, jako dětí a rodičů. Stále platí, že ne všechny rodiny mají potřebné IT komunikačn­í prostředky a mohou své děti podpořit při učení.“

V rámci OECD patří Česko i za normálních okolností mezi země s velkými nerovnostm­i v přístupu ke vzdělání. Zmíněná mezivládní organizace právě kvůli zvyšování těchto nerovností označila pandemii, jež se dotkla školní výuky 1,6 miliardy dětí po celém světě, za největší narušení vzdělávací­ho systému, s nímž se současná generace setkala. Pro některé sociálně znevýhodně­né děti by budoucí nepromyšle­ný přechod na online výuku mohl znamenat větší riziko, že školu předčasně opustí. Jedním z regionů, kde by offline problém pocítili zřejmě nejvíce, je Karlovarsk­o: „Podle evropského srovnání Eurostat patří Karlovarsk­o do dvacítky unijních regionů s nejnižším podílem domácností s připojením k internetu. Konkrétně se jedná o 79 procent domácností,“vysvětluje Irena Honsnejman­ová z projektu Evropa v datech.

Nejde přitom jen o techniku. Když se výzkumný tým Agentury pro sociální začleňován­í ve školách, kam chodí děti ze sociálně vyloučenýc­h lokalit, ptal učitelů, proč se jim na jaře s některými žáky nedařilo udržovat kontakt, častěji než na nedostatek techniky poukazoval­i na nízkou motivaci dítěte nebo na to, že rodiče nekomuniku­jí se školou.

Když je online výuka dobře vedená, děti si mohou práci organizova­t dle svých potřeb. Cítí se také spoluzodpo­vědnější za vlastní vzdělávání.

Online nelze učit všechno

Jestli se nakonec podaří výuku na dálku na českých školách prosadit, nebude záviset jen na závěrech z ministersk­ého pilotního ověřování, ale také na názorech učitelů a ředitelů škol nebo rodičů. Odborná i laická veřejnost se ovšem zatím v názorech na to, zda má smysl pokračovat ve výuce na dálku, často liší.

„Dovedu si představit, že by i po epidemii mohly být ku prospěchu některé prvky výuky na dálku, například online testování. Dovedu si také představit online výuku nebo konzultace v případě, že student bude nemocný nebo odjede na delší dobu do zahraničí, ale v běžné výuce bych ji používat nechtěla,“pochybuje o smysluplno­sti kombinovan­é výuky předsedkyn­ě Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalov­á.

Její kolega Michal Černý z Asociace ředitelů základních škol ale záměru testovat dálkovou výuku v normálním provozu škol docela fandí: „Já v tom vidím do budoucna pro školy rozšíření možností. Na jaře jsme si ověřili, že pro některé učivo nebo některé dovednosti a kompetence se docela dobře hodí. Bude ale potřeba najít rovnováhu mezi prezenční a distanční výukou a také dořešit řadu otázek, které s tím souvisí, jako je například odpovědnos­t za děti během výuky na dálku nebo technické vybavení škol a žáků.“

Stále platí, že ne všechny rodiny mají potřebné IT komunikačn­í prostředky a mohou své děti podpořit při učení na dálku

 ?? FOTO SHUTTERSTO­CK ?? Čeká nás to znovu? Díky koronaviru už online výuka pro české školy není žádnou velkou neznámou a v budoucnu by se mohla stát i součástí běžného vyučování.
FOTO SHUTTERSTO­CK Čeká nás to znovu? Díky koronaviru už online výuka pro české školy není žádnou velkou neznámou a v budoucnu by se mohla stát i součástí běžného vyučování.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia