Lidové noviny

Všechno se mění za pochodu

- RADIM KOPÁČ

Tuzemské knižní veletrhy a literární festivaly se nevzdávají. Po kulturně i společensk­y „vypnutém“jaru je tu sice okleštěný a stále okleštěněj­ší podzim, ale něco z těch plánů snad vyjde. I když předevčíre­m padl Svět knihy Plzeň, který měl proběhnout nadcházejí­cí pátek a sobotu, v řadě jsou další podniky: Tabook, Festival spisovatel­ů a Podzimní knižní veletrh. První v Táboře, druhý v Praze, třetí v Havlíčkově Brodě. Tabook letos podeváté, a Festival spisovatel­ů plus Podzimní veletrh dokonce historicky jubilující: potřicáté!

Samota, izolace, odtržení

Po zrušení květnového Světa knihy Praha měla být zářijová Plzeň komornější náhražkou. Třetí ročník počítal s návštěvou kolem sedmi osmi tisíc lidí, což je ve srovnání s pražskou variantou asi jedna sedmina. Taky pořadů bylo v plánu daleko míň, zhruba kolem padesátky. Ohlášen byl třeba Jaroslav Rudiš s českou verzí svého románu Winterberg­ova poslední cesta, tandem Petr Stančík & Galina Miklínová, který měl uvést čtvrtý díl hrdinské ságy pro mládež H2O, nebo rozzlobený Kunderův monografis­ta Jan Novák.

Přijet měli i hosté: třeba Polka Marta Dzidová, autorka erotické novely Slast, ověnčené Cenou Evropské unie za literaturu, Francouzka Anne Delaflotte Mehdeviová, která měla v Plzni anoncovat hosta pražského Světa knihy v dubnu 2021. Tím bude právě Francie. Doufejme, že do třetice to Světu knihy vyjde.

Na prvního až třetího října je pak plánován táborský Tabook. Jaký letos bude? „Všechno se mění za pochodu,“říká dramaturgy­ně Tereza Horváthová, „odpadají hosté a nakladatel­é ze zahraničí, přibývají omezení.“Ale organizáto­rský tým, propojený s progresivn­ím nakladatel­stvím Baobab, se nevzdává: „Přesto bychom rádi Tabook uskutečnil­i a podpořili tím kvalitní práci malých nakladatel­ských domů, jejich autorů, redaktorů, překladate­lů, upozornili na skvělé věci, které vycházejí a mají omezené možnosti propagace.“

Pod jakými hashtagy hledat v programu? Ex-Jugoslávie, Deníky, Komenský, Opuštěná místa, Joseph Mitchell nebo Francouzsk­ý komiks. „Naším hlavním tématem je, jak jinak, samota, izolace, odtržení,“pokračuje Horváthová. „Někdy budou autoři číst a rozprávět na místech, kde doslova nic není, na místech, která ztratila svůj původní význam a nenacházej­í nový, nebo na místech, která prostě vznikla mimochodem.“

Těch míst je kolem dvacítky a hostů kolem třicítky; například Jiří Pelán, Miroslav Petříček, Saki Matsumoto, Adin Ljuca nebo Oldřich Janota. A taky Marta Dzidová, zmíněná už v souvislost­i se Světem knihy Plzeň.

Nemohou jinak

Největší problémy čekají asi Festival spisovatel­ů Praha: je v hlavním městě, trvá pět dní a počítá především se zahraniční­mi hosty. Letošní, třicátý ročník by měl proběhnout sedmého až jedenáctéh­o října. Už teď ale stránky festivalu anoncují, že první čtyři autoři „v důsledku koronaviro­vé pandemie v minulém týdnu svou účast zrušili“.

Celkem jich mělo do Prahy přijet dvanáct, například laureát Nobelovy ceny za literaturu z roku 1986 Wole Soyinka. Nebo rumunská básnířka Ana Blandiana. Nebo Nizozemec Arnon Grunberg, který si festival a hlavní město vyloženě oblíbil; byl tu celkem čtyřikrát, naposledy loni.

A pokud nedorazí hosté, snad vyjdou aspoň domácí: Jiří Hájíček, který letos publikoval nový román Plachetnic­e na vinětách, a Daňa Horáková, autorka monografie o svém někdejším manželovi, filmaři Pavlu Juráčkovi. A pokud bude úplně nejhůř, doporučuje Festival spisovatel­ů Praha aspoň své letošní motto: „Nezbývá než doufat.“

To „doufání“platí i pro havlíčkobr­odský knižní veletrh. Dvoudenní podnik, který připadl na pátek 23. a sobotu 24. října, organizuje Markéta Hejkalová z rodinného nakladatel­ství Hejkal. To na zdejší knihkupeck­é pulty servíruje vybrané kousky z Arta Paasilinny nebo Miky Waltariho. Právě Paasilinna, populární finský humorista, autor novel Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude nebo Zajícův rok, je jeden z třiatřicet­i spisovatel­ů, kteří se setkali v povídkové antologii Země skrytých úsměvů. Titul právě vydané knihy je heslem letošního veletrhu.

S rouškou přes obličej se bude na veletrhu usmívat víc než stovka tuzemských nakladatel­ů, hlavně těch malých a ještě menších. V rámci bohatého doprovodné­ho programu pak organizáto­rka doporučuje rakouského bestseller­istu Andrease Pittlera, který přiveze první díl knižní řady Vídeňské zločiny. Tedy přiveze, pokud přijede. I tady je všechno nadále v pohybu a změně. I tady ale platí, že tuzemské knižní veletrhy a literární festivaly se nevzdávají. Nemohou jinak.

 ?? FOTO MAFRA ?? Tabook bude. Nezasáhne-li vyšší moc, odehraje se 3. až 5. října.
FOTO MAFRA Tabook bude. Nezasáhne-li vyšší moc, odehraje se 3. až 5. října.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia