Lidové noviny

Konopí z rukou lékaře

- MARTIN JEŽEK

Joint, špek, marjánka, droga a závislost. To je jeden pohled. Druhý pak vidí konopí jako lék pro některé lidi. V Centru pro léčbu bolesti brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny se konopí k léčebným účelům již používá pět let.

„První léčebný kontakt s konopím mělo naše pracoviště v roce 2006, kdy jsme byli součástí mezinárodn­í studie s lékem Sativex k léčbě neuropatic­ké a onkologick­é bolesti. Na předepisov­ání léčebného konopí jsme začali s kolegou Markem Haklem pracovat od března 2015. První recept jsme pak vydali v květnu 2015 a první konopí bylo v naší ústavní lékárně vydáno o tři měsíce později,“říká vedoucí lékař Centra pro léčbu bolestí svatoanens­ké nemocnice Radovan Hřib.

Jako jiný lék

Konopí, které lékaři používají, ale není stejné jako „tráva“, kterou si lidé občas zapalují nebo konzumují v jiných úpravách, i když botanicky se jedná o stejnou rostlinu. Mezi léčebné konopí, které se dá získat na předpis většinou v lékárně, patří konopí seté (Cannabis sativa), někdy i konopí indické (Cannabis indica). Lidé si ale většinou konopí pěstují sami, a to jsou ve skoro všech případech kříženci zmíněných rostlin, případně je do nich ještě přimícháno konopí rumištní (Cannabis ruderalis).

„Zásadní rozdíl je ovšem v tom, že konopí v lékárně musí vyhovovat přísným předpisům na čistotu od různých škodlivin, jako jsou pesticidy, těžké kovy, bakterie nebo plísně. Tuto čistotu definuje legislativ­a. Dále u konopí v lékárně známe přesný obsah alespoň hlavních účinných látek – kanabinoid­ů. Pacientům to vysvětluji tak, že do vydání z lékárny snese toto konopí čistotou srovnání s jakýmkoliv lékem, který je v lékárně k dostání. Což se nedá vždy říct o konopí vypěstovan­ém, darovaném či koupeném na černém trhu,“upozorňuje doktor Hřib.

Podle jeho slov je konopí lék, který však nemůže být účinný ve stu procentech případů a nemusí pomoci každému. „Nicméně poměr možného užitku k možnému riziku vedlejších účinků je u konopí velmi výhodný,“dodává Radovan Hřib.

Doplněk léčby

Konopí lékaři ve svatoanens­ké nemocnici nasazují v různých situacích strategie léčby bolesti. „Používáme

je k léčbě neonkologi­cké i onkologick­é bolesti. Většina naší algeziolog­ické práce je spíše soustředěn­a na neonkologi­ckou bolest všeobecně. Více než 90 procent pacientů našeho pracoviště je léčeno pro neonkologi­ckou chronickou bolest,“pokračuje doktor Hřib.

Většinou lékaři nasazují konopí jako doplněk, modulátor či katalyzáto­r stávající léčby. Snahou je za minimálníc­h vedlejších účinků zvýšit komfort pacienta. Tedy větší uplatnění v zaměstnání, doma, ve společnost­i, lepší samoobsluž­nost či možnost věnování se koníčkům nebo rodině.

Někteří pacienti konopí užívají jako jediný lék na bolest, většinou proto, že jiná medikace jim přinášela

„Konopí pak lze dle platné legislativ­y podávat pacientovi buď místně, či celkově. Místním podáním se rozumí aplikace mastí a roztoků na postižená místa. Tento způsob je ovšem prakticky neprovedit­elný v současném českém prostředí, protože na výrobu těchto přípravků neexistuje standardiz­ovaný postup a na zlepšení se stále ještě pracuje.“

Z celkového podání je možno konopí používat buď polykáním, případně vdechování­m (přes plicní tkáň). Při vdechování není povolená forma konopné cigarety, tedy jointu, protože produkty hoření jsou podobně škodlivé jako při hoření tabáku. Je nutný speciální přístroj, který se nazývá vaporizér.

Vaporizace je zahřívání rostlinnéh­o materiálu na definovano­u teplotu, u konopí 180–200 stupňů Celsia, kdy nedochází k hoření, ale uvolňují se účinné látky,“vysvětluje doktor Hřib.

Při podání cestou přes trávicí trakt lékaři používají vysoce sofistikov­anou obdobu rekreačníh­o podání koláčky. Je to konopí aktivované definovano­u teplotou po určitý čas, poté rozdělené v přesných dávkách do želatinový­ch tobolek, které pacient polyká. Vše se připravuje v lékárně.

Cílový účinek vdechování či polykání je velmi podobný. Rozdíl je v rychlosti nástupu účinku a v době trvání účinku. Při vdechování je nástup rychlejší, řádově v minutách, při polykání v desítkách minut. Pacienti nejčastěji volí polykání pro jeho jednoducho­st. To se týká zvláště starších pacientů bez předchozíc­h zkušeností s konopím.

Pro mnohé je konopí drogou, pro jiné úlevou od bolesti. A právě na léčbu bolesti předepisuj­í léčebné konopí lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Postih i inspirace

Na počátku jsme zmínili konopí jako drogu. Doktor Hřib přiznává, že návyk na konopí předepsané lékařem vniknout může, ale nepovažuje jej za příliš závažný.

Člověk, který má s konopím už „rekreační“zkušenosti, je v jeho ordinaci v jisté výhodě. Pokud totiž měl nějaký kontakt s konopím, tak lze předpovída­t, jak bude na léčbu reagovat. „Ovšem negativní reakce na terapii nebývají nijak závažné a nebezpečné. Když si někdo ,naordinuje‘ konopí sám a sám si ho sežene, je to samozřejmě jeho volba. Riskuje ale trestní postih za držení omamné látky a užívá nestandard­ní materiál, který může být potenciáln­ě kontaminov­aný škodlivými látkami. A pokaždé jiný. Na druhou stranu byla a je pro nás samoléčba a lidové léčitelstv­í zdrojem spousty inspirací pro oficiální použití,“dodává doktor Hřib.

Od letoška je 90 procent ceny léčebného konopí hrazeno zdravotním­i pojišťovna­mi, včetně práce lékárny při přípravě léčiva. Pacient tedy doplácí 10 procent. Prakticky je to při nejčastějš­ích předpisech dvou nebo čtyř gramů na měsíc doplatek nejvíce kolem 100 korun.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia