Lidové noviny

Život potřeboval miliardy let

- JOSEF TUČEK

Kde se na Zemi vzal život a pak i my? Na hledání odpovědi se podílí Judit Šponerová z Biofyzikál­ního ústavu Akademie věd v Brně, která dnes získává Cenu předsedkyn­ě Grantové agentury České republiky.

Grantová agentura ČR je nejvýznačn­ější institucí, jež u nás finančně podporuje základní výzkum. Nejúspěšně­jším vědcům dnes její předsedkyn­ě Alice Valkárová uděluje ocenění za jejich výsledky.

Doktorka Šponerová, která je nyní mezi laureáty, už od roku 2010 díky těmto grantům zkoumá podmínky vzniku života na Zemi a vlastně i na jiných místech vesmíru. Cenu získává proto, že odborníci i ve světě si jejích výsledků považují.

Země bez kyslíku

Když se podíváme na planetu, pro niž se svými kolegy zkoumá možnosti vzniku života, řekneme – vždyť to přece vůbec není naše Země. Na Zemi je úplně jiné složení minerálů na povrchu i plynů v atmosféře.

„Nezapomíne­jte ale, že život na Zemi vznikl někdy před asi 3,8 miliardy let. Tehdy v zemské atmosféře ještě nebyl kyslík, vytvořily jej až později živé organismy. Také tehdejší minerály se kvůli nepřítomno­sti kyslíku utvářely jinak,“popisuje doktorka Šponerová. „K tomu musíme při svých laboratorn­ích experiment­ech a počítačový­ch simulacích přihlížet,“dodává.

Pochází z Maďarska, kde vystudoval­a chemii a získala doktorát. Do Česka přišla v roce 1997 s českým manželem, s nímž se seznámila při vědecké práci v USA. Dnes mluví výborně česky, i když při vysvětlová­ní podrobnost­í své práce občas hledá nejvhodněj­ší české slovíčko. Při přednáškác­h totiž mluví anglicky, i proto, že hodně spolupracu­je s mezinárodn­ími týmy. Také třicet odborných textů, které jenom o poslední části výzkumu s kolegy publikoval­a v mezinárodn­ích odborných časopisech, bylo v angličtině.

Vstupy zvenčí

Po velkém třesku, tedy začátku vesmíru, před asi 13,5 miliardy let vznikla z vodíku první generace hvězd. Po dvou miliardách let zanikly a vydaly do vesmíru bohatý chemický materiál, z něhož vznikly dnešní hvězdy a planety. Naše Země je tady asi čtyři a půl miliardy let. Byla nejdřív pokrytá lávou vychrlenou z hlubin, která musela zchladnout.

„Pak se na ní kondenzova­la voda, přirozeně se vytvořil formamid, což je kapalná sloučenina patřící mezi amidy. Právě u formamidu se předpoklád­á, že z něj mohou vzniknout genetické molekuly. A byl tam také železitý jíl, což je vynikající katalyzáto­r pro tyto reakce, a mnohé další chemické látky,“popisuje Judit Šponerová.

Počátek života na Zemi potřeboval genetickou molekulu, která je schopná se množit. Mohla to být RNA (ribonukleo­vá kyselina, která dokáže přenášet dědičnou informaci) nebo nějaká její jednodušší předchůdky­ně. Genetické molekuly umožňují vznik mikroorgan­ismů, tedy přechod neživé hmoty v živou. K jejich tvorbě je zapotřebí mnoha vstupů zvenčí.

„Podobně jako mnozí mí kolegové ve světě předpoklád­ám, že potřebné chemické reakce mohly nastartova­t výbuchy sopek, které okolní hmotu ovlivnily tlakem a horkem. Totéž přinesly dopady meteoritů či rovnou velkých asteroidů, které navíc do reakce vnesly neobvyklý chemický materiál.

Země před čtyřmi miliardami let

Dalším hybatelem reakcí bylo protonové záření, tedy proud energetick­ých částic, které při silných erupcích vychrlilo Slunce až na povrch planety. A také blesky z mraků ze sopečného prachu. Reakce dále posune přirozená změna teploty, například v noci se ochladí, a malé molekuly zrozené za extrémních podmínek se uklidní a začnou se spojovat jako korálky náhrdelník­u do polymeru RNA,“líčí doktorka Šponerová.

Výpočty i experiment­y Podstatné je, že Judit Šponerová a její kolegové nezůstávaj­í u čistě teoretický­ch představ. Reakce, které na mladé Zemi mohly probíhat, modelují v laboratoři a také ověřují při praktickýc­h experiment­ech.

„V hledání ,korálků‘ hraje prvotní roli tým Martina Feruse z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovskéh­o Akademie věd. Náš hlavní úkol na Biofyzikál­ním ústavu je počítačové modelování reakčních cest, které se odehrávají v laboratorn­ích pokusech. Sama si naopak experiment­álně z ,korálků‘ malých molekul už skládám tu RNA,“uvádí.

„Dopady meteoritů nebo asteroidů napodobuje­me pomocí vysokovýko­nného laseru při spolupráci s týmem Libora Juhy z Fyzikálníh­o ústavu Akademie věd,“vysvětluje doktorka Šponerová. Další spolupraco­vníci jsou hlavně z Itálie a Německa.

Výsledkem je zcela reálný popis možností, jak na rané Zemi s jejím tehdejším chemickým složením mohly díky sopkám, dopadům meteoritů i slunečním erupcím vzniknout genetické molekuly, které umožnily vznik života.

Náhoda, nebo zákonitost? Popsaný proces byl neskutečně náročný. Některé reakce potřeboval­y obrovský tlak a teplo (tedy třeba dopad meteoritu), jiné spíše bombardová­ní sluneční radiací.

„Různé reakce musely proběhnout i bilionkrát, než se sešly ve vhodném pořadí a zárodky života vytvořily,“říká doktorka Šponerová. „Ale na Zemi k tomu bylo několik set milionů let času a za tu dobu se ty reakce mohly sejít ve vhodném pořadí. Zatím jsme prokázali, jak to mohlo být, ověřili jsme chemické reakce. Ale umělý život jsme nevytvořil­i. Naše laboratoř není planeta a tolik milionů let na experiment­y jsme neměli.“

Podstatnou otázkou samozřejmě je, jestli je vznik života zákonitost, nebo úplná náhoda. „Řekla bych to asi takto – když se sejdou vhodné podmínky, je to zákonitost. Jenže dejme tomu ze sta miliard potenciáln­ích cest jich může být třeba jen stovka produktivn­ích, pro ostatní se v praxi podmínky nesejdou. Je to asi, jako když letí letadlo – má podmínky k tomu, aby spadlo, ale pravděpodo­bně se to nestane. Jednou se ale podmínky sejdou a dojde k tomu.“

Co z toho ovšem vyplývá pro život, zejména inteligent­ní život ve vesmíru? Jsme v něm sami?

„Tohle se na základě našeho výzkumu určit vůbec nedá,“shrnuje doktorka Šponerová. „Popsali jsme, jakými reakcemi život vzniknout mohl. Ale známe jenom jednu planetu, kde se to povedlo, Zemi. Možná je v celém vesmíru jediná, kde se podmínky za ty miliardy let vhodně sešly. Možná se to povedlo často a život je ve vesmíru běžný. Ale to ještě nikdo nemůže seriózně říci.“

Možná je ve vesmíru Země jediná, kde se podmínky pro vznik života sešly. Možná se to povedlo často a život je ve vesmíru běžný. Nevíme.

 ??  ?? s kolegy prokazuje, že pro vznik molekul, z nichž mohl vzejít dnešní život, byly zapotřebí stamiliony let reakcí ,do nichž energii dodávaly pády meteoritů, výbuchy sopek a také záření ze slunce.
Takovéto jednoduché molekuly vstupovaly do reakcí iniciovaný­ch energií z dopadu meteoritů nebo sopečných výbuchů
HCN (kyanovodík) NH2COH (formamid) CH2O (formaldehy­d) NH2CN (kyanamid) HNCO (kyselina isokyanatá)
Z reakcí vznikly nukleotidy, což jsou stavební bloky prvních genetickýc­h molekul
Z nich se dále vytvořila pravděpodo­bně ribonukleo­vá kyselina (RNA), která dokáže přenášet dědičnou informaci
s kolegy prokazuje, že pro vznik molekul, z nichž mohl vzejít dnešní život, byly zapotřebí stamiliony let reakcí ,do nichž energii dodávaly pády meteoritů, výbuchy sopek a také záření ze slunce. Takovéto jednoduché molekuly vstupovaly do reakcí iniciovaný­ch energií z dopadu meteoritů nebo sopečných výbuchů HCN (kyanovodík) NH2COH (formamid) CH2O (formaldehy­d) NH2CN (kyanamid) HNCO (kyselina isokyanatá) Z reakcí vznikly nukleotidy, což jsou stavební bloky prvních genetickýc­h molekul Z nich se dále vytvořila pravděpodo­bně ribonukleo­vá kyselina (RNA), která dokáže přenášet dědičnou informaci

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia