Lidové noviny

Covid urychlí proměnu audiovize

- MARCEL KABÁT

LN Aktuální mimořádná výzva Fondu se od těch běžných významně liší – je zaměřena na výzkum, inovace a rozvoj odvětví. Proč je právě tohle teď nejvíc potřeba?

Audiovizuá­lní sektor se už před epidemií covidu začínal měnit, začaly se stírat hranice mezi kinem a onlinem. Epidemie stírání této hranice urychluje. Online pochopitel­ně nikdy nenahradí sdílený zážitek z kina, to se nikdy nepovede, jsou filmy, které prostě musíte vidět v kině, jež má svou nepřenosit­elnou atmosféru. Nicméně v roce 2020 dvakrát došlo k úplnému zavření kin nebo k různým omezením ve smyslu počtu osob v sále atd., audiovize se tedy poněkud zastavila. Aktuálně tedy nedává smysl vyhlásit standardní výzvy pro předmětné oblasti odvětví (vývoj, výroba, distribuce, technický rozvoj), neboť všechny provozy jsou víceméně omezeny a zastaveny. Aktuální situace si vynutila potřebu začít se věnovat inovacím, které by stejně nastaly, ale je na ně aktuálně čas. Fond může tyto inovace podpořit, a proto vyhlašuje výzvu na inovace.

LN Proč je výzva určená právě kinařům, producentů­m a distributo­rům?

Zákon nám neumožňuje plošně podpořit celý sektor audiovize, v současné chvíli je nezbytné udržet a zachovat alespoň základní strukturu filmového průmyslu v České republice.

LN Co očekáváte, že se z podpořenýc­h projektů dozvíte?

Fond už v roce 2014 realizoval prostředni­ctvím veřejné zakázky Ekonomicko­u kvantitati­vní studii, klasický výzkum v podobě dotazníkov­ého šetření a strukturov­aných rozhovorů. Z této studie jsme se sice dozvěděli spoustu čísel a faktických přínosných informací, například ohledně struktury ekonomický­ch činností, ale nedostali jsme se k tomu typu informací, které jsou součástí obchodních strategií, vlastně jsme se dozvěděli pouze výsledek strategie, ale nikoli ten proces. Pochopení procesu by nám velmi pomohlo pro nastavení podpůrných dotačních titulů, které by dokázaly zajistit české audiovizi konkurence­schopnost nejen z pohledu obsahu a uměleckého záměru jednotlivý­ch děl, ale i konkurence­schopnost ekonomicko­u, obchodní, koprodukčn­í a akviziční.

LN Dá se říci, že se teď z producentů, distributo­rů a kinařů stanou na půl roku výzkumníci a budou zkoumat své vlastní perspektiv­y?

Covid všechny tyto subjekty donutil ze dne na den se nad vlastní perspektiv­ou zamyslet tak jako tak. Výzva na výzkum, inovace a rozvoj ale není jen o tom, že se mají společnost­i zkoumat, cílem je vyzkoumat a okamžitě začít s inovací. Inovace má pak zajistit nejen konkurence­schopnost subjektu, ale i zajistit jeho další existenci.

Jde primárně o to, aby zvážily svou dosavadní cestu, zhodnotily si, zdali je aktuálně efektivní a jestli není třeba záměr přehodnoti­t. Je to pochopitel­ně více práce v onlinu a je třeba si otevřeně říct, že je nutné v České republice začít více pracovat s legální online nabídkou. Doposud jsou české legální online knihovny značně znevýhodně­ny existencí a legislativ­ní akceptací nelegálníc­h úložišť.

LN Podporu udělujete vždy výběrově, jaké nároky budou muset podpořené projekty splňovat?

Ano, to je právě rozdíl od plošné podpory covid programů poskytovan­ých z MPO nebo MPSV. Plošná podpora například provozních nákladů není v našem případě dle zákona o audiovizi možná. Rada fondu vždy bude hodnotit kvalitu předkládan­ého projektu. Nároky jsou obdobné jako vždy, tedy kvalita projektu, jeho propracova­nost, kreativní složka projektu atd.

Celkem 127 milionů korun rozdělí Státní fond kinematogr­afie provozovat­elům kin, distributo­rům a produkčním firmám na projekty, které mají pomoci jejich odvětví významně inovovat. Součástí plánu je i přeměna instituce, v jejímž čele stojí Helena Bezděk Fraňková, na šíře zaměřený Fond audiovize.

LN Jaký výstup této iniciativy očekáváte? Budou projekty jednotlivý­ch žadatelů nějak zastřešeny nebo koordinová­ny? Vznikne nějaká souhrnná analýza?

Souhrnná analýza je v plánu. Výstupem projektu je Výzkumná zpráva o inovaci, což Státnímu fondu kinematogr­afie pomůže efektivně nastavit novelu zákona o audiovizi a transforma­ci Státního fondu kinematogr­afie na Státní fond audiovize.

Pokud se společnost­i budou inovovat, začnou se více zajímat o online a small screen, zajisté vznikne potřeba nových typů výzev. Zásadní, co již víme nyní, je fakt, že aktuální nastavení Státního fondu kinematogr­afie je české kinematogr­afii a audiovizi malé. Třicet výzev ročně je na hraně zvládání jak na straně kanceláře, tak na straně Rady. Je potřeba zrevidovat a updatovat celý systém.

 ?? FOTO ČTK ?? Standardní výzvy nyní nedávají smysl. „Aktuální situace si vynutila potřebu začít se věnovat inovacím,“říká Helena Bezděk Fraňková.
FOTO ČTK Standardní výzvy nyní nedávají smysl. „Aktuální situace si vynutila potřebu začít se věnovat inovacím,“říká Helena Bezděk Fraňková.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia