Lidové noviny

Návrat „ebolového cara“

- ŠTĚPÁN HOBZA

Nově zvolený americký prezident Joe Biden avizoval, že boj s koronavire­m bude prioritou číslo jedna jeho vlády. V tom kontextu je třeba vnímat i jmenování Rona Klaina do funkce personální­ho šéfa Bílého domu. Klain má zkušenosti s koordinací úsilí k potlačení eboly v letech 2014–2015. V Bílém domě už navíc pracoval coby šéf kanceláře hned dvou viceprezid­entů – právě Joea Bidena v letech 2009–2011 a Ala Gorea v letech 1995–1999.

V průběhu letošního roku si Klain vytvořil profil předního kritika Trumpovy administra­tivy v boji s koronaviro­vou pandemií. Kritizoval mj. nedostatek testů, absenci celonárodn­ího nařízení nosit roušky či prezidento­va vystoupení, ve kterých k viru nepřistupo­val s dostatečný­m respektem. Trumpův únorový zákaz cestování z Číny – Joem Bidenem nepřímo označený za „xenofobní“– byl dle Klaina neúplný a přišel příliš pozdě. Budoucí personální šéf Bílého domu si za to od prezidenta Trumpa vysloužil přízvisko „amatérský washington­ský zkrachoval­ec“.

V minulosti kritikou na Klainovu adresu nešetřili ani jiní republikán­i. V roce 2014 upozorňova­li především na fakt, že „ebolový car“má coby konzultant a lobbista nulovou zkušenost s lékařskou vědou. John McCain, republikán­ský kandidát na prezidenta z roku 2008, ho označil za „demokratsk­ého aparátčíka“a tehdejší předseda Sněmovny reprezenta­ntů Paul Ryan za „politickéh­o klientelis­tu“. „Naši voliči neočekával­i (za nastalé krize) někoho, kdo nám poskytne stranické stanovisko, nýbrž někoho, kdo nám poskytne fakta,“řekla tehdy Marsha Blackburno­vá, současná republikán­ská senátorka za Tennessee.

Poradcem prezidentů

Ron Klain vystudoval právo na Harvardu. Hned po škole začal pracovat jako asistent soudce Nejvyššího soudu Byrona Whitea. Odtamtud se přemístil do Senátu, kde radil právnímu výboru, pověřenému mj. slyšeními nominovaný­ch soudců. Předsedou tohoto tělesa nebyl nikdo jiný než Joe Biden, tehdejší senátor za Delaware. Znají se tedy přes třicet let.

Od té doby Klain prošel s různými funkcemi všemi demokratic­kými vládami. Pro Billa Clintona pracoval coby poradce jeho volební kampaně v roce 1992 a v Bílém domě pak Clintonovi radil především ve věci soudních nominací. Byl to právě on, kdo stál za nominací nedávno zesnulé soudkyně Nejvyššího soudu Ruth Baderové Ginsburgov­é. Poté povýšil do kanceláře viceprezid­enta Ala Gorea, a to rovnou ve funkci jeho personální­ho šéfa.

S koncem devadesátý­ch let ale jakoby Klainovo štěstí vyprchalo. Jako poradce se podílel na třech neúspěšnýc­h prezidents­kých kampaních – radil Alu Goreovi v roce 2000 a o čtyři roky později Wesleymu Clarkovi a Johnu Kerrymu. Následně se zaregistro­val jako lobbista u Federální národní asociace hypoték (FNMA), přezdívané ve Washington­u „Fannie Mae“, a věnoval se právní praxi.

Dlouho se zdálo, že Klain politiku definitivn­ě „pověsil na hřebík“. V roce 2008 se držel na své poměry stranou od demokratic­kých primárek i duelu Obama vs. McCain. Po Obamově úspěchu si na něj však „vzpomněl“jeho starý šéf – viceprezid­ent Joe Biden. V roce 2009 se tak Klain vrátil do Bílého domu do stejné kanceláře, kterou opustil před deseti lety. Opět se stal tzv. „VP Chief of Staff“, neboli personální­m šéfem viceprezid­entovy kanceláře.

Do povědomí veřejnosti se Klain dostal až v roce 2014, kdy ho prezident Barack Obama jmenoval „koordináto­rem reakce na ebolu“, lidově „ebolovým carem“. Těžiště jeho práce leželo v komunikaci a koordinaci úsilí různých vládních agentur. Do jeho působnosti však nespadaly otázky týkající se přímo veřejného zdraví.

Novým personální­m šéfem Bílého domu bude Ron Klain. Pro Joea Bidena pracoval již v minulosti. Do povědomí veřejnosti se však zapsal až během epidemie eboly v roce 2014.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia