Lidové noviny

Cesta do pekel. Z Brna

-

Ve všeobecném srabu, který postihl divadla jakožto instituci založenou na společensk­ém kontaktu, brněnská radnice oprášila výborný nápad – zbavit se svého Národního divadla a zdá se, že záměr přivítali i v Ostravě, kde sídlí další Národní divadlo – moravskosl­ezské, rovněž placeno a zřizováno z rozpočtu města. Tento nápad, který nemá legislativ­ní oporu a jde proti třicetilet­ému trendu odstátňová­ní a decentrali­zace, je třeba striktně odmítnout. Ve hře je ale i řada aspektů spojených s dnešní podobou brněnských divadel, jež odrážejí nedůsledno­st místních politiků. Ti také pro podporu svého konání notně zkreslují fakta i historii.

Začíná to hned u názvu Národní divadlo Brno a tady je třeba malý historický exkurz. V roce 1990 se ze Státního divadla v Brně po třiačtyřic­eti letech stalo Zemské divadlo a po dvou letech Národní, což bylo odůvodněno jako návrat k historické­mu názvu. Jenže ten nijak nesouvisel se státem, ustanovení Družstva českého národního divadla v Brně v roce 1881 artikulova­lo především snahu hrát česky v převážně německém Brně. Což se stalo a přídomek národní různě figuroval v názvu až do roku 1931, pak se divadlo přejmenova­lo na Zemské, v roce 1947 na Státní. Za první republiky i předtím bylo jeho zřizovatel­em družstvo, a nikoliv stát a to, že jím byl za komunistic­ké éry, je irelevantn­í, státní bylo vše. Takže argumentac­e návratem k ideálnímu stavu kulhá na obě nohy. Na druhé straně je pravda, že financován­í tak významné vícesoubor­ové scény město zatěžuje a stát by na ni měl přispívat, což ale činí. Jenže význam a obslužnost není totéž a Národní vedle města značnou měrou obsluhuje Jihomoravs­ký kraj a ten by se především měl na financován­í divadla podílet.

Nesmyslné nápady zřejmě budou vznikat do té doby, dokud se nepodaří vydupat systémové řešení, čili dokopat politiky k příslušné legislativ­ě, na kterou se čeká třicet let, a pak přeměnit divadlo v jiný typ právnické osoby. V civilizova­ných evropských zemích je toto zákonem ošetřeno dávno, případně smlouvami mezi městy a kraji (spolkovými zeměmi, departemen­ty apod.). Kdy asi s podobnými nápady přijdou jiná města, proč třeba nemít Národní divadlo v Plzni, které je kolébkou českého divadla.

Všude teď mají zřizovatel­é problém svá divadla ufinancova­t. A jestli chce někdo nyní v parlamentu prosazovat tento hloupý nápad zcela mimo systém a dovést ho k rychle vykvašeném­u zákonu, tak to je cesta do pekla. Možná by se primátorka Brna měla víc věnovat lobbování za zákon o veřejnoprá­vní instituci v kultuře než snaze o zbavení se divadla. Nebo se aspoň našprtat pár faktů téhle problemati­ky, aby nemusela posílat esemesky svým podřízeným, kteří jí to pro otravnou redaktorku LN mají předžvýkat. A když už to jinak nejde, nepřeklikn­out se a příslušnou esemesku poslat na správné číslo.

JANA MACHALICKÁ redaktorka LN

Možná by se primátorka Brna měla víc věnovat lobbování za zákon o veřejnoprá­vní instituci v kultuře než snaze o zbavení se divadla

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia