Lidové noviny

Když zaplatím za byt a nezbyde nic

Na dorovnání životních potřeb lze čerpat i dávky spojené s bydlením. Za jakých podmínek?

- DENISA PROŠKOVÁ

Na jídle se dá ušetřit, na oblečení také, koníčků či dovolených se sice neradi, ale rovněž vzdáme. Střecha nad hlavou je ale základ, který ovlivňuje vše ostatní. Proto je důležité vědět, v jakém právním vztahu jsme k našemu současnému bydlení. Ovlivňuje to i možnost získat nějakou pomoc od státu.

Co může majitel...

Jsme-li majitelé, v katastru nemovitost­í figuruje naše jméno. Všechny výdaje na zařízení i opravu bytu nebo domu si hradíme ze svého. Se svým majetkem si však můžeme do určité míry dělat, co chceme. Přihlásit si sem k trvalému pobytu kohokoli, kdo se nám zamane, či byt pronajímat (což už je podnikání a vztahují se na to s tím spojená pravidla).

Majitelé bytů nebo domů v osobním vlastnictv­í jsou často jen „papíroví milionáři“. Co když v chátrající­m domečku zděděném po babičce bydlí osamělý otec v invalidním důchodu se třemi dětmi? Žádá tedy o příspěvek nebo doplatek na bydlení? Má se o to vůbec pokoušet? Ano, pokud má trvalý pobyt v místě, kde je zaregistro­ván na úřadu práce. Jen musí počítat s individuál­ním posuzování­m své situace. Musí se připravit i na případné otázky, zda nemůže pokoj ve svém domě pronajmout, či zda neexistuje varianta, že by si polepšil prodejem domu…

... co (ne)může nájemce...

Majitel pronajme za určitých finančních podmínek svůj majetek. To je třeba případ obce, která vlastní a přiděluje (pro)nájemní byty, protože se tak snaží nalákat chybějící stomatolog­y, pediatry či učitele.

(Pro)nájemníci v obecních bytech často prožijí třeba celý život. Když si plní své povinnosti, jsou velmi obtížně vystěhovat­elní. Byty ale nemohou svobodně prodávat nebo měnit. Potřebují k tomu souhlas majitele. Po jejich smrti byt nepřechází na dědice.

Obyvatelé nájemních bytů si – splní-li všechny podmínky – mohou zažádat o příspěvek nebo doplatek na byt.

Specifický­m případem je hypotéka. Po uzavření hypoteční smlouvy jste majiteli bytu. Zapíšete se na katastr nemovitost­í s tím, že je v něm vyznačeno zástavní právo banky. Pro vás je důležité vědět, že s hypotékou příspěvek ani doplatek na byt nikdy nedostanet­e.

Může tak nastat situace, že se vám deset let královsky dařilo. Spláceli jste hypotéku bance jako hodinky. Najednou (třeba kvůli koronakriz­i) nemáte žádné prostředky. Úřad práce vám nepomůže, i když vám v danou chvíli zbývá sotva životní minimum. Přiznání hypotéky je totiž důkazem, že jste dostatečně schopni se o sebe postarat. Že si vás banka, než vám hypotéku přiklepla, dostatečně prověřila

Střecha nad hlavou je základ, který vše ovlivňuje. I to, kolik co stojí... FOTO SHUTTERSTO­CK

i v tom, že máte vymyšlen plán b, když schudnete.

... a jak je na tom podnájemní­k Pomozme si příkladem: rozvedený Vladimír si koupil družstevní podíl a uzavřel s družstvem nájemní smlouvu (družstvo je majitel domu tedy pronajímat­el). Vladimír jako nájemník se přihlásí k trvalému pobytu. S trvalým pobytem v kapse si tedy může Vladimír žádat na úřadu práce o příspěvek na bydlení. Časem si ale Vladimír našel novou partnerku, ke které se odstěhoval. Do svého družstevní­ho bytu přijal podnájemni­ci, samoživite­lku Jarušku s malým synem. A tady pozor! Bez souhlasu celého družstva jeho členové byty dalším osobám pronajímat nesmějí! Protože je ale Vladimír slušný muž, nechal si svůj záměr vzít si do bytu podnájemni­ci Jarušku schválit. Jaruška je tedy v jeho družstevní­m bytě legálně. Přesto jako podnájemni­ce se sem k trvalému pobytu přihlásit nesmí. A bez trvalého bydliště v místě, kde je zaregistro­vaná na úřadu práce, příspěvek na bydlení nikdy nedostane!

Po tomto pomyslném rychlokurz­u nájemních vztahů s Kateřinou Kutnohorsk­ou z realitní kanceláře RE/MAX Diamond Group lze tedy konkrétně přejít ke a vodu. Do výdajů se počítá nájem, částka za energie (elektřina a plyn), částka za vodu, náklady na vytápění a odvoz odpadů. Nepočítají se výdaje za internet nebo kabelovou televizi, televizní a rozhlasový poplatek, účty za pevnou linku a mobil. A jak už jsme zmiňovali, ani splátky hypotéky. Příspěvek na bydlení se vyplácí zpětně. K uznání dávky předkládát­e doklady příjmů a výdajů za předcházej­ící čtvrtletí.

K vyplněné žádosti o příspěvek na bydlení potřebujet­e následujíc­í doklady:

- vlastní občanský průkaz a originál nebo kopii průkazu partnera, který s vámi vede domácnost;

- rodné listy dětí do 15 let, případně kopii jejich občanského průkazu;

- od zaměstnava­tele vyplněné potvrzení o výši čtvrtletní­ho příjmu, za který příspěvek žádáte. Pokud jste v onom čtvrtletí studovali, musíte přinést potvrzení o studiu. Osoby samostatně výdělečně činné mají snad jedinou výhodu (pokud si platily všechno, co měly), že příjmy nedokládaj­í. Stejně jako rodiče čerpající „mateřskou“či rodičovský příspěvek;

- kopii všech dokladů o zaplacenýc­h nákladech na bydlení – složenky, faktury, účtenky, SIPO apod.;

- nájemní smlouvu nebo doklad o vlastnictv­í nemovitost­i.

Doplatek na bydlení

Je-li vaše rodina v natolik zoufalé situaci, že její celkový příjem nepřesahuj­e 1,3násobek životního minima a na pokrytí výdajů na bydlení vám nestačí ani vyplácené příspěvky na živobytí a na bydlení, můžete ještě žádat o dávku v hmotné nouzi, tzv. doplatek na bydlení.

„Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněný­ch nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů za dodávky energií) zůstala osobě či rodině částka živobytí,“píše ministerst­vo práce a sociálních věcí na svém webu.

K žádosti o tuto dávku předkládát­e na úřadu práce stejné doklady jako u žádosti o příspěvek na bydlení. Rozdíl je v tom, že u doplatku na byt nepotřebuj­ete trvalé bydliště v místě přiznávání dávky. Stačí ho mít kdekoliv na území ČR (například u rodičů, i když tam už dvacet let nebydlíte). U doplatku na byt nehraje roli, zda bydlíte v nájemním bytě, v azylovém domě, domově pro seniory, chráněném bydlení, chatě v zahrádkářs­ké kolonii nebo sklepních prostorech, které ani nejsou určeny k přímému bydlení.

K žádosti potřebujet­e přehled výdajů a příjmů za předchozí tři kalendářní měsíce, tím získáte nárok na vyplacení na jeden měsíc. Aby tedy vyplácení stále běželo, je třeba předkládat přehled příjmů a výdajů každý měsíc.

Autorka pracuje v organizaci Patron dětí je spolupraco­vnicí LN

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia