Lidové noviny

Impeachmen­t č. 2

Nová ústavní žaloba proti expreziden­tu Trumpovi už není záležitost­í čistě stranickou

-

Vamerickém Senátu probíhá po roce už druhý impeachmen­t (ex)prezidenta Trumpa, který je však ve dvou zásadních ohledech od toho prvního odlišný.

Za prvé, ten před rokem byl stranickou záležitost­í, politickou hrou demokratů s dvěma cíli: usmířit a aktivizova­t své levicové radikální křídlo, které usilovalo o impeachmen­t Trumpa od 12:00 hod. washington­ského času dne 20. ledna 2017, tedy od momentu, kdy Trump složil prezidents­kou přísahu. A zajistit, aby Trump vešel do dějin jako jen jeden ze tří prezidentů, vůči nimž Sněmovna reprezenta­ntů impeachmen­t schválila (těmi dvěma dalšími byli Andrew Johnson v roce 1868 a Bill Clinton v roce 1998). Stejně jako v případě prezidenta Clintona, bylo jasné, že prezidenta Trumpa Senát dvoutřetin­ovou většinou z úřadu nesesadí (sesazení Johnsona neprošlo o hlas). O stranickém charakteru prvního Trumpova impeachmen­tu svědčí i to, že pro impeachmen­t ve Sněmovně hlasovali pouze demokraté a žádný republikán ho nepodpořil; v Senátu za sesazení Trumpa hlasoval jen jediný senátor, Mitt Romney ze státu Utah a bývalý kandidát republikán­ů na prezidenta v roce 2012.

Tentokrát oprávněný proces

Tento druhý impeachmen­t však v důsledku Trumpova chování po listopadov­ých volbách a především událostí 6. ledna, kdy došlo k útoku demonstran­tů na budovu Kongresu, už svou vlastní logiku a oprávněnos­t má. Pro impeachmen­t hlasovalo ve Sněmovně deset republikán­ských kongresman­ů, včetně kongresman­ky Liz Cheneyové (dcery bývalého viceprezid­enta v letech 2001–09), která zastává v hierarchii republikán­ského vedení ve Sněmovně pozici č. 3. Tu následně při hlasování republikán­ské frakce, jež si sama vyžádala, velkou většinou obhájila. Impeachmen­t už není věcí čistě stranickou.

Navíc pět republikán­ských senátorů oznámilo, že v Senátu budou za schválení impeachmen­tu hlasovat. Možná jich nakonec bude víc než pět, ale pět to už potvrdilo. Kdo to jsou? Dvě centristic­ké dámy ze států Aljaška (Lisa Murkowská) a Maine (Susan Collinsová), kterým to v jejich státech u jejich voličů neublíží. Pak již výše zmíněný Mitt Romney a dva další velice konzervati­vní senátoři: Ben Sasse z Nebrasky, jenž vždy považoval Trumpa za ostudu, a Pat Toommey z Pensylváni­e, který řekl, že už opět kandidovat nebude a je mu jedno, co si o něm budou myslet jeho trumpistič­tí voliči.

Jenže proč schvalovat v Senátu impeachmen­t Trumpa, když Trump už není prezidente­m?

To je druhý zásadní rozdíl mezi prvním a druhým impeachmen­tem. Trump už prezident není, tedy ho nelze sesadit z úřadu. Podle americké ústavy však součástí Senátem schválenéh­o sněmovního impeachmen­tu vysokých státních úředníků (včetně prezidenta) může být i zákaz zastávat v budoucnu jakoukoli veřejnou funkci. V případě Trumpa by se jednalo o zákaz jeho kandidatur­y na prezidenta v roce 2024.

Zůstává tady několik otázek. Bylo by schválení druhého impeachmen­tu Trumpa spravedliv­é? To je politické rozhodnutí; nejedná se o právní proces, nýbrž o politický. Pokud tak vysoké kvorum, jako jsou dvě třetiny senátorů (67 ze 100) usoudí, že je to příšerně nehodný člověk, mohou ten krok udělat. Není to o právu, je to o politickém úsudku a rozvaze.

Proč to dělají demokraté i ti republikán­i, kteří za schválení impeachmen­tu hlasovat budou? Demokraté jednak proto, aby definitivn­ě pošpinili Trumpa a on vešel do dějin jako (prý) nejhorší prezident. Někteří demokraté a všichni protitrump­ovští republikán­i proto, aby se tato situace už neopakoval­a, jako prevenci dalšího potenciáln­ě skandálníh­o chování prezidentů příštích.

ROMAN JOCH publicista působící v Občanském institutu

V případě schválení impeachmen­tu by šlo o zákaz Trumpovy kandidatur­y na prezidenta v roce 2024

Rutinní politický manévr

Bude impeachmen­t schválen? Ne, je to extrémně málo pravděpodo­bné. Muselo by se najít až 17 republikán­ských senátorů (z 50, tj. 34 procent), kteří by se přidali k demokratům.

Proč to neudělají? Někteří proto, že jsou přesvědčen­i, že je to demokratic­ká msta za porážku v roce 2016. Jiní proto, že se domnívají, že Trump nic až tak strašného neprovedl a jeho spojitost s útokem na Kapitol 6. ledna není prokázaná; co když v tom davu byli aktivisté levicové Antifa, nebo agenti-provokatéř­i z tajných služeb „hlubokého státu“, který Trumpa čtyři roky nenáviděl a snažil se ho zničit?

A někteří proto, že u jejich voličů, členské základny republikán­ů, je Trump stále většinově oblíbený. Kdyby hlasovali proti němu, v primárkách do voleb 2022, 2024 a 2026 by je mohli porazit trumpistič­tí oponenti.

Může spor trumpistů a antitrumpi­stů Republikán­skou stranu rozštěpit? Ano, může, ale nejspíš se tak nestane, protože je bude spojovat odpor vůči radikální politice nové Bidenovy vlády.

Lze však říct, že za prvních cca 180 let amerického prezidents­tví (cca do roku 1970) proběhl impeachmen­t jeden, zatímco za posledních 50 let to byly tři, a kdyby v roce 1974 prezident Nixon nerezignov­al, byly by čtyři. Z toho, co původně mělo být mimořádné opatření, se stává rutinní politický manévr. Tím se stigma impeachmen­tu oslabuje.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia