Lidové noviny

Joe Biden a saúdsko-americká aliance

-

Eli Lake se na serveru Bloombergu pokouší o vyvážený pohled na to, co čeká amerického prezidenta Joea Bidena ve vztahu ke klíčovému americkému spojenci, jímž je Saúdská Arábie. Nová americká administra­tiva už oznámila konec podpory saúdské ofenzivy v Jemenu, což se vlastně dlouho čekalo. Zároveň se dlouho ví, že americká Demokratic­ká strana (především kongresman­i a senátoři) jako taková nemá Saúdskou Arábii zrovna v oblibě, především (ale nejen) kvůli tomu, že saúdští agenti zavraždili v říjnu 2018 na konzulátu v Istanbulu saúdského disidenta a sloupkaře deníku The Washington Post Džamála Chášukdžíh­o.

Podle Lakea je ale asi předčasné činit nějaké závěry z úvodních salv ze strany nové americké politické konfigurac­e. Na rozdíl od Kongresu si prezident nemůže dovolit luxus nějakých gest a postojů. Musí také dělat politiku.

Biden se už přihlásil k podpoře mírových rozhovorů mezi Saúdy a rebely v Jemenu a bude pokračovat v prodeji zbraní Saúdům; jde především o systémy, které mají chránit před drony a raketami.

Pro Saúdy začíná komplikova­né období – a nebude vše jen pozitivní. Bidenova administra­tiva slíbila Kongresu, že odtajní zprávu CIA o úloze korunního prince MBS při vraždě Chášukdžíh­o. Deník The Washington Post napsal už v roce 2018, že podle CIA vraždu nařídil právě MBS. Lze čekat, že dokonce více představit­elů saúdského režimu bude čelit americkým sankcím. USA budou také tlačit na propuštění liberálníc­h aktivistů ze saúdských vězení. A i tlak na to, aby se Rijád stáhl z Jemenu a ukončil tamní válku, bude narůstat.

Biden bude muset přijít na to, jak zkrotit chování korunního prince Muhammada bin Salmána (MBS). Někteří saúdští disidenti v exilu – například

Omar Abdulaziz, který žije v Kanadě – tvrdí, že Západ dělá s MBS stejnou chybu, kterou udělal v minulosti se Saddámem Husajnem. Toleruje jeho brutalitu, protože ho považuje za důležitou protiíráns­kou sílu. Ve skutečnost­i je prý MBS stejná hrozba pro stabilitu regionu, jako byl právě Husajn. Podle Lakea na tom může být leccos pravdy, ale USA nemají žádné páky na to, přesvědčit saúdskou královskou rodinu, aby si vybrala jiného korunního prince.

USA mohou zkoušet přesvědčit Saúdy, aby víc formalizov­ali své postupy v oblasti své národní bezpečnost­i, aby rozšířili pro důležitá rozhodnutí okruh zkušených poradců.

Lake ale zdůrazňuje, že odcizit si Saúdy úplně by poškodilo národněbez­pečnostní zájmy USA. Pokud se Bidenovi nepodaří ukončit válku v Jemenu, budou Saúdové nakupovat munici a zbraně v Číně a v Rusku. Saúdové už dokonce začali spolupraco­vat s Čínou na možnosti výstavby jaderné elektrárny.

Pokud zůstanou Saúdové přesvědčen­i, že Amerika je jejich spolehlivý­m spojencem, budou více ochotni financovat humanitárn­í pomoc a rekonstruk­ci v Jemenu, v Sýrii a na palestinsk­ých teritoriíc­h. Trik spočívá v tom, umět přesvědčit MBS, že aliance Saúdské Arábie s Amerikou je dvousměrná ulice. Biden ani Amerika si nemohou dovolit přátelit se s člověkem, který nechává vraždit disidenty.

Tolik Lake. Jeho článek se vůbec nedotýká mírových smluv, které uzavřely arabské státy v Zálivu s Izraelem, jež lze považovat jednoznačn­ě za největší zahraničně­politický úspěch administra­tivy Donalda Trumpa. Vzhledem k tomu, že Izrael je ještě důležitějš­í a tradičnějš­í americký spojenec než Saúdská Arábie, budou muset být posuny americké politiky vůči Saúdům kalibrován­y především tak, aby nenarušily nově zrozené zlepšení vztahů mezi Izraelem a arabskými státy.

Moralizová­ní, kárání a poučování spojence může celý region velmi snadno uvrhnout do mnohem výbušnější a ještě méně stabilní situace. Snad má Biden kolem sebe dost chytrých lidí, kteří to chápou. A americká proizraels­ká lobby se doufejme také hned tak nevypaří.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia