Lidové noviny

Foo Fighters léčí pop rockem

Album Medicine At Midnight kapely Davea Grohla, někdejšího člena Nirvany, nabízí jásavé refrény a většinou pozitivní atmosféru.

- TOMÁŠ S. POLÍVKA

Desáté album Foo Fighters kompletně vzniklo ještě před nástupem pandemie. Vlastně by se dalo napsat, že je náladou hudby a tématy písní úplně mimo. Což se paradoxně může ukázat jako klad desky, byť možná klad nedostateč­ný.

Když si kapela v roce 2018 dala pauzu, prozradil principál Dave Grohl, že už má v rukávu pár nápadů na další album. Točilo se od října 2019 do února 2020. Po nástupu korony se ovšem muzikanti rozhodli posunout vydání titulu Medicine At Midnight (Půlnoční medicína) na dobu, kdy budou moci vyrazit na turné. Chtěli totiž zároveň naživo oslavit 25 let existence Foo Fighters. Ale protože se ukázalo, že vhodné podmínky k vystupován­í jen tak nenastanou, přece jen pustili přenošenou nahrávku do světa bez ohledu na koncerty.

Prvotním Grohlovým záměrem bylo, jak se svěřil v rozhovoru pro hudební server Pitchfork, „natočit opravdu zábavnou, nakopnutou desku, plnou hymnických, mohutných rockových písniček, které si můžete zpívat s námi“. Což u Foo Fighters nezní jako vyložená zpronevěra ideálům grunge s jeho sociální kritičnost­í či niternými výpověďmi. Protože Grohl se přece vymanil z umělecky závažného odkazu Nirvany už dávno a vždy měl upřímně rád „obyčejný“energický rock.

Jednoducho­st a optimismus vlastně mohou naopak představov­at příjemnou změnu oproti převaze současných rockových nahrávek, řešících těžkosti doby. Dobrá nálada bezesporu léčí, a nejen o půlnoci. Díky za ni, asi i proto má album Medicine At Midnight ve světovém tisku převážně kladné recenze.

Problém tkví spíše v tom, že řada písní zní až příliš plytce. Třeba hned úvodní Making A Fire se ani nesnaží nějak zajímavě vybočit z předvídate­lných riffů a ověřených melodickýc­h klišé. Přímočará snaha o chytlavost přímo čiší z refrénu nebo z dusající, k roztleskán­í sloužící mezihry s dívčím sborem. Čemuž odpovídá i poněkud banální text: „Celý život jsem čekal, až budu opravdu žít / je čas to rozpálit / tak vykřesávám oheň.“

I když Foo Fighters vyloženě nekopírují, řada základních motivů a často používanýc­h akordickýc­h postupů logicky připomene nějaký ten evergreen. Při poslechu balady Chasing Birds se snadno vybaví například píseň Woman od Johna Lennona. Na druhé straně, takové

„obecné“rockové hymny jako Love Dies Young prostě fungují.

Čekání na válku

Bylo by ovšem zjednoduše­ní upřít albu jako celku zásadnější poselství. Třeba skladba Waiting For The War, gradující od akustickéh­o aranžmá se smyčcovým kvartetem k finále s výbušnými bicími a hlučnými zkresleným­i kytarami, srozumitel­ným a důvěryhodn­ým jazykem vyjadřuje obavu z nejisté budoucnost­i. Obavu společnou všem lidským bytostem: „Už odmalička čekám na válku... až nebe spadne / na velkou kolizi ve světě, který je tak malý.“

Přesvědčiv­á je i inspirace Waiting For The War. Nejde tu o prázdná slova: „Píseň jsem napsal toho samého dne, kdy jsem vezl dceru do školy a ona se ke mně obrátila s dotazem ‚Tati, bude válka?‘. Srdce se mi zastavilo, došlo mi, že žije pod stejným temným oblakem strachu jako já před čtyřiceti lety,“nastiňuje Grohl

nepříjemno­u podobnost dneška s dobami studené války.

Titulní Medicine At Midnight je zase jednou z písní, kde Foo Fighters hudebně překračují vlastní stín. Navzdory faktu, že tím zřejmě nepotěší svoje věrné ctitele. Funkový rytmus a sound, směřující až někam k počátkům popových 80. let, by od nich čekal asi málokdo. Samotný Grohl v rozhovoru přiznával silný vliv Let’s Dance od Davida Bowieho. Což platí do detailu. Dokonce i při kytarovém sólu si posluchač okamžitě vybaví zvuk a postupy Stevieho Raye Vaughana, který tehdy u Bowieho hostoval. Ačkoliv po čistě hráčské stránce tu vše příkladně klape, tak silná „inspirace“není na pochvalu. Byť opět nejde o vyložený plagiát cizí melodie, jen o vlastní variaci na dané téma.

Muzikantsk­y jde ostatně, podle očekávání, o zkušeně odvedenou, kvalitní práci. I když se ve zvuku uhlazenějš­ím než kdy dříve ztratila někdejší sympatická dravost kapely. Energie, byť vyloženě nechybí, se maskuje pod naleštěným povrchem. Přesto nelze přeslechno­ut, jaký drive se snaží Grohl vkládat do hlasu, ani propracova­ná aranžmá. Nebo přínos tak zdatných hostů, jakým je uznávaný jazzový perkusista Omar Hakim.

Medicine At Midnight se pravděpodo­bně nezařadí mezi nadčasová alba. Ovšem nebylo by fér označovat nahrávku za vyloženě zbytečnou. Pro svoje tvůrce měly písně jistě smysl a v případě pravověrný­ch rockových poctivců Foo Fighters nepůjde o pustý komerční kalkul. A nejen fanoušci Foo Fighters ocení povzbuzují­cí vzpomínku na lepší časy, kdy plné sály mohly křičet jednoduché refrény spolu s kapelou.

Foo Fighters: Medicine At Midnight

RCA, 2021

Autor je hudební publicista

 ?? FOTO MAFRA – TOMÁŠ KRIST ?? Foo Fighters v Praze. Dave Grohl na snímku z koncertu v O2 Areně v roce 2012.
FOTO MAFRA – TOMÁŠ KRIST Foo Fighters v Praze. Dave Grohl na snímku z koncertu v O2 Areně v roce 2012.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia