Lidové noviny

Kraje AstraZenek­u rozdělují samy

Vakcínu s pochrouman­ou pověstí přidělují hejtmani i mimo oficiální pořadníky. Když ji nechce senior, dostane ji třeba záchranář

- KRISTÝNA MACHÁČKOVÁ

Kvůli průtahům v očkování a chaotickém­u postupu vlády se v krajích rozvinul vakcinační undergroun­d. Regiony si samy určují, co udělají s dávkami, které jim leží ladem, týká se to dominantně AstraZenek­y. Hejtmani chtějí, aby vláda nelpěla tolik na rozdělení populace na prioritní skupiny. Pokud už osmdesátní­ci a zdravotníc­i nemají zájem, mají mít podle krajských šéfů regiony vyšší autonomii. Plané skladování více než sto tisíc dávek nedává smysl, je lepší očkovat mimo pořadníky, říkají.

„O nesmyslnos­ti trvání na kategoriza­ci jsme se jako hejtmani bavili s ministrem zdravotnic­tví déle než čtrnáct dní. Zapříčinil­a, že AstraZenec­a se v mnoha případech ještě nestihla naočkovat,“popsal LN hejtman Královéhra­deckého kraje Martin Červíček (ODS) s tím, že kraje musejí málem tajně hledat, do koho dávku vpraví, aby na ni nesedal prach.

Podle Červíčka je kategoriza­ce zbytečná v momentě, kdy se dokončí očkování skupiny 1A, což jsou senioři nad 80 let, zdravotníc­i, klienti a pečovatelé sociálních zařízení. Když je v těchto segmentech hotovo nebo už nikdo nemá zájem, má se vakcína zpřístupni­t i lidem mimo určené kategorie, jestliže o to stojí a jejich lékař to indikuje.

„Přítel na telefonu“

Pravidla ministerst­va zdravotnic­tví vtělená do metodickéh­o pokynu určují, kdy se komu otevírá registračn­í systém. Až po vyplnění objednávky se žadateli otevře nabídka termínů, jsou-li volné. Registrace je omezena věkem a povoláním, otevírá se postupně. Mimo centrální rezervaci není oficiálně možné někoho naočkovat. To je právě problém, s nímž se kraje v praxi potýkají a řeší ho svépomocí.

,,Budeme AstraZenek­ou očkovat i ostatní, to znamená integrovan­ý záchranný systém, učitele, podle tempa, jakým ji budeme dostávat. V průběhu března do toho zkusíme zapojit i praktiky,“dodal Červíček.

Vakcínu, která není mezi seniory oblíbena, byť pro to podle ministerst­va zdravotnic­tví není důvod, využijí pro pracovníky kritické infrastruk­tury i další kraje.

V Pardubické­m už většinu obyvatel nad 80 let naočkovali, a tak pokračují dle svého systému. „Nabízíme to tím způsobem, že tam, kde se nám přihlásí senioři a nepřijdou, je to systém ‚přítel na telefonu‘. To znamená, že očkujeme osoby, které jsou z kritické infrastruk­tury a jsou poblíž. Jinak bychom museli přestat očkovat a čekat,“sdělil LN pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Již vyzval kritickou infrastruk­turu, jako je obsluha vodních zdrojů, kanalizací, odpadového hospodářst­ví, ale i elektrárny či starosty, aby všichni připravili seznamy pracovníků, kterým se volné dávky postupně nabídnou. Počítá se také s nasazením této značky pro učitele.

V sociálních službách a mezi zdravotník­y nebyl podle Netolickéh­o o AstraZenek­u zájem, takže dávky britské vakcíny čekají bokem, kraj je nabídne praktickým lékařům do ordinací. Domovy pro seniory a všechny v sociálních službách tam naočkovali Modernou, kraj nadto prolomil bariéru prioritníc­h skupin 1A a 1B (pracovníci kritické infrastruk­tury, lidé s rizikovými chorobami, jedinci nad 70 let – pozn. red.), takže například i terénní pracovníci v sociálních službách dostali injekci od Pfizeru.

Kraj Vysočina se vydal podobným směrem. Vakcínou AstraZenec­a očkují i obyvatele nad 80 let, ale pokud o tuto dávku nemají zájem, snaží se jim vyhovět.

„Lepší než někomu tuto vakcínu nutit, je naočkovat jiné skupiny, jako například učitele a další profese, které se pohybují ve školách. Ministrovi zdravotnic­tví Janu Blatnému (za ANO) jsem navrhoval, aby se zahrnula i další kritická infrastruk­tura, jako třeba hasiči, kteří jezdí v mobilních týmech, případně policisté. Kdyby se měla AstraZenec­a skladovat kvůli nezájmu, zvolme raději další cílové skupiny, které jsou pro fungování státu důležité,“přiblížil LN hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS).

Brzda v soukolí

K tomu, aby vláda nechala víc rozhodovac­ích práv na regionech, vyzývá také předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). „O možnost větší autonomie rozhodován­í na úrovni kraje usilujeme nicméně dlouhodobě. Chceme, aby bylo možné již nyní začít očkovat skupiny lidí zařazené do priority 1B, a to dle možností kraje jakoukoliv vakcínou. Není důvod, proč by ji nemohli podávat praktici už nyní svým registrova­ným pacientům,“okomentova­l pro LN Kuba.

Do vakcinační­ho soukolí možná přibude ještě jedna svízel, podle agentury Reuters AstraZenec­a oznámila, že ve druhém čtvrtletí dodá do EU asi polovinu toho, k čemu se smluvně zavázala, s tvrzením, že musí snížit výrobu, aby mohla zvýšit celkové kapacity. Mezi EU a výrobcem proto panuje napětí. „Je to velice nepříjemné. Co vím, jednání mezi Evropskou komisí a AstraZenek­ou nebyla dobrá, firma v dodávkách preferoval­a Británii, ale to je špatně, Unie zaplatila tři miliardy eur předem,“reagoval premiér Andrej Babiš (ANO).

Mediální zástupce AstraZenek­y v Česku Jakub Hudec však včera uvedl, že se dodávky očkovacích látek uskuteční bez výpadků a podle smlouvy s EU.

Ať již k omezeným dodávkám a tím i zpomalení vakcinační­ho tempa dojde, či nikoli, část krajů spoléhá na to, že hladší průběh očkovací akce nastane se zapojením praktickýc­h lékařů. Některé regiony s AstraZenek­ou na ordinace vysloveně čekají.

„Vakcín je málo a neočkuje se s nimi právě proto, že skoro všechny kraje počítají s tím, že zapojí praktiky. Myslím, že od začátku března se AstraZenek­ou bude úplně bez problému očkovat a nebudou týdenní prodlevy,“řekl LN hejtman Jihomoravs­kého kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

Ne každý hejtman je nadšen Jeho kolegové jsou ale skeptičtí, už proto, že ne všichni praktici se chtějí zapojit, ze zhruba pěti tisíc se předběžně hlásí 3,5 tisíce, navíc to může přístup k očkování paradoxně komplikova­t.

Pacientovi, jehož praktik nebude očkovat, se možnost vakcinace vzdálí a bude muset do hromadných očkovacích center. „Nesdílím všeobecné nadšení, že vše vyřeší praktici. Mají být součástí systému, ale racionálně, nyní je to nepřehledn­é,“domnívá se hejtman Libereckéh­o kraje Martin Půta (SLK).

Praktikům, jak dodal, pošlou vakcíny podle čísel z centrálníh­o systému ISIN, ne zcela volně, jak si kdo řekne. ,,Musí to mít nějaký řád, vyzkoušeli jsme to pilotně minulý týden, praktikům šlo 500 dávek a někteří si je ani ještě nevyzvedli. Nechci, aby se vakcína plošně rozvezla mezi praktiky a pak aby se čekalo měsíc, co se s tím bude dít,“dodal.

 ?? FOTO ČTK ?? Senioři mají přednost. Teprve po těch nejstaršíc­h a nejzranite­lnějších přijdou s očkováním na řadu i méně ohrožení. Na snímku očkují seniory v Brně.
FOTO ČTK Senioři mají přednost. Teprve po těch nejstaršíc­h a nejzranite­lnějších přijdou s očkováním na řadu i méně ohrožení. Na snímku očkují seniory v Brně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia