Lidové noviny

Krym je po anexi na suchu

- JIŘÍ JUST dopisovate­l LN v Rusku

Politické napětí mezi Ruskem a Ukrajinou spolu se sušším obdobím způsobilo akutní nedostatek vody na okupovaném poloostrov­ě Krym. Dodávky z Ruska jsou zatím v nedohlednu.

V Jaltě se už dlouho neradovali ze sněhu tak jako tuto zimu. Bílý poprašek se ve známém krymském letovisku delší dobu neudržel, místní jsou ale rádi za každou vločku. Sníh je jejich symbol naděje. Naděje, že město nebude trpět nedostatke­m vody.

Voda v nádržích zásobující město vydrží na dva měsíce, oznámila nedávno s jistou radostí šéfka místní samosprávy Janina Pavlenková. To umožní městu závislému na rezervních vodních zdrojích alespoň dočasně se vrátit k normálnímu životu.

„Jak dlouho bude trvat tento život, ještě není jasné. Mám na mysli přítok vody do zdrojů. Budeme doufat, že tání sněhu bude pokračovat, že ještě neskončilo,“dodala Pavlenková.

Situace v Jaltě je přesto stále kritická. Koncem loňského roku tekla voda v domácnoste­ch jen dvakrát denně po tři hodiny. Prázdné vodní nádrže a koryta řek trápí celý Ruskem ovládaný poloostrov Krym.

„Loňský a předloňský rok na Krymu byly mimořádně suché. To způsobilo vyčerpání horských vodních zdrojů a snížení zásob vody ve vodních nádržích. Třeba Simferopol­ská vodní nádrž prakticky vyschla a vodu z ní nejde brát,“popisuje situaci na poloostrov­ě pro LN Andrej Artov, místopředs­eda krymské asociace Ekologija i mir.

Ekolog uvádí, že za nedostatke­m vody nejsou globální klimatické změny, suché roky pravidelně přicházejí na poloostrov každých sedm osm let. Za kritickou situaci s vodou na Krymu může politika.

Přítok z Ukrajiny skončil

Krym o vodu připravili „zelení mužíčci“. Ukrajina reagovala na ruské obsazení poloostrov­a na jaře 2014 uzavřením Severokrym­ského kanálu. Více než 400 kilometrů dlouhý kanál přiváděl na Krym vodu z řeky Dněpr. Vyschlé betonové koryto názorně ilustruje stav rusko-ukrajinský­ch vztahů posledních let.

„Do roku 2014 zásoboval vodou Krym z 85 procent Severokrym­ský kanál, 15 procent připadalo na místní zdroje. Poté, co Ukrajina zastavila dodávky vody kanálem, se objevil deficit vody,“vysvětluje Artov.

Kanál fungoval od 70. let minulého století. Do pádu Sovětského svazu byl schopen napájet vodou 400 tisíc hektarů zemědělské půdy.

Těsně před krymskými událostmi měl kanál svá nejlepší léta za sebou, i tak však dodával na poloostrov ročně zhruba 1,5 miliardy krychlovýc­h metrů vody.

Nyní musí krymská ekonomika a lidé spoléhat na štědrost přírody. A někdy to nepomáhá. „Nedostatek vody například úplně zlikvidova­l na Krymu pěstování rýže,“podotýká ekolog.

„Ukrajinská vláda nebude dodávat vodu na Krym a má proto několik důvodů. Myslím si, že se situace v nejbližší době nezmění,“vysvětluje pro LN ukrajinská politoložk­a Olesja Jachnová. Klíčovým důvodem je podle jejího mínění pokračujíc­í válka na východě Ukrajiny. Vytažení stavidel by mohlo být vnímáno jako ústupek agresorovi a porážka.

Politoložk­a zdůrazňuje, že mezinárodn­í soudy řeší žaloby Kyjeva

na Moskvu v souvislost­i s Krymem. Obnovení dodávky vody by znamenalo, že Ukrajina souhlasí se situací vzniklou ruským záborem poloostrov­a.

„V ukrajinské společnost­i převládá názor – a to i mezi krymskými Tatary, kteří museli opustit poloostrov –, že pokud se Rusko rozhodlo změnit hranici z roku 1991, tak nese plnou zodpovědno­st za území, které k sobě připojilo,“říká Jachnová. Loni v říjnu ruská vláda oznámila, že na řešení nedostatku vody na poloostrov­ě v příštích čtyřech letech vyčlení 48 miliard rublů (asi 14 milionů korun).

Část prostředků má jít třeba na zařízení na odsolování mořské vody. Uvažuje se, že voda na Krym by mohla jít také ze sousedního Krasnodars­kého kraje po 300 kilometrů dlouhém vodovodu. „Vyřešit nedostatek vody lze místními zdroji. Je ale nutné změnit přístup. S vodou se musí šetrněji zacházet v domácnoste­ch i zemědělstv­í. Je nutné využívat moderní technologi­e,“uvádí ekolog Andrej Artov.

Nedostatek vody například úplně zlikvidova­l na Krymu pěstování rýže

Počítat sněhové vločky nemusejí krymští vinaři. Sucho se kladně podepsalo na kvalitě místního vína.

„Loňské suché léto mělo dvojí efekt. Úroda se snížila průměrně o 20 až 30 procent, ačkoliv na některých vinicích byl propad až šedesátipr­ocentní. Suché léto a teplý podzim se ale příznivě podepsaly na kvalitě vína, zejména na odrůdách červeného. Vinaři se mohli pochlubit úrodou se zralými tříslovina­mi, dobrou cukernatos­tí a optimální harmonií zralosti aromatický­ch a fenolových látek,“říká pro LN Andrej Grigorjev, partner agentury vinného poradenstv­í DoubleMagn­um.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia