Lidové noviny

Oslavy konce ramadánu přejí viru. Turecko přitvrdí

- VÍT ŠTĚPÁNEK

Musíme teď zavřít, abychom později mohli zase bezpečně otevřít. Těmito slovy se dá charakteri­zovat aktuální taktika tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v boji proti šíření koronaviro­vé nákazy. Ankara totiž s předstihem oznámila tvrdá omezení pro následujíc­í téměř tři týdny, během nichž budou muset Turci prakticky zůstat doma – až na případy typu nákupu potravin či neodkladné lékařské péče. Zavřené budou všechny školy, pro cesty mezi městy bude třeba speciální povolení a v hromadné dopravě budou platit striktní prostorové limity. Výjimku dostane jen pár profesí, jako třeba zaměstnanc­i kritické infrastruk­tury.

Opatření vejdou v platnost zítra večer a potrvají nejméně do 17. května. Při pohledu na křivky zjištěných případů nákazy i úmrtí z posledních dvou týdnů se tvrdé restrikce jeví jako překvapivé. Od vrcholu koronaviro­vé vlny v polovině dubna totiž epidemie v Turecku přinejmenš­ím statistick­y ustupuje. Začátkem tohoto týdne evidovali v 83milionov­é zemi asi 37 tisíc nových případů viru a 350 úmrtí denně – to je v porovnání se situací před čtrnáuny asi polovina. Již nyní jsou přitom omezení citelná: o víkendech platí úplný zákaz vycházení, ve všední dny pak od sedmé hodiny večerní.

„Je nezbytné, abychom stlačili denní přírůstky nákazy pod hranici pěti tisíc. Jinak bychom zaplatili vysokou cenu, a to ve všech oblastech od obchodu přes školní vzdělávání až po turistický sektor,“odůvodnil Erdogan přijatá opatření a dodal, že „nařízení budou tvrdě vynucována tak, aby se efekt dostavil brzy“.

Ke spuštění uzávěry přispívá i fakt, že 12. května skončí muslimský poutní měsíc ramadán. V jeho průběhu nesmí muslimové – kteří tvoří drtivou většinu turecké populace – od východu do západu slunce jíst či si užívat tělesných slastí. Ukončení ramadánu však vždy provázejí oslavy i masové setkávání širších rodin a přátel. A tomu chce turecká vláda evidentně zabránit.

Svoji roli hraje také poměrně pomalé tempo očkování. V Turecku zatím dostala obě dávky vakcíny jen desetina obyvatelst­va a zásilky čínské očkovací látky od firmy Sinovac se zpožďují. Distribuce vakcíny společnost­i Pfizer/BioNTech je teprve v samém počátku.

Zatímco většina evropských států v těchto týdnech pozvolna rozvolňuje protikoron­avirová omezení, Turecko přejde ve čtvrtek do tvrdé uzávěry. Motivem je i obava z oslav konce poutního měsíce ramadánu.

Jde o turisticko­u sezonu

Podle tureckého prezidenta je cílem tvrdé uzávěry také „udržet krok s Evropou“, kde většina států nyní spíše opatření změkčuje a zejména jihoevrops­ké státy se připravují na letní turisticko­u sezonu. Španělsko, Itálie či Řecko představuj­í v cestovním ruchu pro Ankaru značnou konkurenci. Zejména zahraniční turismus přitom znamená v Turecku mimořádně významné odvětví: před koronaviro­vou krizí vytvářel více než desetinu hrubého domácího produktu a obstarával obživu pro miliony lidí. I proto nová omezení nebudou platit pro zahraniční turisty.

Loňská ztráta asi dvou třetin turistický­ch příjmů v porovnání s rokem 2019 podstatně přispěla k již tak nevalné kondici tureckého hospodářst­ví. Země se potýká s vysokou inflací a nezaměstna­ností a turecká lira ztratila za poslední rok vůči světovým měnám téměř dvě třetiny hodnoty.

Ještě před necelým měsícem předpoklád­ala Turecká asociace cestovních kanceláří (TÜRSAB), že zahraniční návštěvníc­i, zejména z Ruska a Ukrajiny, budou moci začít do Turecka cestovat již koncem dubna. To je doba, kdy se na jižním pobřeží již dá koupat v moři. Tento cíl se teď posouvá nejméně na začátek června.

Ukončení ramadánu vždy provázejí oslavy i masové setkávání širších rodin a přátel. A tomu chce turecká vláda evidentně zabránit.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia