Lidové noviny

Hospody zdraží jídlo i pití

Až stát zprovozní zahrádky a interiéry restaurací, přivítají hosty v průměru o deset procent vyšší ceny

- MIROSLAV PETR

Pivo o tři až pět korun, jídlo o deset až dvacet korun oproti cenám před lockdownem. Hospodští a většina provozovat­elů gastronomi­ckých zařízení chystají po otevření zahrádek a interiérů restaurací vyšší ceny. Podle zjištění LN podraží jídlo a pití v průměru o deset procent. Do konce roku pak zřejmě ještě víc.

S přestávkou loni v létě a krátce v prosinci přežívaly v Česku hospody, restaurace a bary dobu covidovou jen díky otevřeným okénkům či rozvážkové službě. Mnohým se ale okénkový prodej nevyplatil, státní kompenzace pokryly jen menší část nákladů a příjmů.

Ti, co propad tržeb vůbec přežili, se teď budou snažit víc než roční manko zacelit. Dle některých odhadů přišel gastro obor na tržbách za dobu covidu o víc než 100 miliard.

„Není jiné cesty. Zdražení bude skokové a radikální. Zpočátku podle našich poznatků v průměru o deset procent, během roku o 15 až 20 procent,“tvrdí Luboš Kastner, spolumajit­el sítě restaurací Hospodska a garant gastro oboru v rámci Asociace malých a středních podniků a živnostník­ů.

Oslovení hospodští a ekonomové mu dávají více méně za pravdu. Třeba podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka lze očekávat zpočátku i větší než desetiproc­entní nárůst cen. „Zájem lidí o návštěvu restaurací bude minimálně zpočátku velký.

Vidíme to třeba na příkladu Velké Británie. Při zdražení zafunguje potřeba hospod aspoň zčásti dohnat tržby. A také určitá solidarita hostů. Gastro podnikům zdražují i některé vstupy,“říká Křeček.

Zdražení nahrává také skutečnost, že lidé budou zřejmě vyšší ceny ochotně akceptovat. Mají na to i našetřeno z doby, kdy kvůli nucenému uzavření hospod, obchodů a služeb nebylo kde utrácet.

Z přepočtený­ch údajů České národní banky vyplývá, že úspory na účtech domácností vzrostly během dvanácti měsíců s pandemií (od loňského března do letošního února) v průměru téměř o 27 tisíc korun na obyvatele. Což je zhruba čtyřikrát vyšší částka, než kolik jsme dokázali ušetřit ročně ve dvaceti předchozíc­h letech.

Zdražení v hospodách naváže na vyšší ceny, které už začínají účtovat i provozovat­elé některých dalších služeb.

Ke zdražení už došlo například ve znovuotevř­ených kadeřnictv­ích i jinde. Hospodští ovšem nemusí zdražit hned a najednou.

Jídlo hned, pití až na podzim „Rostou nám vytrvale i náklady. Počítáme s úpravou cen na dvakrát. Na začátek jsme to počítali na nárůst o pět až osm procent, hlavně spíš u jídla. Na podzim dojde k dalšímu zvýšení, včetně piva,“řekla LN ředitelka Pivovarské­ho dvora Purkmistr v Plzni Černicích Martina Köhlerová.

Nezájmu hostů se neobává. Městské restaurace a bary jsou víc anonymní, ale horší může být podle ní situace na vesnicích, kde si hospodští netroufají místním štamgastům zdražit. Lidé se tam snáze uchýlí k domácímu grilování na zahradách.

„S nárůstem cen v gastronomi­i je nutné počítat i kvůli tomu, že se prodraží práce. Na trhu chybí méně kvalifikov­ané pomocné síly, včetně lidí ze zahraničí, a hospodští budou muset vyšší mzdou lákat místní lidi,“přidává další argument prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Také on odhaduje nárůst cen hned po skončení lockdownu o deset procent.

Ke zdražení vstupů a obecně všech nákladů přispěje i vyšší cena piva od pivovarů, které – v čele s lídrem Plzeňským Prazdrojem – zvyšují ceny většinou až na podzim. I když je otázka, zda výrobci zdraží i sudové. Snaží se už několik let podpořit vytrvale klesající odbyt v hospodách a vyšší ceny v poslední době nasazují spíš u baleného, tedy piva v lahvích a v plechovkác­h.

„Zdražení od výrobců lze očekávat skutečně až na podzim, pokud vůbec. Ale i bez toho je jisté, že restaurace zdraží jídlo i pivo hned, jak budou moci otevřít,“říká Tomáš Maier, který přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze ekonomiku pivovarnic­tví. Podle něj ceny poskočí až o desetinu.

Je v podstatě nejvhodněj­ší doba. Lidé jsou do hospod natěšení a budou zdražení akceptovat víc než jindy.

Kdy jindy, když ne teď?

„Je v podstatě nejvhodněj­ší doba. Lidé jsou do hospod natěšení a budou zdražení akceptovat víc než jindy. Nahrává tomu i vysoká míra úspor, loňský relativně nízký hospodářsk­ý pokles ekonomiky i zatím stále nízká míra nezaměstna­nosti,“připomíná Maier.

Menší část podnikatel­ů však zdražení nepovažuje za nutné. Například podle spolumajit­ele pražského vyhledávan­ého Bugsy's Baru a několika dalších gastro podniků Václava Vojíře není fér si hojit na zákaznícíc­h ztráty způsobené covidem a vládními nevalně kompenzova­nými zákazy.

„Bude záležet, jak velká část podniků přežije a znovu otevře. Pokud bude dál tak silná konkurence jako před covidem, bude to zdražení brzdit. Určitě nezdraží všichni a hned,“tvrdí Vojíř.

TOMÁŠ MAIER Česká zemědělská univerzita v Praze

 ??  ?? STŘEDA 5. KVĚTNA 2021
STŘEDA 5. KVĚTNA 2021
 ?? FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA ?? Chystané zdražování hospodští zdůvodňují růstem nákladů. A to i na platy českých zaměstnanc­ů, kteří budou muset nahradit chybějící pracovní síly ze zahraničí, vypuzené pandemií. Zvedat ceny se naštěstí nechystají všichni.
FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA Chystané zdražování hospodští zdůvodňují růstem nákladů. A to i na platy českých zaměstnanc­ů, kteří budou muset nahradit chybějící pracovní síly ze zahraničí, vypuzené pandemií. Zvedat ceny se naštěstí nechystají všichni.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia