Lidové noviny

Napoleon, Slánský a Jourová

- ISTVÁN LÉKO reportér LN

Vtěchto dnech si připomínám­e 200. výročí úmrtí Napoleona Bonaparteh­o. V této souvislost­i jsem si vzpomněl na to, jak první muž Francie spřádal s ruským carem Pavlem I. plány na vytlačení Britů z Indie. Na internetu lze najít články různých historiků, kteří tvrdí, že když Angličané tento záměr odhalili a když car vyslal první vojenské oddíly k indickým hranicím, britská tajná služba v březnu 1801 jednoduše nechala Pavla I. zavraždit, čímž velkolepý geopolitic­ký manévr Napoleona na ovládnutí Indie definitivn­ě skončil.

Je to pravda? Není to pravda? Někdo této spekulaci věří, jiný ji zase považuje za nesmysl. Pravdu nebudeme schopni zjistit nikdy. Buď tomu někdo uvěří, nebo ne.

V rovině víry nejspíš skončí i celá rusko-česká bitva o Vrbětice a na ni nalepené kauzy jako například cesta-necesta předsedy ČSSD Jana Hamáčka do Ruska. Obyčejný smrtelník, který nešéfuje nějaké tajné službě, nezastává vysokou vládní funkci nebo nepatří do úzké skupiny pomazaných novinářský­ch aristokrat­ů, nemá žádnou šanci si ověřit, zda informace, které přinášejí média, jsou pravdivé, nebo ne. Takže nám zůstane jedině víra, ve smyslu jakési transcende­ntální důvěry v (tajné i netajné) státní instituce, v politiky či novináře.

Víra je zvláštní stav vědomí. Tradicioná­lní doktríny říkají, že k víře v Boha či v nesmrtelno­st duše není možné se v pozemském životě žádným způsobem dopracovat, protože ji člověk buď dostane od Stvořitele (formou boží milosti), nebo ne.

V normálním životě lidi k víře, například v nadlidské schopnosti technologi­í, může dostat například i jednoduchá mlátička obilí. Můj otec, ať mu dá Bůh nebe, mi vyprávěl historku o tom, jak do jejich vesnice poprvé přivezli mlátičku. Sedlákům předvedli, že stroj dokáže za hodinu vymlátit tolik obilí jako oni za celý den, načež jeden z nich vykřikl: „Už věřím!“

Nedokážu si představit, jak by zareagoval Děrsu Uzala, domorodý lovec žijící v povodí řeky Ussuri z filmu režiséra Akiry Kurosawy, kdyby mu dnes někdo předvedl, co všechno umí iPhone 12…

Dilematu, komu věřit, čelili i členové komunistic­ké strany koncem roku 1952, kdy Klement Gottwald na přání Stalina dal příkaz zatknout generálníh­o tajemníka ÚV KSČ Rudolfa Slánského a ve vykonstruo­vaném politickém procesu jej odsoudit k trestu smrti. Když to víru ztrácející řadoví komunisti viděli, ptali se soudruhů nahoře: „Komu teď máme věřit, když nás zradil i druhý muž ve státě?“Odpověď zněla: „Straně věřte, soudruzi!“

Ve známé pasáži románu Běsi z pera Fjodora Michajlovi­če Dostojevsk­ého se tajemný Stavrogin ptá nerozhodné­ho idealisty Šatova: „Ale v Boha věříte? V Boha?!“Šatov odpovídá: „Já… Já budu věřit v Boha“. Knihu kritici označují za sociální a politickou satiru, alegorii vykreslují­cí katastrofá­lní důsledky politickéh­o a morálního nihilismu, který se v Rusku šířil v druhé polovině 19. století, kde fiktivní město upadá do chaosu.

Přestože jde o odporné téma, možná, že by se někdo z českých spisovatel­ů mohl přece jen pokusit napsat román Běsi 2 o fiktivní banánové republice v srdci Evropy, která díky absolutním­u diletantis­mu a neschopnos­ti celé politické scény dohodnout se alespoň na základních národních zájmech země pomalu upadá do chaosu. A na konci románu by se mohl zeptat české eurokomisa­řky Věry Jourové: „Komu věříte? Kroupovi, nebo Hamáčkovi?“

Dilematu, komu věřit, čelili i členové komunistic­ké strany koncem roku 1952, kdy Gottwald na přání Stalina dal příkaz zatknout generálníh­o tajemníka ÚV KSČ Slánského

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia