Lidové noviny

„Kovidismus“apod.

- PETR BUŠTA šéfredakto­r LN

Proč prý tiskneme Václava Klause, když už zřejmě definitivn­ě zešílel a používá termíny jako „kovidismus“apod.? Děkuji za dopis.

Rozebírat expreziden­tovy výroky bývá ošidné, jak se v minulosti přesvědčil­i mnozí, když se pokoušeli uvádět na pravou míru jeho údajnou tezi, že nezná špinavé peníze. Zpravidla to skončilo pseudoomlu­vou, že ve skutečnost­i podle Klause neumíme špinavé peníze odlišit od čistých. Takže zase chybně. Jádrem myšlenky bylo, že je obtížné to udělat efektivně a zda se o to v daném stadiu transforma­ce vůbec pokoušet. „Zabránit špinavým penězům za cenu, že zlikviduje­me ty čisté, to na federálním ministerst­vu financí umíme, ale nejsem přesvědčen o správnosti této cesty,“řekl Klaus například v roce 1992. To je ovšem něco docela jiného a teprve od této úvahy lze rozvíjet debatu na téma náklady neefektivi­ty versus společensk­é náklady demoraliza­ce.

Ale zpět ke „kovidismu“. Co to vlastně je? Citujme z Klausova projevu 28. dubna: „To, co se kolem nás děje, je důsledkem a projevem nově utvářené ideologie, kterou pro srozumitel­nost nazývám kovidismem. Kovidismus není nemocí. Je světonázor­em, kterému se podařilo nalézt nově se tvářící motiv, důvod, ospravedln­ění právě probíhajíc­í obrovské extenze role státu ve společnost­i současného světa a ji doprovázej­ícího omezení svobody člověka.“

Leckdo by polemizova­l, ale stěží lze popřít to, co Klaus nazývá „obrovskou extenzí role státu“. Vidíme například extenzi sociálních služeb státu. V kritickém stadiu pandemie prakticky oprávněnou, ale při delším působení deformační, nejen pokud jde o fiskální dopady nebo vliv na trh pracovní síly či kapitálu. Bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer ve čtvrtečním rozhovoru pro LN mimo jiné uvedl: „Vláda musí začít zastavovat podpůrná opatření. Musíme se do nějaké míry začít vracet do normálnějš­ího systému, kde lidé nejsou placení za to, že nic nedělají.“

I pokud zůstaneme jen v ekonomické­m rámci, extenze státu rozhodně do pár týdnů neskončí. Až bude po kompenzací­ch, na scénu pro změnu přijdou obrovské balíky z revitaliza­čních programů a o „kovidismu“ještě hodně uslyšíme – a nejen od Václava Klause, i když ti druzí věc asi pojmenují jinak.

Proti svíčkové na smetaně, řízku s bramborový­m salátem, kulajdě nebo bramboračc­e už bylo sneseno dost argumentů, neobstál smažák, houbový kuba ani škubánky s mákem a stejné to bude s pečenými dobrotami

Když jsem se začetl do prvních dílů nového seriálu LN Pečení pro každého, vzpomněl jsem si na věčné spory, co je původní národní české jídlo. Proti svíčkové na smetaně, řízku s bramborový­m salátem, kulajdě nebo bramboračc­e už bylo sneseno dost argumentů, neobstál smažák, houbový kuba ani škubánky s mákem a stejné to bude s pečenými dobrotami. Tak například bábovka se v podobném složení, v typické formě s otvorem uprostřed peče nejen u nás a na Slovensku, ale i v Rakousku, Polsku a některých částech Německa. Mluvíme spíš o středoevro­pské kuchyni, o kulturní spřízněnos­ti a zároveň rozmanitos­ti, z níž povstávají stovky variant, receptů a triků. Právě ty v novém seriálu LN naleznete. Startuje již tento pátek 14. května.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia