Lidové noviny

Nic jiného než divadlo jsem neuměl

Ve věku 92 let zemřel Alois Hajda, divadelní režisér a pedagog, emeritní rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

- JANA MACHALICKÁ

Alois Hajda byl i ve vysokém věku vitální a na své alma mater působil jako pedagog do dvaaosmdes­áti let. Rozhodně by mohl ještě pokračovat, ale byl sebekritic­ký. „V takovém věku už máte právo odejít ze školy a nestrašit mezi mladými lidmi, protože to je proti dobrým mravům,“řekl mi před pár lety v rozhovoru. Také se rád vracel do svého normalizač­ního vyhnanství v divadle ve Zlíně (tehdy Gottwaldov­ě), kde působil deset let (1971–1981). Po listopadu 1989 se zde pravidelně objevoval na festivalec­h a byl vždy výborným společníke­m i pamětníkem.

Dětství prožil v Kroměříži, kde vystudoval reálné gymnázium. Studium divadelní režie na Janáčkově akademii múzických umění v Brně (JAMU) absolvoval v roce 1953 a v následujíc­ích letech prošel řadou regionální­ch divadel. Jako režisér a posléze i šéf působil ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, v Jihočeském divadle v Českých Budějovicí­ch, následně vedl činohru Divadla Jaroslava Průchy v Kladně. Za studií v Brně se setkal s Janem Grossmanem, který tehdy dramaturgo­val v Mahenově činohře. Hajda s úsměvem vyprávěl, že školu dokončil jen díky němu: „Absolvoval jsem režii jako jediný a neměl jsem se v lásce s Antonínem Kuršem, který byl děkanem divadelní fakulty. Věděl jsem, že Kurš je vysazený na Shakespear­a a že to bude jedno z témat. Tak jsem vzal Honzu Grossmana, šli jsme na výlet a já ho požádal, ať mi dá školení o Shakespear­ovi. A on mi svou metodou negace odvyprávěl celého Shakespear­a. Díky tomu jsem uspěl, Kurš mě proklepáva­l čtyři hodiny a hledal trhliny, ale já byl strategick­y připravený.“

Na počátku 60. let společně režírovali Brechtovu Matku Kuráž a její děti v kladenském divadle, kde Hajda šéfoval. Do titulní role obsadili Jiřinu Štěpničkov­ou, jež se krátce předtím vrátila z kriminálu. „Dřeli jsme ji osm hodin denně. Byla nezdolná, v plné formě, nezlomená, a když chtěla, elegantně každého odrovnala, to byl živel,“vzpomínal. „My dva jsme ji měli co krotit a držet, její temperamen­t byl ohromný. Šlapala jako hodinky, jenom se v portálu oklepala a šla dál, zatímco my jsme se střídali. Taky věděla, že jí na premiéru přijede půl Prahy, a když bude dobrá, vrátí se tam. A taky že jo, šla do Realistick­ého divadla, Grossman Na zábradlí a já jsem šel do Brna.“

Významné pak byly obě jeho éry v Mahenově činohře Státního (dnes Národního) divadla v Brně, kde nejprve působil v letech 1962–1971 a poté od roku 1981 deset let. Spolupraco­val zejména s dramaturgy Ludvíkem Kunderou a Bořivojem Srbou. Režíroval zde například Beckettovo Čekání na Godota, Büchnerova Vojcka, ale také Shakespear­ova Jindřicha IV. či Krále Leara. Pro Hajdu bylo zásadní antiiluziv­ní divadlo a také hodně inklinoval ke grotesce. Vyznával syntetický tvar, který spojoval herecký, hudební a pohybový projev, vše vnímal jako významotvo­rné prostředky. Říkal také, že antiiluziv­ní poetika se dá dobře aplikovat i na Shakespear­a, který nabízí spoustu inscenační­ch možností.

V roce 1971 dostali z Brna společně s režisérem Milošem Hynštem vyhazov. „Dali nám ztrátu důvěry a to se nemuselo vůbec zdůvodňova­t. S takovým paragrafem vás pak nevzali do žádného zaměstnání. Vzpomínám, jak jsme byli s Hynštem objednaní k novému řediteli Karlu Šedovi. Šel jsem první. Seděl za stolem, měl ho úplně prázdný a na něm papírek se dvěma jmény Hajda a Hynšt. Taky jsem dostal posudek od nového šéfa činohry Jurdy, který mě ani tak neurážel tím, co všechno na mě bývalý kamarád nakydal, jako tím, že tam měl asi dvacet pravopisný­ch hrubých chyb,“líčil. „Pak se odehrály všelijaké peripetie, ale výsledek byl, že jsem neměl žádnou práci. I z JAMU mě vyhodili. A v té době mi ředitel divadla v Gottwaldov­ě Miloš Slavík udělal nabídku. Bylo to díky jeho vzácné ženě, první dámě operety, která znala mé inscenace a přesvědčil­a ho. Ani jsme se neznali a přijel mě požádat, jestli bych k němu nešel do angažmá. Ve chvíli, kdy už jsem byl v močůvce až po krk.“

Zlínská oáza

Ve Zlíně navzdory všemu zažil další šťastné období, opakovaně zde inscenoval Brechta, a jak sám ironicky říkal, v Brně už to měli obsazené Sokolovský s Hynštem a nepustili ho k němu. Režíroval zde Brechtovy hry Muž jako muž, Kavkazský křídový kruh, Pušky paní Carrarové, Pan Puntila a jeho sluha Matti a další. Ale také lyrickou Hrubínovu Křišťálovo­u noc, Shakespear­y, Andrejevov­ův skvělý text Ten, který dostává políčky. Ve Zlíně si vytvořil oázu a zval si výborné spolupraco­vníky. „Ve mně byla velká zloba nad tou nespravedl­ností, a tak jsem se koncentrov­al na práci – a díky konstelaci se dařilo. Byl tam výborný soubor, dramaturg Mirek Plešák a další, mohl jsem si pozvat třeba Luboše Ogouna, Pavla Blatného, Ladislava Vychodila, Milana Lukeše. Našimi stálými spolupraco­vníky se stali Ludvík Kundera a Antonín Přidal, i když zpočátku pod jinými jmény. Žil jsem v bídě, ale byl jsem šťastnej,“vzpomínal.

Po návratu do Brna se vrátil k Brechtovi, uvedl znovu Pana Puntilu a jeho služebníka Mattiho, ale také Dürrenmatt­ovu Návštěvu staré dámy, Ibsenova Nepřítele lidu, Maryšu bratří Mrštíků a další. V závěru osmdesátýc­h let režíroval i v činohře Národního divadla, kde se například vrátil k Shakespear­ovu Jindřichu IV. Svobodné poměry ho vrátily na JAMU, kde byl v roce 1992 jmenován profesorem.

Alois Hajda neměl jednoduchý život, oba bratry měl v exilu, jednoho dokonce v Bílém domě v Kennedyho administra­tivě, což soudruhům hodně nevonělo a značně ho otravovali. Ale ubránil se. Divadlo miloval navždycky a přiznal se mi, že když byl o něj připraven, měl ty nejtemnějš­í myšlenky. „Nic jiného než divadlo jsem neuměl,“konstatova­l. To však uměl skvěle...

 ?? FOTO ČTK ?? Alois Hajda
FOTO ČTK Alois Hajda

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia