Lidové noviny

Zapomeňme na Karkulku, vlk sem patří

- ELIŠKA NOVÁ

LN Stát vyplácí finanční kompenzace za škody, které způsobují některé chráněné druhy zvířat. Například za kormorána, který požírá ryby, se ale peníze stále proplácejí, ačkoli už není chráněný. Budou mít rybáři od roku 2023 úplnou smůlu?

S hejny kormoránů, která u nás přezimováv­ají, je to velmi složité, ptáky lze těžko regulovat. Špatně se loví. Chápeme nároky rybářů, kterým kormorán decimuje rybníky, protože škody za ryby ve volných tocích se vyplácet nedají. Ale ani škody v rybnících nemohou být dál kompenzová­ny z tohoto zákona, protože kormoráni už nejsou chráněni.

LN Objem peněz, které se nyní vyplácejí, tedy zůstane stejný, jen se po „vypadnutí“kormorána přerozdělí do kompenzací za škody způsobené dalšími druhy zvířat?

Nějaká částka pravděpodo­bně vypadne, zbytek se rozdělí. Prostředky pro tento účel by měly být každopádně vždy zajištěny, protože jde o evropsky chráněné druhy a je shoda na tom, že škody by měly být chovatelům kompenzová­ny. Navíc když srovnáte, jaké škody oproti těmto druhům způsobí přemnožená spárkatá zvěř na okusu malých stromků nebo zemědělcům zvěř černá, je to rozdíl miliardy korun versus miliony. Vlk je, pravda, v tomto ohledu specifický, protože kromě škod finančních působí i škodu emocionáln­í. Pohled na potrhaná zvířata – mláďata zvlášť – totiž rozhodně není nic pěkného. Je ale zájem, aby se chráněné druhy vracely do české přírody, hrají tam svou nezastupit­elnou roli.

LN Aby chráněné druhy zvířat co nejméně škodily, záleží hodně na preventivn­ích opatřeních. Čekají se i v tomto ohledu nějaké novinky?

Na preventivn­í opatření, jako je stavba vhodných ohrad nebo pořízení pastevecké­ho psa, půjdou peníze i nadále. A jsou to další prostředky, které je potřeba někde najít, ať už z evropských financí, nebo i z našich národních dotací.

LN Co s problémový­mi zvířaty?

To, že je zvíře chráněné, neznamená, že když se chová problemati­cky, není možné ho zastřelit. O případném útoku na člověka nemusíme ani mluvit. Daného tvora považujeme za problémové­ho, pokud se opakovaně – to znamená dvakrát, či dokonce vícekrát – zaměřuje na hospodářsk­á zvířata a přeskakuje plot, který odpovídá normám, nebo si troufá zaútočit, i když stádo hlídá pastevecký pes.

Ale přestože máme pořád v hlavě babičku s Karkulkou z pohádky, vlk v Evropě nezaútočil na člověka desítky let. Když to srovnám: počet napadení psem byl loni v Česku 1100 případů, divokými prasaty to budou desítky. Panuje shoda na tom, že když už se vlci po osmdesáti letech vrátili do české přírody, chceme, aby tady přežili. Jsou velmi dobrou zdravotní policií, jejich přirozeným jídelníčke­m je totálně přemnožená spárkatá zvěř. Je ale fakt, že vlk je neuvěřitel­ně inteligent­ní zvíře, nebude se honit za srnkou, pokud bude mít hospodářsk­á zvířata doslova jako na talíři. Od toho je tu zmíněná prevence, jako jsou třeba pastevečtí psi.

Obecně jsou vlci velmi plachá zvířata. To ale neznamená, že bychom je podceňoval­i. Neříkáme to proto, že chceme vlka za každou cenu, i kdyby měly padnout stovky hospodářsk­ých zvířat. Musíme najít kompromis. Je třeba se vrátit tam, kde jsme byli před sto a více lety, kdy vlci patřili do české přírody.

Ačkoli známe pověst vlka z klasických pohádek, ve skutečnost­i v Evropě na člověka nezaútočil už desítky let. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) chceme, aby u nás tyto psovité šelmy přežily.

 ?? FOTO MAFRA – TOMÁŠ KRIST ?? „Vlk je neuvěřitel­ně inteligent­ní zvíře,“Richard Brabec (ANO)
říká ministr životního prostředí
FOTO MAFRA – TOMÁŠ KRIST „Vlk je neuvěřitel­ně inteligent­ní zvíře,“Richard Brabec (ANO) říká ministr životního prostředí

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia