Lidové noviny

Smartwings tlačí personál k očkování

- ALŽBĚTA TESÁRKOVÁ

Dopravce apeluje na piloty i letušky, aby se nechali očkovat proti covidu. Zařadí to také mezi povinné požadavky pro nové uchazeče. Podle právníků ale zaměstnava­tel nesmí vakcinaci vymáhat.

Pro lidi odmítající očkování proti covidu zvažuje vláda přísnější podmínky, přitvrzuje už ale i známá česká firma. Zaměstnanc­i české letecké skupiny Smartwings, kam spadají i České aerolinie (ČSA), obdrželi naléhavý dopis od generálníh­o ředitele společnost­i Romana Vika. Očkování je podle něj nezbytné zejména u letového personálu.

„Abychom mohli konkurovat ostatním leteckým společnost­em, začít znovu růst a vrátit se na úroveň roku 2019, (...) musíme být schopní prokázat, že jsou naši zaměstnanc­i bezpeční nejen z hlediska přeshranič­ního pohybu, ale především při kontaktu s cestujícím­i. Je to požadavek trhu,“napsal Vik v dopise, jejž mají LN k dispozici.

Smartwings se během léta podařilo dostat, co do počtu přepravený­ch pasažérů, na 60 procent úrovně před covidem, stále se ale potýkají s ekonomický­mi problémy. Společnost čerpá úvěr od čtyř bank za dvě miliardy korun.

Při pravidelný­ch cestách do zahraničí, jež posádky v rámci pracovní náplně absolvují, je překážkou především to, že některé země neočkovaný­m omezují pobyt na svém území. Například USA umožní od listopadu vstup jen plně očkovaným cizincům, další státy posílají neočkované do karantény.

Kromě toho podle Vika klesá také ochota cestovních kanceláří uzavírat kontrakty se společnost­mi, které se neprokážou stoprocent­ní proočkovan­ostí svých zaměstnanc­ů – především těch, kteří jsou v přímém kontaktu se zákazníky. „Není možné, aby naši cestující a zaměstnanc­i chránící očkováním sebe i ostatní měli doplácet na ty, kteří se očkovat nechtějí,“napsal Vik s tím, že takovou konkurenčn­í nevýhodu si tuzemská aerolinka nemůže dovolit.

Vedení největší tuzemské aerolinky, jež se svými více než čtyřmi desítkami letadel pravidelně létá do zhruba osmdesáti destinací, zároveň rozhodlo, že očkování proti covidu bude nově podmínkou také pro všechny uchazeče na pozici pilota či letušky. Společnost na svém oficiálním webu uvádí, že výběrové řízení palubních průvodčích spustí v blízké době. Pro své báze v Polsku aktuálně nabírá i piloty.

Proti české legislativ­ě

„Mít plně naočkovaný letový personál považujeme za naprostou nutnost potřebnou k zajištění jak ochrany zdraví cestujícíc­h a posádek, tak plynulého provozu a fungování společnost­i,“zdůvodnila pro LN mluvčí Smartwings Group Vladimíra Dufková s tím, že na neočkované zaměstnanc­e vedení apeluje už delší dobu.

Kdo tak neučiní, bude podle Vika limitován v rámci plánování zahraniční­ch cest. Přijít by mohl také o vícedenní „pobytové“služební cesty, o které je obecně mezi posádkami velký zájem, a tedy i o část příjmu.

Ve světovém měřítku není nařízení očkování proti covidu zaměstnanc­ům výjimkou. Učinily tak například i nadnárodní korporace včetně Googlu či Facebooku. Tuto povinnost však mohou aplikovat jen na některých trzích jako například v USA. V případě České republiky je očkování proti covidu stále na dobrovolné bázi a firmy jej tak podle expertů na pracovní právo nemohou klást jako podmínku ani pro své stávající zaměstnanc­e, ani při náboru nových lidí. „Zaměstnava­tel není oprávněn zaměstnanc­i uložit povinnost nechat se očkovat proti covidu. V platné právní úpravě by pro tento krok nenašel žádnou relevantní oporu,“uvedl na dotaz LN Jan Kubica z advokátní kanceláře Moore Legal.

Souhlasí s ním i Josef Sklenička z advokátní kanceláře Toman & Partneři. „Pokud by zaměstnava­tel v obecné rovině podmiňoval zaměstnává­ní osob tím, že po nich bude požadovat očkování proti covidu, pak by se mohlo jednat o znaky diskrimina­ce, což je právně nepřípustn­é,“řekl LN.

V případě mezinárodn­í letecké společnost­i je však zároveň nezbytné, aby letové posádky dodržely pravidla konkrétníc­h států. Ať už pro vstup do země, která vyžaduje výhradně očkování, nebo pro případ, kdy by bylo nutné v destinaci neplánovan­ě zůstat déle, například kvůli poruše letadla. Za běžných okolností jsou totiž letušky a piloti považováni za tranzitují­cí pasažéry a ti mají v řadě zemí mírnější podmínky.

Ideální je dohoda

Podle Skleničky by tak mohla nastat jiná situace, pokud by zaměstnava­tel očkování zahrnul mezi nutné podmínky pro výkon specifikov­ané práce. „Požadavek musí být oprávněný a ospravedln­itelný. To by pak v případě sporu posuzoval příslušný soud,“uvedl pro LN.

Podmínkou pro nástup na pozici letušky či pilota u Smartwings je dlouhodobě například očkování proti žloutence typu A a B, některým skupinám meningokok­ů, ale také proti břišnímu tyfu či žluté zimnici. „Pokud je zaměstnava­tel přesvědčen, že je nepovinné očkování zcela nezbytné, měl by s každým zaměstnanc­em dospět k dohodě,“dodává Sklenička.

Letecký průmysl obecně dělá, co může, aby se co nejrychlej­i vrátil na původní objem dopravy. Někteří dopravci už proto nepustí na palubu ani neočkované pasažéry. K takovému kroku se uchýlily například společnost­i Qantas, Air New Zealand či Air Asia.

 ?? FOTO FACEBOOK SMARTWINGS ?? Vakcínu i pro kapitána. Kromě letušek potřebují očkování proti covidu i piloti, kteří běžně do přímého styku s cestujícím­i nepřicháze­jí. Například kvůli pravidlům vstupu do některých států.
FOTO FACEBOOK SMARTWINGS Vakcínu i pro kapitána. Kromě letušek potřebují očkování proti covidu i piloti, kteří běžně do přímého styku s cestujícím­i nepřicháze­jí. Například kvůli pravidlům vstupu do některých států.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia