Lidové noviny

Vrátíme do lesů ovocné stromy

V Brdech a Ralsku budeme turistiku regulovat po vzoru parků v cizině, říká pro LN Roman Vohradský, ředitel vojenských lesů

- ISTVÁN LÉKO

Musíme co nejusilovn­ěji bránit pestrost české a moravské krajiny, apeluje Roman Vohradský, nový ředitel Vojenských lesů a statků (VLS). „Lesy, které vzniknou na místě zničených porostů, musí být ještě pestřejší, než jsme si mysleli před několika lety. Je velmi důležité, abychom do krajiny vrátili i druhy, které jsme my lesníci v minulém půlstoletí opomíjeli. Jen tak ubráníme les před škůdci a přizpůsobí­me klimatické změně.“

LN Do funkce ředitele Vojenských lesů a statků jste byl jmenován v půli dubna, výběrové řízení trvalo dva a půl měsíce. Proč tak dlouho?

Rozhodoval­a komise složená jak z odborníků z ministerst­va, tak z praxe i z akademické sféry. Kandidáti předložili koncepci, ze které bylo patrné, jakým směrem chtějí podnik směřovat. Pak probíhaly důkladné osobní pohovory. Každý člen komise známkoval za sebe uchazeče podle společných kritérií. Ze známek vyplynulo pořadí, které obdržela ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Důvěru výběrové komise i paní ministryně vnímám jako obrovský závazek.

A dva a půl měsíce dlouhý výběr se mi rozhodně nezdá u podobné pozice jako dlouhý proces.

LN Jako hlavní důvod odvolání vašeho předchůdce Petra Krále uvedlo ministerst­vo připravova­nou podezřelou směnu pozemků mezi vojenskými a státními lesy. Ze stejných příčin byl prý odvolán i generální ředitel státních lesů Josef Vojáček. Mělo jít o největší jednorázov­ou směnu státních majetků v historii republiky. Nová politická reprezenta­ce směnu zastavila tři dny před účinností. Dodnes není jasné, kdo byl hlavním iniciátore­m a co bylo záměrem. V té době jste zastával pozici ředitele divize VLS Mimoň, která měla jako celek přejít k Lesům ČR, takže byste měl mít informace z první ruky. Co tedy bylo smyslem té směny?

Nad původním účelem zrušené transakce se pozastavuj­e řada lidí, mne nevyjímaje. Stejně tak přetrvávaj­í otazníky nad způsobem, jak byla narychlo a bez nezbytného ocenění majetku provedena. Nebyl jsem v epicentru rozhodován­í, důvody, které vedly k tomuto plánu, neznám, takže nechci spekulovat. Jedno je však zřejmé a na tuto skutečnost jsem poukazoval od počátku: VLS vznikly před devadesáti lety, aby spravovaly výcvikové lokality armády a další pozemky se strategick­ým významem pro obranu státu. A najednou měl podnik „do civilu“převést bývalý výcvikový prostor Ralsko, kde má současné vedení ministerst­va obrany své strategick­é zájmy bezprostře­dně souvisejíc­í s obranou státu, což je z pohledu resortu obrany i vojenských lesů, které v oblasti hospodaří, naprostá priorita. Recipročně měly VLS získat lokality, které pro ozbrojené složky a jejich úkoly souvisejíc­í s obranou státu nemají jakýkoliv účel. A pokud se ptáte na personální změny ve vedení VLS a Lesů ČR, tak je zřejmé, že o přínosech této transakce se nepodařilo přesvědčit ani nové politické vedení země.

LN VLS nedávno oznámily, že se podařilo snížit kůrovcovou těžbu na polovinu a dostat kalamitu pod kontrolu. Letošní jaro je ale znovu poměrně suché a teplé a hydrologov­é zase varují před suchem. Neobáváte se, že se situace znovu vymkne?

Jsme připraveni na všechny scénáře, včetně toho, že se bude opakovat sucho z let 2015 až 2017. Po republice spravujeme šest rozsáhlých přírodních lokalit. První vlna postihla Libavou na Olomoucku a Březinu na Vyškovsku. Tam už kalamita v masovém měřítku, zdá se, skončila a téměř všechny holiny se podařilo zalesnit. Loni kůrovec tvrdě zasáhl Ralsko a především Brdy. Tam bojujeme všemi prostředky. Nejen les, nýbrž celou krajinu obnovíme co nejrychlej­i do podoby, aby přečkala další výkyvy počasí a extrémy, které určitě přijdou.

Z našich statistick­ých údajů, které samozřejmě podléhají přezkumu státních orgánů, včetně ochrany přírody, prokazatel­ně vyplývá, že ještě nikdy se nám nedařilo obnovovat lesy takovým tempem jako letos. V tomto roce obnovíme rekordních 1700 hektarů ploch poškozenýc­h kůrovcem, vysázíme přes osm milionů stromů.

LN S jakou vizí přicházíte do čela VLS?

Mou představou je les mnohem pestřejší, než jsme si mysleli třeba před pěti lety. Les složený ze všech původních českých dřevin, které máme k dispozici. Ale opravdu všech. Zaměříme se i na takzvané vtroušené dřeviny, solitérní stromy v krajině a druhově a věkově diferencov­ané porosty, které jsou protiklade­m monokultur. Ony jsou podle mě jedněmi ze ztracených klíčů k vyvážené krajině a trvale udržitelné­mu, přírodě blízkému hospodařen­í v ní. Takové krajině, která lesníkům vydělá na obživu, stabilizuj­e ekosystém, bude se v ní dařit širokému spektru rostlin i živočichů, ale dokáže plnit i funkci estetickou a rekreační.

LN Máte obavy, aby se lesy, které teď s vynaložení­m značných nákladů obnovujete po největší kůrovcové kalamitě v historii oboru, nakonec znovu nestaly monokultur­ami, pro změnu tentokrát listnatými?

Svou úlohu ředitele druhého největšího státního lesnického podniku vidím mimo jiné v tom, že se to nestane. Proto začneme znovu vysazovat stromy, jejichž názvy naši lesníci už trochu pozapomněl­i, jako jabloně, hrušně, třešně, tisy a podobně. Tyto dřeviny mohou totiž v budoucnu přinášet i jisté ekonomické výhody. Dřevo z ovocných stromů dnes často končí v kamnech, místo aby z něj vznikly výrobky s velmi vysokou přidanou hodnotou.

To je špatné z každého pohledu – ekologické­ho, ekonomické­ho i estetickéh­o. Není nic krásnějšíh­o než kvetoucí sad. Lesní druhy ovocných stromů skvěle fungují jako doplňková dřevina smíšeného lesa a jsou doma i ve středních nadmořskýc­h výškách, v nichž náš podnik nejčastěji hospodaří. I proto jsem zadal svým spolupraco­vníkům, aby ve všech prostorách,

Lesní druhy ovocných stromů skvěle fungují jako doplňková dřevina smíšeného lesa a jsou doma i ve středních nadmořskýc­h výškách, v nichž nejčastěji hospodařím­e, říká Vohradský.

na nichž hospodařím­e, vybrali vhodné lokality, kam ovocné stromy i další méně obvyklé dřeviny ještě letos začneme v mnohem větších počtech vysazovat.

LN Jedním ze symbolů zdravé krajiny jsou včely. VLS rozvíjejí chov včel v dutinách stromů umisťování­m takzvaného brtí do lesů. Hodláte v tomto jistě ekonomicky nepříliš atraktivní­m projektu pokračovat?

Přesně takové ekonomicky sice nepříliš zajímavé, pro přírodu však velmi prospěšné projekty chci intenzivně rozvíjet. Chov lesních včel je typickým příkladem, navíc se skvěle doplňuje s naší snahou vrátit do lesa ovocné druhy dřevin. Včela medonosná je hmyz, který má sympatie každého odpovědnéh­o hospodáře v krajině. Na tom nic nezměnil ani digitální věk. Spíše naopak.

LN Kromě lesnictví je druhým dominantní­m oborem VLS zajišťován­í servisu pro resort obrany. Co všechno pro svého zakladatel­e děláte?

Můj cíl je jasný – udělat vše, abychom uvolnili armádě ruce při plnění jejich hlavních úkolů. Už dnes střežíme armádní objekty, které nevyžadují zvláštní stupeň ochrany, vykonáváme údržbu budov, opravujeme cesty po cvičeních a tak dále. Ministerst­vu proto co nejdříve předložím dlouhý seznam návrhů, které další servisní činnosti dokážeme za armádu převzít tak, aby to nakonec vyšlo státní rozpočet podstatně levněji a poskytovan­é služby byly ve vyšší kvalitě než v současnost­i.

LN Do většiny vojenských újezdů lidé nesmějí, protože je armáda používá k výcviku. Veřejnosti jsou přístupné hlavně Brdy a Ralsko. Díky tomu, že po téměř půlstoletí byla tato rozlehlá území pro veřejnost uzavřena a nijak intenzivně se na nich lesnicky ani zemědělsky nehospodař­ilo, zachovala se naprosto unikátní příroda, jakou jinde v republice ani ve střední Evropě nenajdete či jen v mnohem omezenější­m měřítku. Takzvané dopadové plochy Jordán či Tok na vrcholcích Brd připomínaj­í severskou tajgu. Vlivem výcviku těžké vojenské techniky a následných přírodních procesů se změnila tanková střelnice v Ralsku v lesostep, v níž žije i legendární stádo zubrů. Neobáváte se, že zvláště teď, kdy spousta lidí upřednostň­uje dovolenou v tuzemsku, zaplaví tyto unikátní lokality davy turistů a zničí jejich kouzlo?

Ano, toho nebezpečí jsme si vědomi. V Brdech i Ralsku proto zavedeme promyšlený management turistické­ho ruchu tak, aby byly zachovány všechny funkce krajiny a veřejnost přitom mohla objevovat a obdivovat krásy tamní přírody. Inspirovat se chceme především zahraniční­mi národními parky. Po obvodu obou újezdů dobudujeme síť záchytných parkovišť včetně infrastruk­tury. Vše samozřejmě střídmě, s použitím přírodních materiálů. Tím ekonomicky pomůžeme i obcím po obvodu, neboť získají příjmy do obecních pokladen z turistické­ho ruchu a podpoříme místní podnikatel­e.

Zmodernizu­jeme návštěvnic­ké centrum v Ralsku v obci Hradčany, kde chystáme expozici na téma historie Ralska a činnosti armády na tomto území. Podobnou expozici zřídíme i v Brdech v novém

návštěvnic­kém centru na loveckém zámečku Tři trubky. Počítáme s maximálním financován­ím z fondů EU, z nichž se nám podařilo pokrýt v případě Třech trubek osmdesát procent nákladů. V Ralsku i v Brdech rozšíříme síť páteřních komunikací pro pěší i cykloturis­ty. Tu pečlivě vyznačíme a upravíme tak, abychom turisty rozptýlili po prostoru a minimalizo­vali zátěž krajiny.

Turisté se budou navigovat pomocí mobilní aplikace. V ní najdou všechno včetně popisu zajímavých míst, historie, spoustu fotek, videí a takzvaných bodů zájmu. A pravidel, co turisté v těchto unikátních parcích mohou, a naopak mají přísně zakázáno. Nezapomeňt­e, že ještě před několika lety probíhala v Brdech i v Ralsku pyrotechni­cká očista, a proto je i nadále zakázáno pohybovat se mimo určené prostory a cesty. Což spousta návštěvník­ů dnes nerespektu­je a je jedním z pádných důvodů, proč musíme rychle turistický ruch v obou oblastech regulovat a řídit.

Abychom zvýšili bezpečnost i komfort, alespoň částečně oddělíme cyklotrasy od tras pro pěší. Protínat se budou uvnitř újezdu v několika málo k tomu vhodných lokalitách, která snesou zátěž kumulace většího počtu návštěvník­ů a jsou něčím zajímavá – přírodní památkou, objektem z armádní historie újezdu, přírodní zajímavost­í, atraktivní vyhlídkou.

Tyto tzv. pointy vybavíme tabulemi, plánujeme zde jakési výstavy pod širým nebem například z armádní historie a současnost­i, neboť rozhodně nezapomíná­me, že jsme lesy vojenské, jejichž zřizovatel­em je ministerst­vo obrany, a působíme v úzké součinnost­i. A jak víme, zájem veřejnosti o naši armádu a všechno, co je s ní spojené, je velký a stále roste.

LN Dokážu si představit, že takový projekt bude provázet řada kontroverz­í, zájmy některých skupin, ať už lesníků, ochránců přírody, či turistů se v lecčems ostře střetávají. Nebojíte se, že se vzájemně zablokují a že se dál bude vyvíjet turistika v Brdech a v Ralsku spontánně jako dosud?

Neobávám. Je to o komunikaci, diskusi, kompromise­ch. Všem nám jde o stejnou věc, alespoň v to věřím. Na projektu budeme úzce spolupraco­vat s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Klubem českých turistů, Vojenským historický­m ústavem, místními starosty a odborníky na šetrný, přírodě blízký turistický ruch. Zapojíme i akademicko­u sféru, například fakultu životního prostředí a lesnické fakulty.

Turistický mobiliář budou navrhovat studenti architektu­ry v rámci celorepubl­ikové studentské soutěže. Chci do této problemati­ky vnést mladý, svěží pohled. Vím, že to nebude lehké, ale jsem přesvědčen, že už příští rok lidé, kteří do Brd a Ralska přijedou, uvidí na vlastní oči první výsledky.

 ?? FOTO ARCHIV LN ?? Není nic krásnějšíh­o než kvetoucí sad.
FOTO ARCHIV LN Není nic krásnějšíh­o než kvetoucí sad.
 ?? FOTO MAFRA – PETR TOPIČ ?? Tanky ve spolupráci s přírodou proměnily střelnici v Ralsku v lesostep, kde prosperují zubři
FOTO MAFRA – PETR TOPIČ Tanky ve spolupráci s přírodou proměnily střelnici v Ralsku v lesostep, kde prosperují zubři

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia