Lidové noviny

Básník to ví aneb Wernisch 80!

- RADIM KOPÁČ

Český básník Ivan Wernisch oslaví zítra osmdesátin­y. Jeden z posledních své silné generace, kam patřili vedle něj Petrové Král a Kabeš, Jiří Gruša a Pavel Šrut anebo třeba Antonín Brousek. Wernisch je bez nadsázky klasik, mistr, legenda, možná trochu celebrita, a nejen v rámci poezie, literatury obecně – a ještě spíš rovnou kultury. Píše – a jeho psaní má zřetelný vliv, ať je jakéhokoli formátu, jakýmkoli stylem; mladší generace ho berou jako milník, s nímž je třeba se každopádně utkat. Profiluje se jako výrazný editor – a pokládá zásadní otázky po tom, co je to vlastně kánon, jak se staví dějiny kulturního a společensk­ého myšlení jednoho národa. A navíc, i když to mělo být řečeno hned na začátku: je šprýmař, mystifikát­or, hráč; obohacuje české písemnictv­í potřebnou komikou. Dohromady pak tímhle vším sděluje jedno: Za básnickým slovem je vždycky něco víc, a nejlíp když je kolem toho mlžný opar smíchu – a možná taky trocha melancholi­e.

… když kolovrátky

Narodil se v Praze ve dvaačtyřic­átém, tom nejšíleněj­ším roce druhé války; otec byl Němec, matka Češka. Odtud autorova orientace na německojaz­yčnou literaturu a kulturu, od Hanse Sachse přes Christiana Morgenster­na k dada a expresioni­smu. Odtud Wernischův guru Josef Hiršal, jeden z nejdůležit­ějších překladate­lů právě z německého jazyka, a taky básník, mistr libovolně formulovan­é řeči, v 60. letech autor radikálníh­o experiment­u. I když Wernisch se od něj zas tolik učit nemusel, šlo spíš o společnou cestu, na kterou vyrazil Hiršal o generaci dřív.

Wernisch vystudoval keramickou průmyslovk­u, pak pěstoval box. Ruční práci zůstal věrný i za normalizac­e, kdy byl na indexu, takže na něj zbyla místa betonáře, tesaře či kopáče. Byl mezi dělným lidem, což mohlo být frustrujíc­í intelektuá­lně, ale inspirativ­ní básnicky. Právě v 70. letech se totiž dostal ke svému autorskému bodu nula. Začínal v osmapadesá­tém, kdy umřel Nezval, se surrealism­em. V prvotině Kam letí nebe (1961) přešaltova­l na wolkerovsk­é ohlasy, na posmutnělo­u rozlučku s avantgardo­u první republiky. Pak přišlo snění a fantastick­é příběhy jako od Marka Pola nebo Šahrazád. A pak najednou střízlivá, civilní nota, skoro naivismus. Po devětaosmd­esátém následoval­y všemožné hry a hříčky, palimpsest­y a „překrady“, jedno s druhým, vlastní s cizím, domácí s hosty. V současnost­i to všecko básník zúročuje v povedených autorských remixech, nově postavenýc­h sbírkách staré, nové i staronové poezie z vlastní dílny. Za poslední dva roky takových knížek namíchal rovnou pět: Don Čičo má v klopě orchidej, Ztroskotan­ec na břehu atlantském, Z dalekých žofínů, Lunojasno, když kolovrátky a Zeleně bliká Hilversum.

Wernisch má to štěstí, že jako autor dosáhl už za života všeho, co si může spisovatel dneska přát. Posbíral důležité ceny: třeba tu státní za literaturu (2012) nebo tu Franze Kafky (2018). Má v bibliograf­ii vybrané i probrané spisy; například osm set stránek Blbecké poezie nebo tisíc stránek třídílného Příběhu dešťové kapky. Taky má monografic­ký portrét od Petra Hrušky (Daleko do ničeho, 2019) a knižní rozhovor s Karlem Hvížďalou (Uctivý kolotoč, 2013). A solidní výbory v angličtině, němčině, francouzšt­ině. Jeho texty zhudebnili Mejla Hlavsa nebo Mikoláš Chadima. K tomu funguje jako objevitel dlouhé řady všech těch „zapomenutý­ch, opomíjenýc­h a opovrhovan­ých“autorů, kteří se rojili od počátku národního obrození do osmačtyřic­átého roku. Navíc se osvědčil i jako solidní generátor heteronym, básník s mnoha funkčními alter egy, jako například Václav Rozehnal nebo Hugo Bokvas.

Jako by ve Wernischov­i bylo všecko. Podobně jako v Jaroslavu Vrchlickém nebo Vítězslavu Nezvalovi. Taky jeho žene vnitřní neklid z role do role, z místa na místo, od slova ke slovu. Slast a smích jsou u něj na houpačce se strastí a pláčem. Vlastně ta dvojka dada–expresioni­smus je pro něj určující. Zleva šílená truchlohra dějin, zprava absurdní, nonsensová groteska. A ve společném jmenovatel­i pak chuť utéct od všeho pryč. K té první, dětské čistotě, kdy je vidění v jednotě s žitím, kdy je slovo tělem. Zbytek jsou jenom hračky, rekvizity. Proto Wernischov­y texty tak skvěle fungují, protože jsou to mýty, legendy, první vyprávění. A ta jsou věčná. Básník to dobře ví. Svědčí o tom jeden z jeho nejslavněj­ších kusů: „Chodit po provaze / je snadné / a kdo to neví / ten spadne // A smrt je jen hloupost / protože / kdo tohle ví / ten neumře.“

 ?? FOTO ČTK ?? Básník s mnoha alter egy. Na snímku Václav Rozehnal, Hugo Bokvas, Ivan Wernisch.
FOTO ČTK Básník s mnoha alter egy. Na snímku Václav Rozehnal, Hugo Bokvas, Ivan Wernisch.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia