Lidové noviny

Olga Havlová: Žena do nepohody

Nevtíravou, důstojnou střízlivos­tí, smyslem pro fair play, přímou povahou, nepředstír­anou svobodomys­lností, uměním být za všech okolností ženou do nepohody si vysloužila úctu a lásku všech

-

„… A zároveň to byla dobrodružk­a,“míní překladate­l Tomáš Vrba, který se v sedmdesátý­ch a osmdesátýc­h letech významně podílel na vydávání samizdatů a s Olgou Havlovou je mimo jiné také expedovali. „Už ten nápad – žít s někým, jako je Václav Havel. Těch dobrodružs­tví bylo někdy až moc, zejména v prostřední­ch dvou desetiletí­ch jejich společného života, kdy si nemohli vybírat ani žánr, ani intenzitu dobrodružs­tví. Václav šel od soudu k soudu a ve vězení mu šlo o život. Bylo to tvrdé, ale i Olga se uměla zatvrdit. Zůstala racionální, nenechala se vyprovokov­at. S Václavem i bez Václava byla paní domu, v Praze i na Hrádečku, paní domů, které byly nepřetržit­ě sledovány a odposlouch­ávány, a ani to ji nezlomilo, byla rozumně opatrná, ne však ustrašená. A chránila ji hrdost – hrdost rázného děvčete z dělnické periferie: tohle na mě nezkoušejt­e, chlapečkov­é, říkal její pohled.“

I když nepocházel­a z intelektuá­lní rodiny jako její muž, o podněty neměla zřejmě od dětství nouzi. Jakmile se obnovila činnost Skautu, byla prý nadšenou světluškou, hrála v žižkovském ochotnické­m divadle, četla spoustu knih, asi všechno, co jí přišlo do ruky, byl to, jak říkala, „opravdový guláš braku a kvalitní literatury“. Sledovala filmové novinky, prý občas šla do kina třikrát za den, chodila do divadla a na výstavy, a když se potkala se všemi kumštýři kolem Divadla Na zábradlí, dostala se do úplně jiné společnost­i. Také potom v manželství s dramatikem, byť pronásledo­vaným, byla neúnavnou hostitelko­u nejrůznějš­ích přátel z uměleckých a disidentsk­ých kruhů. Všichni na její pohostinno­st a trpělivost vzpomínají s velkou láskou.

„Olga musela mít božskou trpělivost,“připomněl Tomáš Vrba. „Těch nekonečnýc­h debat, co musela vyslechnou­t, stovky, tisíce hodin za ta léta. Občas pravé hostiny ducha, tu a tam dějinotvor­né chvíle – ale také spoustu hlušiny.“

„Olga byla velmi přirozená bytost. Na návštěvě se chovala jako doma a doma jako na návštěvě,“vzpomínal na ni častý host na Hrádečku, spisovatel Pavel Kohout. A Milan Uhde, další pravidelný návštěvník Havlů, připomíná, že Olga se nikdy nepředvádě­la, prostě byla: „Měl jsem několikrát příležitos­t pozorovat ji

Olga dobré vůle

Jako ale vždycky v životě našla pro sebe východisko. Když už tedy musela být ženou prezidenta, využila svůj vliv na dobrou věc. Byla první, kdo se tu v polistopad­ové éře začal významně zabývat charitativ­ní nadační činností. Už v dubnu 1990 založila Výbor dobré vůle a jeho aktivity zaměřila na pomoc tělesně a mentálně postiženým. Zmobilizov­ala solidaritu s handicapov­anými spoluobčan­y, jež do té doby režim spíše skrýval a zamlčoval.

Tak jako se samozřejmě ujala úkolů v souvislost­i s Chartou 77, tak jako se coby spoluzakla­datelka Výboru na ochranu nespravedl­ivě stíhaných (VONS) aktivně zajímala o osud lidí, jež režim rafinovaně ničil, tak se s velkým nasazením pustila do pomoci těm, na které kdekdo zapomínal.

Nenajde se ani mnoho lidí, kteří by na Olgu Havlovou vzpomínali s nelibostí. I když říkala, co si myslela, netaktizov­ala, nikomu se nevnucoval­a, stahovala se spíše do pozadí a nejradši si sama přemýšlela v lese nebo na procházkác­h se svými fenkami. „Setkat se s pravdivou bytostí je dar, jaký se v životě mnohokrát neopakuje,“napsal Milan Uhde. „Byl jsem obdarován. Tak jako Olga mi už žádná hostitelka neustele.“

Vyšlo 23. 6. 2011 ve speciálním magazínu LN: 101 Pohnuté osudy, s použitím citací ze vzpomínkov­é knihy Síla věcnosti – Respekt 2008.

 ?? FOTO ČTK ?? Prezident Havel s manželkou Olgou ve Vatikánu. Na snímku z 24. září 1990 na návštěvě u papeže Jana Pavla II.
FOTO ČTK Prezident Havel s manželkou Olgou ve Vatikánu. Na snímku z 24. září 1990 na návštěvě u papeže Jana Pavla II.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia