Lidové noviny

Johnson (zase) zápolí o přežití

- ŠTĚPÁN HOBZA

Dnešek představuj­e další výzvu pro britského premiéra Borise Johnsona. Ve dvou anglických obvodech Wakefield a Tiverton a Honiton se konají doplňovací volby do dolní sněmovny. V obou z nich teď jeho konzervati­vci tahají za kratší konec, neboť v obou z nich museli rezignovat jejich někdejší poslanci kvůli sexuálním skandálům.

Pokud Johnsonova Konzervati­vní strana ve volbách skutečně pohoří, pro ministersk­ého předsedu to bude zvlášť nepříjemná rána. Ještě to totiž nejsou ani dva týdny, co „přežil“sněmovní hlasování o vyslovení nedůvěry. Proti němu se tehdy vyslovilo bezmála 150 (z 359) jeho vlastních poslanců. Ukáže-li se, že jméno Johnson nadále netáhne – jinými slovy, že není schopné konzervati­vcům vyhrávat volby – premiérova pozice nadále oslabí.

Každý z uvedených volebních obvodů je zcela jiným případem. Tiverton a Honiton je bohatý kout v nejslunněj­ší části Anglie, kde „modří“, to jest konzervati­vci, vítězí od roku 1920. Jedná se o rekreační oblast v hrabství Devon, kde je průměrná cena nemovitost­i 280 tisíc liber (zhruba 8 milionů korun), tedy téměř dvojnásobe­k oproti severoangl­ickému Wakefieldu. Řada movitých Britů se do tohoto cípu Albionu stěhuje na dožití, podíl voličů v důchodovém věku zde činí téměř 30 procent.

Naopak Wakefield býval zaručenou rudou baštou. Průměrná mzda i věk jsou tady nižší, nezaměstna­nost naopak vyšší (skoro 5 procent). I proto zde až do roku 2019 vždycky volili labouristy. Avšak po přeskupení britské politické mapy – v důsledku referenda o brexitu – i sem pronikli konzervati­vci a tento kus „rudé zdi“si uzmuli pro sebe. Komentátoř­i předpovída­li, že Labouristi­cká strana se svým současným důrazem na „londýnské“problémy typu rasa a gender bude mít problém se sem ještě někdy vrátit.

Přesto oba obvody, na něž je teď upřena volební pozornost, něco spojuje. Dosud je zastupoval­i poslanci, kteří nedávno rezignoval­i kvůli skandálům sexuální povahy. Neil Parish, poslanec za Tiverton a Honiton, měl během jednání v dolní sněmovně sledovat porno. Jakmile bylo v celé věci spuštěno interní stranické vyšetřován­í, sbalil si kufry. Poslanec za Wakefield Ahmad Khan byl zase usvědčen ze sexuálního obtěžování mladistvýc­h a následně odsouzen na rok a půl za mříže.

Jedna nová „rudá cihla“?

Co do vážnosti i typu prohřešku se jistě jedná o jinou ligu. Ale pro voliče je to ve výsledku jedno. To, co potřebují vědět, je, že posledně vsadili na „modrého“kandidáta a že se to nevyplatil­o. V obou obvodech to tak vypadá na změnu barvy. V průzkumech ve Wakefieldu vede o parník labouristi­cký kandidát Simon Lightwood a vše nasvědčuje tomu, že si dokráčí pro vítězství. Bortící se „rudá zeď“tak dostane zpátky alespoň jednu cihlu.

To situace v Tivertonu a Honitonu se zdá komplikova­nější a dále ji znepřehled­ňuje absence průzkumů veřejného mínění. Dle spekulací britských médií to vypadá na těsný souboj mezi konzervati­vci a liberálním­i demokraty. Pravicová média si všímají, že místní konzervati­vci zcela vymazali z předvolebn­í kampaně jakékoli zmínky o ministersk­ém předsedovi. Pro Johnsona by se tedy jednalo spíše o Pyrrhovo vítězství.

Čtvrteční doplňovací volby do britského parlamentu představuj­í další nepříjemno­u položku pro premiéra Borise Johnsona. Kvůli skandálům není on ani jeho konzervati­vci ve zvlášť silné pozici.

Premiérův tuhý kořínek

Přesto není radno šéfa toryů předčasně odepisovat. I proto, že jde o oblíbený sport novinářů. „Zaručené zprávy“o Johnsonově pádu na ostrovech s jistou intenzitou rezonují už půl roku – od začátku takzvané partygate, jež odhalila večírky v sídle vlády během koronaviro­vého lockdownu. Nadto platí, že statutárně znovu hlasovat o vyslovení nedůvěry nemohou poslanci celý rok od předchozíh­o hlasování – tedy do června 2023. V médiích se sice objevují fantastick­é scénáře o změnách stanov, to však nyní působí spíše nepravděpo­dobně.

Na každý pád se ale komentátoř­i shodují, že Johnsonova situace není dobrá. Jeho veřejný obraz sice částečně vylepšila razantní podpora Ukrajiny okupované ruskou armádou a hojné snímky s populárním prezidente­m Volodomyre­m Zelenským – i to však má v Británii kýžený vliv jen na určitou skupinu voličů. Největší premiérovo­u potíží je, že ztratil podporu pravého křídla vlastní partaje, jež ho kdysi dosadilo do křesla. Proti němu se totiž vyslovily takové osobnosti, jako je bývalý ministr pro brexit David Davis či další výrazný brexitář Steve Baker.

 ?? FOTO ČTK/AP ?? Mandáty konzervati­vců v ohrožení. Veřejný obraz premiéra Borise Johnsona částečně vylepšila jeho razantní podpora Ukrajiny okupované ruskou armádou a hojné snímky s populárním prezidente­m Volodomyre­m Zelenským (vpravo) – i to však má v Británii kýžený vliv jen na určitou skupinu voličů.
FOTO ČTK/AP Mandáty konzervati­vců v ohrožení. Veřejný obraz premiéra Borise Johnsona částečně vylepšila jeho razantní podpora Ukrajiny okupované ruskou armádou a hojné snímky s populárním prezidente­m Volodomyre­m Zelenským (vpravo) – i to však má v Británii kýžený vliv jen na určitou skupinu voličů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia