Lidové noviny

Irena Kačírková: Odsouzená k samotě

Málokomu osud nadělil do rukou lepší karty: bohatá rodina se služkami, perfektní vzdělání, aristokrat­ická krása a nesporný herecký talent. Jenomže život nehraje podle pravidel. Ireně Kačírkové zůstal hodně dlužný.

-

A pak to šlo rychle: 1950 – svatba, 1951 – narození dcery, 1954 – rozvod.

Drsný střet s realitou umocnila další událost: záhy po únoru 1948 Kačírkům vyvlastnil­i firmu v Ostravě a rodiče – bez prostředků a bez nároku na důchod – se přestěhova­li do hlavního města. Kačírková se v devětadvac­eti ocitla v roli živitelky čtyřčlenné rodiny. Zvládla to. I když rodina rozprodáva­la majetek. Niveau se muselo držet alespoň naoko. „Tohle v mámě bylo. Nevyšla na ulici, dokud nebyla perfektně upravená. Už tehdy kouřila ameriky, ty stály dvacet korun – a ona nechávala v obchodech třicet korun diškreci,“vyprávěla její dcera. A Jana Šulcová dodává: „Vždycky byla za dámu: nalíčená, vysoké podpatky. Říkala mi: ,Ještě že nemám víc peněz, já bych je všechny prohadřila!‘ To jí vydrželo až do stáří.“

A ke stolu židli

V roce 1951 dostala od režiséra Krejčíka další roli, Sirael v Císařově pekaři. Jenomže když natáčení převzal Martin Frič, společně s Janem Werichem roli přeobsadil­i – ve filmu si zahrála Nataša Gollová. O tři roky později se Kačírková s Werichem na natáčení přece jen setkala. Hrála parádivou princeznu Drahomíru v pohádce Byl jednou jeden král. A s Fričem natočila dnes neprávem opomíjené drama o alkoholism­u Dnes naposled. Sešla se silná sestava: Štěpánek, Ráž, Sovák, Menšík, Zázvorková, Brodský, Munzar, Bohdalová...

Roku 1957 Kačírková nazpívala s Josefem Bekem duet Dáme si do bytu. K lehce prostoduch­é písničce vznikl v Čs. televizi videoklip, prý vůbec první v historii. „Jestli to bylo prvenství, to se můžeme jen dohadovat,“říká filmový publicista Pavel Taussig. „Točil to tenkrát Ladislav Rychman, aby měla televize co vysílat v případě neočekávan­é pauzy. Takových hraných písniček pak vznikla řada. Ale jedno se musí nechat, Irena Kačírková zpívala skvěle. A z té písničky byl hit.“

Veselý duet vznikl v době, kdy Kačírkové do zpěvu vůbec nebylo. Měla co dělat s nátlakem StB, která ji lanařila ke spolupráci. Chystala se totiž světová výstava EXPO 58 v Bruselu a herečka dostala nabídku účinkovat v programu, který režírovali Miloš Forman a Alfréd Radok. Pro Kačírkovou začala pravidelně jezdit černá „šestsettro­jka“. „Já si z toho pamatuju jen to, že pro maminku vždycky přijelo velké černé auto a dědeček s babičkou začali mluvit německy, abych jim nerozuměla,“vyprávěla hereččina dcera. Nejdřív Kačírkové slibovali mezinárodn­í kariéru a peníze, potom vyhrožoval­i, že bude mít utrum u filmu, a když ani to nezabralo, vsadili na nejtěžší kalibr: Hrozili, že jí

Už nikdy nebudu hrát...

Po roce 1968 Kačírkovou definitivn­ě odstavili na vedlejší kolej. Z divadla musel odejít Ota Ornest a nový šéf Lubomír Poživil si přivedl tým mladých dychtivých herců. Staří museli ustoupit. U filmu dostala stopku, a objevila-li se na plátně, tak jedině v malých a záporných rolích. V divadle dostávala nedůstojné štěky.

Od února 1981 věděla, že je vážně nemocná. S rakovinou žaludku čtyři roky hrála, i když trpěla silnými bolestmi. Nikdy si nestěžoval­a. A těšila se z každého dne se svým vnukem, který se narodil měsíc poté, co se dozvěděla diagnózu. „Irenku jsem potkal krátce před smrtí,“vypráví Karel Weinlich. „Byla vtipná, milá, jako vždycky. Nechtěla obtěžovat starostmi.“Jana Šulcová zas za kamarádkou jezdila na letní byt. „Couraly jsme spolu přírodou, já se tvářila, že nevím, Irena zas, že neví, že já vím...,“vypráví herečka. „Pak mi jednou volala za špitálu. Byly jsme domluvené, že za ní přijdu ve čtyři, a bylo teprve poledne. Naléhala, ať přijdu dřív, že mi musí něco důležitého říct. Vyděsila jsem se, že mi chce říct, že umírá. Ale stalo se něco jiného. Poprvé se přede mnou rozplakala, že už nikdy nebude hrát. A v tom zoufalství bylo slyšet, že říká i to druhé.“Rolí zralých žen, na které se těšila, se už nedočkala. Zemřela 26. října 1985, bylo jí šedesát let.

Vyšlo 19. 7. 2012 ve speciálním magazínu LN: 101 Pohnuté osudy

Redakčně upraveno a aktualizov­áno. V pondělí v LN: Volodymyr Zelenskyj

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia