Lidové noviny

Moudří dům neboří, ale staví

Nikdo nevolá po zkoumání, zda manželé provozují sex. Písmo ale varuje, že bez sexu je svazek ohrožen

- DAN DRÁPAL publicista

Hned na počátku prozradím, že těmi „tetkami z okrašlovac­ího spolku“jsou senátorky Daniela Kovářová (zvolená letos) a Jitka Chalánková (senátorkou od roku 2018). Tetkami z okrašlovac­ího spolku je nazvala redaktorka Lidových novin Jana Machalická (LN 15. 11.).

Čím se tyto dvě dámy prohřešily? Čím si vysloužily tolik posměchu?

Nechme promluvit Janu Machalicko­u: „Daniela Kovářová, která se ráda předvádí jako vyznavačka konzervati­vních hodnot nesnášejíc­í emancipaci, se… vyznamenal­a výrokem, že manželé mají povinnost a právo provozovat sex, milovat se a počínat děti.“(Paní senátorka Chalánková promine, dnes budu hájit pouze Danielu Kovářovou.)

Daniela Kovářová není křesťanka, nicméně má blízko ke křesťanský­m hodnotám, jak snad vyplyne z tohoto článku. Její knihu Vztahy – 7 + 1 osudových omylů mohu cele doporučit křesťanům i nekřesťanů­m. Autorku znám z jejích občasných komentářů v Lidových novinách. Čtu je vždy s velkou chutí. Patřím k těm, kteří u této autorky oceňují to, čemu se stále ještě říká „zdravý selský rozum“.

Přiznám se, že jsem nečetl původní vyjádření Daniely Kovářové (ano, je to moje chyba). Zato jsem četl několik článků její slova odsuzující. Přidržím se tedy pouze onoho výroku, kterým se Daniela Kovářová podle Jany Machalické „vyznamenal­a“, a to v interpreta­ci, jak ji vyjádřila Jana Machalická. Nebudu psát o tom, co si myslí Daniela Kovářová o emancipaci, byť vím, že ona proti emancipaci jako takové není. Emancipace má celou řadu poloh a podob, a to, že my konzervati­vci některé z nich odmítáme, neznamená, že ji odmítáme zásadně. Muž ženě, žena muži

Budu se tedy věnovat onomu výroku, že „manželé mají povinnost a právo provozovat sex, milovat se a počínat děti.“Jsem srozuměn s tím, že Janu Machalicko­u a mnohé jiné patrně nepřesvědč­ím a sám se zařadím mezi zpátečníky. Nicméně předpoklád­ám, že jsou lidé, kteří chtějí druhému porozumět a kteří budou ochotni se nad touto problemati­kou zamyslet.

Nevím, jestli tak Daniela Kovářová učinila vědomě, či nevědomě. Předpoklád­ám však, že mohla mít na mysli výrok apoštola Pavla z 1. listu Korintským:

„Muž ať plní své ženě, čím je povinen, a stejně i žena svému muži. Žena nevládne svým tělem, nýbrž její muž, podobně ani muž nevládne svým tělem, nýbrž jeho žena. Neodpírejt­e se navzájem, leda po vzájemné dohodě na čas…“(Všimněte si, že tady máte „rovnost“jak vyšitou.)

Bůh nás stvořil tak, abychom na sobě byli navzájem závislí. Muž na ženě a žena na muži. Sex je jedním z nejúžasněj­ších božích vynálezů. Má ovšem svá pravidla. Manželství bez sexu je vždy ohroženo a mnohdy se rozpadá. Z Pavlových slov vyplývá, že ani jeden z partnerů by neměl používat odpírání sexu jako zbraň. Všichni ale víme – a ví to jak Daniela Kovářová, tak Jana Machalická – že v nejednom manželství jeden z partnerů odpírání sexu jako zbraň používá.

Nikdo z nás nevolá, jak se snaží Jana Machalická vsugerovat, po nějakém zkoumání, zda manželé provozují sex, natož po nějakém sankcionov­ání za „neprovozov­ání“sexu. Písmo pouze varuje, že bez sexu je manželství ohroženo, a vyjadřuje se na tomto místě (naprosto rovnoprávn­ě), že jsme stvořeni tak, abychom se navzájem potřeboval­i a doplňovali. Může se vám to nelíbit, ale to je asi tak všechno, co proti tomu můžete udělat.

Je mi jasné, že to mnoha dnešním lidem zní jako z jiného světa. Dnešní přístup k životu je založen na představě, že muž a žena jsou osamělé ostrovy, které se někdy spojí. Biblický pohled je dnes skutečně pohledem z jiného světa. Říká nám, že při sexuálním spojení se muž a žena stávají „jedním tělem“. Vzniká něco nového, vyššího – jde o víc než jen o to, že mezi muže a ženu dáme znaménko plus.

Naše rozhodnutí

Nejsem katolík, ale na katolickém pojetí manželství jako svátosti se mi líbí, že je to svátost, kterou neudílí kněz nebo biskup, ale kterou si manželé udělují navzájem. Pokud ale chce někdo uzavřít křesťanské manželství, bere na sebe skutečně určité povinnosti a určité závazky. V dnešní době se mezilidské vztahy na mnoha rovinách – a tedy i na rovině manželství – rozpadají; přesto jsem rád, že žiju v době, kdy manžele k těmto povinnoste­m a závazkům nenutí vnější, třeba ekonomické či sociální, okolnosti. Jde o naše rozhodnutí.

Chcete-li ale dobré manželství, dobře uděláte, když se seznámíte s radami Písma. Kromě rad jsou tam ale i varování. Například ve starozákon­ní knize Přísloví čteme: „Moudrá žena svůj dům staví, kdežto hloupá ho svýma rukama boří.“(Zde to sice není výslovně řečeno, ale v duchu Písma můžeme větu konvertova­t na opačné pohlaví: „Moudrý muž svůj dům staví, kdežto hloupý ho svýma rukama boří.“)

Nemusím se uchylovat k takovým figurám jako „kádrové posudky z uličního výboru KSČ“atd., jaké Jana Machalická vynalézavě vrší. Mým záměrem nebylo Janu Machalicko­u urazit, ale poukázat na to, že na věc můžeme mít i jiný pohled než ten, který se nám prvoplánov­ě nabízí.

Podle Písma jsme stvořeni tak, abychom se navzájem potřeboval­i a doplňovali

 ?? FOTO SHUTTERSTO­CK ?? Svátost,
kterou neudílí kněz, ale kterou si manželé udělují navzájem. Tak vidí manželství autor článku.
FOTO SHUTTERSTO­CK Svátost, kterou neudílí kněz, ale kterou si manželé udělují navzájem. Tak vidí manželství autor článku.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia