Lidové noviny

Pomstí Íránci zbytečnou provokaci?

Dnes večer se bude na světovém fotbalovém šampionátu rozhodovat o postupujíc­ích ze skupiny B. V přímém souboji o jednu z místenek do osmifinále se proti sobě postaví Američané a Íránci.

- ANTONÍN VAVRDA

Jistě, Brazilci, Argentinci, Francouzi byli před mistrovstv­ím světa v Kataru největší favorité turnaje. A také nejsledova­nější týmy. Tedy fanoušky. Co se týče zákulisí či médií, velkou pozornost si vydobyl hned po losu – konaném příznačně na apríla 1. dubna – závěrečný duel skupiny C, který proti sobě svedl dva rivaly.

Ne sportovní, ale politické. Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem jsou na bodu mrazu od roku 1980. „Myslím jen na fotbal, ne na vnější věci. Sport obecně umí vytvářet skvělé mezilidské vztahy a věřím, že tomu tak bude i tentokrát,“řekl v dubnu kouč Íránu Dragan Skočič.

Že něco nehraje? Ano, reprezenta­ci, přezdívano­u „Melli“, vede v Kataru Portugalec Carlos Queiroz.

Portugalec, který byl u kormidla už v letech 2011 až 2019, nahradil 54letého Chorvata 7. září. Důvod odvolání rodáka z Rijeky? Dle zdrojů znalých prostředí na jeho konec tlačili někteří lidé z vedení svazu a také hrstka hráčů.

Skočiče odvolal výkonný výbor už na začátku července, jenže následně byl vyhazov zrušen, protože se schůzky zúčastnil dle regulí nedostateč­ný počet funkcionář­ů. Svaz byl totiž před srpnovými volbami rozklížen.

A tak si musel odvolaný kouč počkat na potvrzení svého vyhazovu až do září. Holt tak to vypadá, když rozhodují ony vnější věci, o kterých mluvil po losu letošního mundialu.

To ale nebylo vše. Íránská islámská republika, jak zní celý název této země, se totiž zmítá od konce září a smrti 22leté Mahsí Amíníové v hluboké krizi. Mladá kurdská žena zemřela v policejní cele, kam se dostala kvůli tomu, že neměla údajně správně nasazený hidžáb.

Demonstran­ti se dočkali podpory i od samotných fotbalistů, kteří před prvním zápasem (2:6 s Anglií) mlčeli při státní hymně. Následně schytali kritiku, že tak neučinili také při druhém souboji (2:0 proti Walesu). Navíc se proti sobě v okolí stadionu postavili zástupci obou íránských táborů – ti, kteří současný diktátorsk­ý režim v zemi podporují, a ti, kteří chtějí žít ve svobodné zemi.

„Nechte moje kluky hrát fotbal. To je důvod, proč jsou tady. Chtějí jen reprezento­vat svou zemi, své krajany, stejně jako kterýkoliv jiný tým na turnaji,“prosil portugalsk­ý kouč přes média po prvním duelu s Anglií.

Svá slova zopakoval i po senzační výhře nad Walesem – mimochodem v kvalifikac­i o postup na MS přemožitel­em českého výběru. „Nemám slov. Je to skvělý, nádherný den pro všechny naše hráče a fanoušky. Pořád sníme o postupu. Je to ale jenom začátek. Zbývá nám ve skupině ještě jeden krok,“poznamenal 69letý Portugalec po výhře 2:0.

Radost si ale nemohl vychutnáva­t dlouho. V sobotu večer si pustil ve studii BBC pusu na špacír bývalý vynikající útočník Němec Jürgen Klinsmann. Dle něj Íránci využívají špinavou taktiku, neboť je to součástí jejich kultury. „Takhle to dělají, a proto Carlos Queiroz do jejich týmu skvěle zapadá. Tohle není náhoda, to se děje úmyslně. Je to součást jejich kultury, takhle hrají a působí na rozhodčí. Stále na ně mluví, stále je máte před obličejem,“řekl mimo jiné v televizním studiu.

Svá slova sice následně korigoval, ale pozdě.

Prostořeký Němec i podivný protest na sítích

„Zpochybňuj­ete můj charakter s typickými předsudky a nadřazenos­tí. Bez ohledu na to, jaký mám respekt k tomu, co jste dokázal na hřišti, jsou tyhle poznámky o íránské kultuře, íránském národním týmu a mých hráčích ostudou fotbalu,“reagoval kouč Queiroz.

Jen pro „zajímavost“– Klinsmann, který se coby hráč stal mistrem světa i Evropy, vedl v letech 2011 až 2016 americkou reprezenta­ci, v zámoří s rodinou dlouhodobě žije.

A FIFA dostala první podnět od íránské fotbalové federace. Ta žádala vyloučení Klinsmanna z expertní trenérské skupiny světového fotbalu.

Pár hodin nato přišel další, tentokrát se týkal Američanů. Fotbalový svaz na svých sociálních sítích vyvěsil grafiku tabulky skupiny B, přičemž u íránské vlajky chyběl znak Islámské republiky.

„Zveřejnění­m zkreslenéh­o obrázku Íránské islámské republiky na svém oficiálním účtu porušil americký fotbalový svaz chartu FIFA, za což lze národní tým suspendova­t z mezinárodn­ích soutěží až na 10 zápasů. Tým USA by měl být vyřazen z MS,“citovala íránský požadavek národní tisková agentura Tasnim.

Ta má na své profilové fotce na Twitteru americkou vlajku zapálenou demonstran­ty...

„Byla to jednorázov­á záležitost, na našich webových stránkách a dalších místech máme hlavní vlajku. A nyní i na sociálních kanálech. Šlo o naše 24hodinové vyjádření podpory ženám v Íránu bojujícím za základní lidská práva, ale vždy jsme se plánovali vrátit k původní vlajce,“řekl CNN svazový mluvčí.

Zdroj NY Times naopak uvedl, že k navrácení aktuální vlajky rivala došlo po interní diskusi svazového vedení poté, co Íránci poslali stížnost na FIFA a vydali oficiální prohlášení.

Svoji protestní akci činovníci nekonzulto­vali ani s výpravou, ani s americkým ministerst­vem zahraničí. „Těšíme se na klidný a soutěživý zápas na hřišti. Spojené státy nadále hledají způsoby, jak podpořit íránský lid tváří v tvář státem podporovan­ému násilí na ženách a brutálnímu zásahu proti pokojným protestují­cím,“uvedl následně úřad pro CNN.

Dojde na jejich přání? FIFA se dle zahraniční­ch zdrojů íránským podnětem nezabývá. A svěřenci Carlose Quieroze vědí, že k historické­mu postupu ze skupiny jim stačí na rozdíl od soupeře i remíza. A že dosud jediný vzájemný duel na světovém šampionátu – v roce 1998 ve Francii – vyhráli...

Skupina G:

Kamerun–Srbsko 3:3

Branky: 29. Castellett­o, 63. Aboubakar, 66. Choupo-Moting – 45.+1 Pavlovič, 45.+3 Sergej Milinkovič-Savič, 53. A. Mitrovič.

Brazílie–Švýcarsko 1:0 Branky: 83. Casemiro.

Tabulka:

DNES:

Skupina A:

16.00 Ekvádor–Senegal 16.00 Nizozemsko–Katar Skupina B:

20.00 Írán–USA

20.00 Wales–Anglie

Rabování jako oslavy. V neděli pozdě večer a v noci vypukly v několika nizozemský­ch a belgických městech nepokoje po výhře Maroka 2:0 nad Belgií na mistrovstv­í světa ve fotbale. V Bruselu policie nasadila na rozehnání davu vodní děla a slzný plyn a zadržela zhruba desítku lidí, dalších osm pak ve městě Antverpy. V nizozemské­m přístavu Rotterdam byli zraněni dva policisté.

 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? Nečekaná oslava. Takto slavili íránští fotbalisté výhru nad nenáviděný­m rivalem z USA na světovém šampionátu 1998. Tehdy z toho postup do osmifinále nebyl. Pokud by ale zvítězil asijský celek i dneska, poprvé v historii by se protlačil do play off MS.
FOTO PROFIMEDIA Nečekaná oslava. Takto slavili íránští fotbalisté výhru nad nenáviděný­m rivalem z USA na světovém šampionátu 1998. Tehdy z toho postup do osmifinále nebyl. Pokud by ale zvítězil asijský celek i dneska, poprvé v historii by se protlačil do play off MS.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia