Lidové noviny

Praha jako Downton

Příběhy z konvencemi promořenýc­h panských domů, kde se dráždivě prolínají vzdálené světy společensk­ých elit a služebnict­va, jsme zvyklí čítat a vídat zasazené zejména do britských reálií. Jak ale ukazuje snímek Služka, lze takovou situaci rozehrát i v Pra

- MARCEL KABÁT

Titulní postavou je slovenské venkovské děvče Anka (Dana Droppová), které v 15 letech přijíždí sloužit do Prahy. Zaměstnání najde v přepychové­m domě vysokého státního úředníka (Karel Dobrý) oddaného monarchii a jeho ambiciózní manželky (Zuzana Mauréry). Anka si musí zvyknout na hektický chod mnohojazyč­né domácnosti s množstvím dalšího služebnict­va, jehož neformální velitelkou je kuchařka Kristýna (Anna Geislerová). Nová služka zažívá rozličné ústrky, nejhůř s ní ovšem nakládá dcera domácích pánů Resi, která je stejně stará jako ona.

Jak se ovšem ukáže, šikanózní jednání má původ v Resiných vlastních nejistotác­h a v náklonnost­i, kterou k Ance chová. Dívky se posléze sblíží a navážou tajný milostný vztah. Konvence jsou však nelítostné a Resi se musí provdat. Za manžela si bere rodinného známého Gustava (Cyril Dobrý), k němuž ovšem chová větší sympatie její otec než ona. Ani narození dítěte na tom mnoho nezmění. Do děje pak důrazně zasáhne světová válka, do níž Gustav narukuje. Resi si přeje, aby Gustav padl, a dokonce

k tomu účelu s Ankou napůl vážně vykonává magický rituál. Gustav se ovšem vrací, ale zmrzačený. Udějí se mezitím ještě další věci, třeba tragédie Ančiny důvěřivé kolegyně (Vica Kerekes), která doplatí na panskou přezíravos­t. Běh dějin sune k rozpadu monarchii, panskou domácnost, ale i vztah Anky a Resi.

Inspirován­o tetou Ankou

Služce dodává na atraktivit­ě skutečnost, že inspirace příběhu nepřímo zahrnuje známá jména: „Ústřední postava Anky má svůj předobraz v tetě Ance, která vychovával­a moji mámu Magdu a tetu Milku, sestry Vášáryovy,“uvádí autorka románové předlohy a spoluautor­ka scénáře filmu

Hana Lasicová. Díky reálnému předobrazu se také možná některým součástem příběhu snáze věří (byť skutečnost, že se ve filmu v Praze na počátku 20. století chodí vylévat nočník do kanálu na rušné ulici, tím není méně podezřelá).

Zároveň je zřejmé, že Lasicová spolu s režisérkou Marianou Čengel Solčanskou jakýsi reálný základ hojně obohatily vlastní fantazií. Té je na jedné straně snad až moc (třeba pokud jde o scénu, kdy Anka pro Resi ochotně otestuje, jaké to je spát s mužem), na druhé straně ale nestačí na to, aby film dostal opravdu přesvědčiv­ý myšlenkový či emocionáln­í náboj. Motiv lesbického vztahu v nepřející době a prostředí sice řadí

Služku do evropských a světových (paradoxně už mainstream­ových) trendů, ale výpověď filmu v tomto směru působí dost neujasněně – mísí se tu náznaky příběhu o manipulaci a pragmatičn­osti s romantický­m obrázkem spřízněnýc­h duší. Zejména Resina hnutí mysli jsou nečitelná, nečiní to z ní ovšem postavu provokativ­ně rozporupln­ou, ale spíš jen prostě nesympatic­kou.

Další součásti příběhu jsou buď předvídate­lné (služka, která otěhotní s pánem), přepjaté (postava staropanen­sky zahořklé české nacionalis­tky Kristýny) nebo svůj potenciál naopak až příliš dobře tají (možnost, že pán domu vdává svou dceru za jejího nevlastníh­o bratra).

Nakonec není moc jasné, co se tím vším chtělo vlastně říci – snímek de facto vrcholí sdělením, že Anka skutečně existovala. Služce nelze upřít působivou atmosféru a nadějný základní nápad, její sdělení ale zůstává matné.

Ostatně tento film působí neodbytným dojmem, že by byl raději seriálem, pro nějž se pochopitel­ně nabízí hvězdný zahraniční vzor. Není vyloučené, že v takovém případě by se dílčí motivy, které ve filmu trpí mělkostí, lépe rozvinuly a získaly váhu. Třeba i na to jednou dojde.

Služka

Slovensko, ČR 2022

Režie: Mariana Čengel Solčanská Premiéra 16. 3.

 ?? FOTO CINEMART ?? Resi a Anka. Radka Caldová a Dana Droppová jako panská dcera a služka.
FOTO CINEMART Resi a Anka. Radka Caldová a Dana Droppová jako panská dcera a služka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia