Lidové noviny

Celý v černém, v ruce cigáro

V Domě fotografie v Praze v Revoluční ulici vystavuje Karel Otto Hrubý. A je to revoluční výstava, i když měla premiéru už před šesti lety v Brně.

- RADIM KOPÁČ Autor je výtvarný kritik

Vroce 2016 to bylo totiž právě sto let, co se tenhle fotograf narodil. Ve Vídni. Fotograf spíš neznámý než známý, navzdory svému mohutnému, a hlavně všetečnému, proměnlivé­mu, sympaticky unikavému, a tím pádem docela aktuálnímu dílu. Studoval v Praze – práva. A z Brna, kde se usadil zkraje druhé války, často vyjížděl za hranice. Sice nejčastěji za ty nejbližší, na Slovensko a do Polska, ale důležitějš­í bylo, že pro Hrubého jako by hranice neexistova­ly hlavně v jeho díle. Nikdy a žádné.

Změny a proměny

Vším, čím byl, byl nepochybně tuze rád: fotografem, historikem a teoretikem, recenzente­m, organizáto­rem, kurátorem, pedagogem. Podobně v samotné fotce, kterou pěstoval soustavně v těch vývojově nejdramati­čtějších časech českoslove­nského státu: od třicátých do sedmdesátý­ch let minulého století. Portrét, interiér, krajina. Reportážní i výtvarná, inscenovan­á fotografie. Obdiv k estetice minulého, k pozvolnost­i, řádu, tradici, k tichým a pevným hodnotám neponičené skutečnost­i; a stejně tak nadšení pro všecko moderní a avantgardn­í, pro dynamické experiment­y konstrukti­vistického střihu, pro imaginativ­ní záběry na hraně abstrakce. Nadšení pro fotku humanistic­kou, sociálněkr­itickou – stejně jako fotku rozlité masy, která měla v úběžníku šťastné zítřky pod Stalinovým bičem (jakkoli tu primární naivitu skoro vždycky atakuje sekundární ironie).

Jenže fotkou to u Hrubého nekončí. Začíná to hudbou, jazzem pozdní první republiky. Skotačivou improvizac­í. Neposedným rytmem. Odtud múzičnost, lyričnost jeho foto-vidění. Jemnost, měkkost a básnivost výrazu. Po válce pak film, angažmá kameramana v Českoslove­nském státním filmu. Odtud – a z tehdy globálního nadšení pro fotoreport­áž – pak všechna ta dynamika, překotnost, všechny ty nové elány a živelné energie. Fotka jako svědek revolučníc­h změn a proměn. A pak finále, kdy si své vyžádal autorův zhoršený zdravotní stav: koláž, a hlavně malba. Naivismus říznutý přeludnými fantaziemi. Civilismus, z nějž roste obluda. Skutečno, kterým se na světlo klube nadskutečn­o. Prostě završení a stvrzení všeho toho výtvarného, co v sobě černobílá fotografie Karla Otty Hrubého průběžně nesla.

Obr kouše most

Těch snímků je v Domě fotografie k vidění víc než dost. Ne desítky, možná stovky exponátů. Zdi v přízemí i prvním patře jsou hustě obsypané. Všecko sice v černobílé, ale nejde jen tak projít kolem, spojit to všecko v jednolitou šmouhu. Každý kus je jiný, všecko se pořád mění. Vdovy v černém plují zarostlým opuštěným hřbitovem; jako by se vznášely v moři, jako by je

konejšila vodní hladina. Záběr slovenské krajiny z výšky, snad z letadla, obraz-výšivka, abstraktní malba, kde je v reálu spojeno sto plus jedno miniaturní políčko. Muž s napřaženou rukou, v dlani nějakou magickou kouli, na niž dopadá prudký proud světla shůry. Smrt pětiměsíčn­ího dítěte, které od osmapadesá­tého roku věčně spí v kolíbce, jako by bylo vyřezané ze dřeva. Pohled na most, který nějaký obr překousnul v půli svou mohutnou čelistí – a torzo stavby

roní krev, pouští všechnu svou bolest do krajiny...

Takže nějaká syntéza? Jiné je to jenom navenek – uvnitř, kdesi v hlubině všech těch obsahů, je jasný společný jmenovatel. Karel Otto Hrubý chytil ve svých fotografií­ch zlom dvou epoch: devatenáct­ého století, které si přes první válku prodloužil až do první republiky – a století dvacátého, které se s minulostí začalo vypořádáva­t dost brutálně, neslitovně. Vlastně ji chytlo pod krkem a podřízlo. Chvilkovou radost střídá melancholi­e; lidé mizí, místo nich mluví krajina. A pak ticho; místo oka kamery ruka se štětcem. A po celý ten čas ještě něco: jako by se autor snažil to odcházení zpomalovat, brzdit, jako by chtěl dekádu smrsknout na pětiletku, rok na měsíc. Přijít na tu výstavu bez jakékoli základní informace o tom, kdy Hrubý žil a tvořil, hádal by divák autora o generaci staršího, vrstevníka Sudka nebo Funkeho. Odtud tedy všecko to nosné: z napětí, z aktivního, činného přístupu k věci.

... dívá se jinam

Ta výstava v pražském Domě fotografie v divákovi dost dlouho doznívá. Provokuje, motivuje, ponouká. Nutí hledat spřízněnos­ti, blízkosti a paralely. Je jich v případě Karla Otty Hrubého víc než dost. Otevřel totiž nejedny dveře. Možná si stýskal za mizející érou, ale třeba taky začínal mluvit postmodern­í řečí – řečí výpůjček, citací, proměnlivo­sti. Řečí otevřených možností. Hrubý umřel v roce 1998. Na výstavě je k mání i jeho portrétní foto: sedí tam, celý v černém, v ruce cigáro, na nějakém proutěném koši. Napravo od něj drát a kus kovu; za ním bílá zeď, po které běhají stíny. Nekouká do kamery – dívá se jinam. Kam chce. Po svém. Prostě revolučně.

Karel Otto Hrubý: Retrospekt­iva

Kurátoři: Lukáš Bártl, Antonín Dufek, Jana Vránová

Dům fotografie, Revoluční 1006/5, Praha 1, do 21. 5.

 ?? REPRO GHMP ?? Kouzelník. Fotografie Karla Otty Hrubého z roku 1953.
REPRO GHMP Kouzelník. Fotografie Karla Otty Hrubého z roku 1953.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia