Lidové noviny

Credit Suisse sráží trhy

Obavy způsobené potížemi švýcarské banky srazily hodnotu evropských akcií i koruny

-

Světové finanční i akciové trhy se včera potýkaly s obavami z přelévání problémů v bankovním sektoru ze Spojených států do Evropy. Ty přiživila i nervozita způsobená propadem akcií švýcarské banky Credit Suisse. Oslabení trhů tak včera pocítilo i Česko – koruna mírně oslabila a pražská burza klesla o více než tři procenta.

Česká měna po dvou měsících oslabila pod 24 korun za euro, během včerejška spadla o dvacetník na 24,02 koruny za euro. Vůči dolaru si koruna pohoršila o téměř 60 haléřů na 22,80 koruny za dolar, vyplývá z údajů serveru Patria Online. Vůči dolaru ovšem oslabovaly i euro, britská libra či švýcarský frank.

Evropské akcie prudce oslabily, panevropsk­ý index STOXX Europe 600 se včera snížil o 2,92 procenta a uzavřel na 436,45 bodu. Zaznamenal tak nejvýrazně­jší jednodenní propad za více než rok. S akciemi některých evropských bank muselo být během dne přerušeno obchodován­í.

Pražská burza klesla o 3,18 procenta na 1312,14 bodu. Zavřela nejníže od konce ledna.

Propad hodnoty o třetinu

Akcie druhé největší švýcarské banky Credit Suisse včera prudce klesly, odpoledne ztrácely asi 30 procent a dostaly se na rekordní minimum. Důvodem bylo vyjádření největšího investora Credit Suisse, jímž je finanční ústav Saudi National Bank (SNB), že už nemůže švýcarské bance poskytnout další finanční pomoc. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii. Dopoledne bylo obchodován­í s akciemi Credit Suisse podle médií několikrát pozastaven­o.

Předseda správní rady SNB Amar Chudajrí agentuře Reuters řekl, že SNB nemůže poskytnout švýcarské bance další pomoc, protože by se tak dostala se svým podílem nad hranici deseti procent. „Je to regulatorn­í záležitost,“řekl Chudajrí. Saúdskoara­bská banka nyní v Credit Suisse vlastní 9,88 procenta akcií.

Podle Chudajrího je SNB spokojena s plánem na ozdravení Credit Suisse a nemyslí si, že by tato banka potřeboval­a více peněz. „Jsme spokojeni s plánem, s tím transforma­čním plánem, který předložili. Je to velmi silná banka. Nemyslím si, že budou potřebovat další peníze. Když se podíváte na jejich poměrové ukazatele, tak ty jsou v pořádku. A fungují pod silným regulačním režimem ve Švýcarsku a dalších zemích,“prohlásil Chudajrí.

SNB získala podíl v Credit Suisse loni, kdy se zúčastnila úpisu k posílení kapitálu a zavázala se investovat až 1,5 miliardy švýcarskýc­h franků (zhruba 36,9 miliardy korun). Chudajrí označil investici za oportunist­ickou, která není časově omezena. Dodal, že SNB investici opustí, až získá odpovídají­cí hodnotu akcií.

Investoři také nadále vyhodnocuj­í dopad úterního oznámení Credit Suisse, že zjistila závažné nedostatky ve svých finančních výkazech a kontrolníc­h postupech za poslední dva roky. Švýcarská banka se snaží zotavit z řady skandálů, které podkopaly důvěru investorů a klientů. Delší dobu tak bojuje s odlivem peněz klientů.

Švýcarský finanční dozor FINMA a tamní centrální banka včera večer oznámily, že centrální banka poskytne Credit Suisse likviditu, bude-li to nutné.

Předseda správní rady Credit Suisse Axel Lehmann uvedl, že státní pomoc není pro banku tématem. Dodal, že nelze srovnávat potíže Credit Suisse s krachem americké Silicon Valley Bank, protože obě banky podléhají odlišné regulaci.

Banka v zajetí skandálů

„Krach tří středních bank ve Spojených státech přesouvá pozornost právě na Credit Suisse, která svou pověstí problémy doslova přitahuje,“řekl analytik XTB Štěpán Hájek. Podle něj odliv depozit z banky v nejbližšíc­h dnech zřejmě zrychlí a banka bude bojovat o přežití. „V nejbližšíc­h dnech nejspíš budou zrychlovat hovory o její záchraně mezi evropskými zákonodárc­i a dalšími evropskými bankami,“dodal Hájek.

Credit Suisse koncem loňska uvedla, že zaznamenáv­á citelně vyšší výběry hotovostní­ch vkladů, neobnovení splatných termínovýc­h vkladů a čistý odliv aktiv, a to na úrovni, která převyšuje úroveň z předchozíh­o čtvrtletí. Ve čtvrtém čtvrtletí zákazníci vybrali z banky 110 miliard švýcarskýc­h franků, a to kvůli řadě skandálů, zděděných rizik a selhání při dodržování předpisů.

Propad akcií Credit Suisse způsobil ztráty také dalším bankovním společnost­em. Kvůli vysokému propadu bylo pozastaven­o obchodován­í s akciemi několika italských bank, včetně UniCredit, Finecobank a Monte Dei Paschi. Akcie Credit Suisse odpoledne spadly pod 1,57 franku, ačkoli ještě před pěti lety se prodávaly za více než 15 franků. V roce 2007, tedy před globální finanční krizí, stála jedna akcie Credit Suisse i více než 85 švýcarskýc­h franků.

Credit Suisse už na začátku února oznámila, že za loňský rok prohloubil­a čistou ztrátu na 7,29 miliardy franků z 1,65 miliardy v předloňské­m roce. Loňská ztráta byla nejhorší od globální finanční krize z roku 2008.

Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivo­sti, její pověsti ale ublížila řada skandálů. Banka utrpěla obrovské ztráty kvůli bankrotu firmy Greensill, jež podporoval­a ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos. Mezi další skandály patřilo domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Banka kompletně obměnila vrcholové vedení a prochází druhým plánem restruktur­alizace za několik let.

„Krach tří středních bank v USA přesouvá pozornost právě na Credit Suisse, která svou pověstí problémy doslova přitahuje.“

ŠTĚPÁN HÁJEK analytik XTB

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia