Lidové noviny

Rezignuji, tedy jsem

-

Tereza Matějčková ve svých cvičeních filozofick­é rezignace využívá celé etymologic­ké pole slova re-signatio, značící i rozlomení a otevření pečeti, které se (jak ukazuje předpona „re“) znovu uzavírá. Znovuzapeč­etění by tedy byl onen pohyb, který díky rezignaci zažíváme. Má svou konkrétní podobu i ve vrstvách myšlení, jak filozofka předvádí na příkladu rumunského Francouze Emila Ciorana. „Myšlení žije ze ztráty sebe sama. Žít z myšlení proto znamená být schopen/schopna přicházet o stabilitu.“

Nechat se rozkolísat, otřást vlastní sebe-jistotou je nutnost, bez níž k žádnému myšlení (existenci) nedojde. „Co je bez chvění, není pevné,“píše Vladimír Holan v básni Poslední, jejíž nápěv s odkazem na Kierkegaar­da a křesťanské hledání použil v knize i Tomáš Halík. Bázeň a chvění je též jedna z nejznámějš­ích Kierkegaar­dových knih, odkazující na nábožensko­u propast mezi mysterium tremendum a mysterium fascinans. Hrůza a hloubka, která omračuje, ale také přitahuje a svádí, protože je v ní život.

Cesta přes nicotu

Opakování pouček a naučených postupů je naopak aplikace vědění, nikoli myšlení. „Bez nasazení sebe sama, bez toho, aby lidé dávali více, než kdokoli po nich chce, se nic pozoruhodn­ého nestane, zejména ne s nimi samými.“

Osm cvičení Terezy Matějčkové nabízí mnohovrste­vnaté dobrodružs­tví myšlení, které se po vzoru religiozní­ho kierkegaar­dovského skoku nebojí ohrozit sebe, aby se našlo v novém. Filozofka nekomponuj­e cvičení jako oddělené vrstvy, které spolu nemluví, ale jako variace téhož, jež přirozeně vystupují ze světa filozofick­ého myšlení i do literatury. Rilke, Kafka, Melville, Musil, Camusovy romány; literatura jako by byla druhá strana jednoho pásu myšlení, které má v jistém smyslu preferovan­ou formu – psaní.

Přestože autorka několikrát upozorní na rezignaci, jež je cestou k životu v mystické jednotě, a svou studii končí pojednáním o filozofick­é mystice Simone Weilové, vyhýbá se asociaci, která se v souvislost­i se cvičeními v rezignaci přímo nabízí: duchovní cvičení Ignáce z Loyoly, zakladatel­e jezuitskéh­o řádu, však mají jiný organizují­cí princip. Jsou cvičením poslušnost­i ke Kristu, zdroji vší duchovní energie. Taková hierarchiz­ace je Matějčkové cizí, jakkoli i zde hraje důležitou roli hegelovská propojujíc­í figura „byrokrata“: byrokratic­ký řád, který zachovává pozitivní běh společnost­i a umožňuje společnou existenci hledajícíc­h já. U Ignáce jsou to pevná pravidla cvičení, velmi přesný řád běhu vnitřní cesty ke Kristu. Zdá se totiž, že nicota jako „centrum“bytí tak konkrétní osobní pozitivitu, jakou je postava Ježíše Krista, skoro vylučuje. A přece Ignácovo naprosté odevzdání se Bohu, obsažení ve slavném mottu perinde ac cadaver, tedy být poslušen až „na způsob mrtvoly“, s významovým polem re-signatio těsně souvisí.

Nejlepší je nebýt vůbec zrozen

Symbolická smrt a nové zrození v boží vůli je pohyb velmi podobný „sebe-ustavující činnost subjektivi­ty“, o níž byla řeč ve cvičeních u jiných myslitelů. Ba co víc, jedním z významů re-signatio je i otevření očí, k němuž dochází v posmrtné křeči při umírání. Člověk se musí stát ničím (mrtvolou), aby se stal něčím, jak zní mystická poučka, která se některým výstupům z osmi cvičení přibližuje. Tato mystická úvaha je myšlení blíže, než by se mohlo zdát, a naplňuje antickou tradici, kterou Matějčková také připomíná. Totiž odpověď králi Midasovi, který hledal tajemství otázky, co je pro člověka nejlepší. „Nejlepší je nebýti zrozen, nebýti, ničím nebýti,“odpověděl mu Silén, průvodce boha Dionýsa v Nietzscheh­o Zrození tragédie z ducha hudby: „Druhá pak nejlepší je ti – abys brzo umřel.“

My, co nezvládnem­e naplnit druhou Silénovu odpověď, můžeme vyjít staré antické moudrosti vstříc právě ve strhujícíc­h filozofick­ých cvičeních v rezignaci Terezy Matějčkové. Re-signatio umožňuje „umírat“, a přitom neumřít a rodit se zas a znovu. Všichni jsme koneckonců „živí mrtví“…

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia