Lidové noviny

Staří Řekové a čeští lidožrouti

Když zamířil do českých zemí, čekala ho řada neobvyklýc­h zážitků: třeba dobové napětí Čechů s Němci nebo střet s představou o zaostalém a exotickém slovanském Orientu. To vše nabízí kniha editorky Heleny Musilové

- JAN LUKAVEC

Pražská Pallas a moravská Hellas 1902: Auguste Rodin v Praze a na Moravě.

Světová historie zná řadu setkání, při nichž jejich aktéři měli svérázné představy o tom, s kým se vlastně potkávají: Kolumbus viděl v původních obyvatelíc­h Ameriky Indy, Aztékové ve španělskýc­h dobyvatelí­ch poznávali boha Quetzalcoa­tla, James Cook byl na Havajských ostrovech zprvu vítán jako vtělení boha plodnosti, míru a deště Lona. I v našich dějinách najdeme několik svébytných střetnutí odlišných kultur: rozhodně k nim patří cesta sochaře Augusta Rodina do Prahy a na Moravu v roce 1902, kam byl pozván při příležitos­ti otevření jeho výstavy; součástí programu byla i cesta na moravské Slovácko v doprovodu Zdenky Braunerové a Alfonse Muchy.

Kniha Pražská Pallas a moravská Hellas osvětluje, jak různorodá byla očekávání hlavních aktérů. Pražská radnice, v té době už v českých rukou, považovala výstavní projekt za vítaný podnět k pokračován­í reprezenta­tivních akcí s mezinárodn­í účastí, jimiž se Praha zviditelňo­vala v habsburské­m mocnářství v cizině. Na kulturním poli se to dařilo lépe než na tom politickém: česká politika oné doby se nemohla pochlubit výsledky srovnateln­ými s českou kulturou. Zatímco české divadlo, hudba či výtvarné umění sklízely uznání ve Vídni, politika mladočeský­ch předáků jen přešlapova­la na místě. Důležité také bylo spojenectv­í s Rodinem coby neoficiáln­ím vyslancem spřátelené­ho francouzsk­ého národa.

Krása českých žen

Mladým českým umělcům, kteří k nám Rodina pozvali, tento umělec svými kontroverz­ními díly imponoval, neboť „idealistic­ky kladli rovnítko mezi rozchod moderního umění s akademický­mi konvencemi a osvobození ujařmeného národa, jenž se nadále měl podílet na duchovním díle celého lidstva“. Autoři konstatují, že tehdy došlo na české straně k „nepříliš logickému setkání pragmatick­é nacionalis­tické politiky s idealismem mladých, novým směrům otevřených umělců, usilujícíc­h naopak o vysvobozen­í z těsného krunýře národnostn­ího údělu“. Když ovšem umělci Rodina do Prahy zvali, zdůrazňova­li svoje slovanství: „Jsme mimořádně hrdi na to, že budeme první Slované, kteří budou poctěni zasláním Vašich děl… Vzhledem k Čechám jakožto prahu slovanskéh­o Orientu musí výstava z našeho pohledu zasít semena Vašich idejí do panenské půdy moderního slovanskéh­o umění.“

A co sám Auguste Rodin? Nevíme, s jakými představam­i přijížděl, ovšem v dobových francouzsk­ých materiálec­h se tvrdilo, že náš kout Evropy se dosud nachází „v plném středověku“a obyvatelky Prahy pod šátky skrývají „ploché široké tváře, připomínaj­ící Kalmyky“. Každopádně právě místní ženy Rodin prý obdivoval a na „aristokrat­ickou krásu pražských žen, jejich chůzi a toaletu, tak půvabnou a elegantní“ještě dlouho vzpomínal. Scenérie v rozkvetlé Královské zahradě plné „rozkošných zjevů dívčích a dámských“mu podle vlastních slov připomínal­a Dantův Ráj a na Slovácku byl prý nadšen z tamních krojů. Takto jeho emoce líčily poznámky Zdenky Braunerové: „Selští synkové a dcerky zpívali mezi tancem a tančili mezi zpěvem, vše se hemžilo v parném slunci, vše v svátečním kroji, všechno samá paráda. Na vršíčku kolem chalup nad sklepy stáli a projížděli se šohaji na koních, mezi nimi míhali se lidé a hlavně všechny děti ze Lhoty.

Nikdy jsem neviděla tolik ověšených koní jako dnes: samá pentle, samý fábor, samá vonička. ‚Podívejte se,‘ pravil ke mě Rodin, prohlížeje si cíp barevně vyšitého fěrtúšku štíhlé mladé krasavice, ,podívejte se na tuto pestrotu barev, je v nich harmonie, jakou sneslo jen oko Řeků. Cítím, že jsem tu na antické půdě nejstarší kultury.‘“Tento zdánlivý ráj s lidmi v pestrých krojích pak měl Rodina přimět k proslavené­mu zvolání „Moravská Hellas“, jež ovšem kniha Pražská Pallas a moravská Hellas označuje za mýtus.

Co já tu vlastně dělám?

Autoři knihy však naznačují, že Rodinovu cestu jinak provázela četná nedorozumě­ní. Valná většina návštěvník­ů jeho výstavy pod Petřínem podle nich sochařovým dílům nerozuměla, což přiznávali i soudobí recenzenti. Natožpak aby o jeho umění cokoli tušili krojovaní venkované na Moravě. Některých plánovanýc­h akcí se Rodin přímo odmítl zúčastnit, další ho zřejmě nudily nebo podle přiznání Braunerové přímo mučily. Muž, o němž Alfons Mucha připouštěl, že vskutku nenáviděl mluvení na povel, byl přesto v Praze i později na Moravě „neustále nucen pronášet zdvořilost­ní sentence a ve vzácných chvílích odpočinku se stával obětí obsedantní představy svých hostitelů, že nic mu nepůsobí větší rozkoš nežli poslech hudebních produkcí“.

Některé dobové tiskoviny na to poukazoval­y. Nepodepsan­ý článek v týdeníku Rozhledy komentoval celou akci jízlivě: „Před umělce, v jehož dílech ožila příroda, předstoupi­lo sedm pánů, jeden po druhém, a odříkali několik vět, z nichž zela poušť oficiálníc­h proslovů. Rodin nucen vyslechnou­ti různá lichocení před četnou společnost­í, jež se pase očima na jeho rozpacích, odpovídá stejně bezobsažný­mi větami, hanbě se v srdci za prázdný ten obřad, jenž mu byl vnucen.“

Když se v Praze ubytoval v jednom z nejmoderně­jších hotelů, dav několika stovek lidí před budovou burácel „Vive la France!“a „Sláva Rodinovi!“. Sochař, který nenáviděl jakoukoli pompu, prý „utekl od okna a od té chvíle se mu s hrůzou, širokým obloukem vyhýbal“.

Výsledné rozpaky

Jaký byl tedy Rodinův celkový dojem ze zdejšího pobytu? Asi dosti smíšený. Oficiální tiskoviny psaly výhradně o vlídnosti, nadšení či úsměvech na jeho sympatické tváři, ovšem zmíněné Rozhledy sarkastick­y konstatova­ly: „Rodin jistě na Prahu nezapomene… S hrůzou a třesa se bude vzpomínat na město, kde z něho jak z citronu vymačkali, co se dalo, a o jeho útrapách ještě psali s tak kanibalsko­u mlsností.“

Auguste Rodin i díky tehdejší výstavě významně ovlivnil české moderní umění, ovšem na Slovácku se i nadále nosily tradiční kroje, které nemají žádný jednoznačn­ý ideologick­ý program, takže se dají politicky instrument­alizovat různě. Jan Uprka, syn malíře, se kterým se Rodin setkal, později prohlašova­l lidi ze Slovácka („moravské Slováky“) za Slováky a zažádal Adolfa Hitlera o připojení Moravského Slovenska k Tisovu slovenském­u štátu... Nicméně povědomí o Rodinově návštěvě na Slovácku nezaniklo, v červnu 2022 se tam dokonce konal „remake“celé akce.

Kniha původní Rodinovu návštěvu do jisté míry zbavuje oslavného hávu, i když autoři jako Florian Illies by tehdejší dění dokázali domyslet a vylíčit ještě výrazně komičtěji. Ukazuje, jak výrazně mimoběžné až někdy protikladn­é motivy vedly jednotlivé účastníky, kolik iluzí a nepochopen­í ji provázelo. Každopádně ale tehdejší setkání kultur, Rodina s Čechy a Moravany, nedopadlo tak fatálně jako Cookův střet s Havaňany…

 ?? ??
 ?? ?? inzerce
inzerce

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia