Lidové noviny

Česko hledá ústavní soudce

Vybere liberální hradní panel pestrou paletu nových členů Ústavního soudu?

- PETR KOLMAN právník a publicista

Jak dnes ví i středoškol­áci a středoškol­ačky, Ústavní soud je pro demokratic­ký právní stát klíčový. Proto je naprosto zásadní otázkou, kdo je a bude ústavním soudcem.

Ústavních soudců máme ze zákona patnáct. Připomeňme, že soudce Ústavního soudu jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let. Jenom letos bude končit sedm soudců.

Nový prezident zde hýří aktivitou, za což si jistě zaslouží drobnou pochvalu. Již údajně zahájil proces výběru nových ústavních soudců. Mimo jiné prohlásil, že brzy obešle 23 institucí, aby mu předložily své kandidáty. Což je možná trochu nezvyklé, ale nový Hrad a nová doba si klade nové výzvy a patrně žádá i nové postupy.

Následné návrhy bude probírat tzv. konzultačn­í panel, který povede ústavní právník Jan Kysela. Ústavní soudce prý prezident jmenuje ve chvíli, kdy bude panovat shoda mezi Senátem a jeho konzultačn­ím panelem.

Karta transparen­tnosti

Na první pohled zajímavá myšlenka. Avšak hned se vkrádá několik otázek. Dle čeho bylo stanoveno zmíněných dvacet tři institucí, které Petr Pavel (nebo snad Jan Kysela) vybral? Jistě možno namítnout, že to je věc prezidenta, nicméně pokud se hraje karta transparen­tnosti, tak by i toto mělo být široké veřejnosti vysvětleno. Doposud nebyl vlastně ani zveřejněn plný seznam zmíněné třiadvacít­ky doporučují­cích institucí.

Totéž se týká tzv. konzultačn­ího panelu – údajně má mít sedm členů. Předsedou má být s největší mírou pravděpodo­bnosti jmenován zmíněný ústavní právník Jan Kysela, dále vážený hradní panel budou tvořit bývalá předsedkyn­ě Nejvyššího soudu a místopředs­edkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, bývalá místopředs­edkyně Ústavního soudu Ivana Janů, bývalá ombudsmank­a Anna Šabatová, ústavní právník Marek Antoš, ústavní právník David Kosař a bývalý místopředs­eda Senátu Jiří Šesták.

Na první pohled panelu sice nemožno vytknout, že by byl genderově nevyvážený – obsahuje tři ženy ze sedmi,

nicméně při bližším pohledu zjistíme, že všechny zúčastněné ženy mají přídavek „bývalá“. Což samozřejmě není kritika těchto dam, ale nominující­ho subjektu. Přičemž pánové – Antoš, Kosař a Kysela – jsou právníci mladšího věku, pod 50 let, pouze Jiří Šesták je starší – letos mu bude 67 let. Dodejme, že Šesták není právníkem – je původní profesí mj. herec a spisovatel.

Laskavý čtenář si možná poklepává na hlavu – proč zde autor tolik řeší věk a pohlaví? Není to jedno? V tomto kontextu je to určitě na místě, ostatně Petr Pavel vyslal jasný signál, že výběr ústavních soudců bude zohledňova­t i věkovou a genderovou vyváženost, stejně jako hodnotovou a názorovou různorodos­t, aby nebyl soud složen pouze z konzervati­vců či liberálů.

Bez názorové plurality

Zmíněný prezidentů­v panel ovšem nebudí zrovna dojem názorové plurality. Jistě opět je věcí hlavy státu, koho do panelu posadí, avšak když se na jednu stranu mluví o pestrosti Ústavního soudu, tak je z prapodstat­y věci těžko myslitelné, aby jej vybralo těleso, které je složeno z obdobně smýšlející­ch „liberálníc­h“osob. Pozor, autor zde rozhodně neříká, že je panel složen z méně kvalitních odborníků, avšak určitě mohl být složen názorově a právně-filozofick­y pestřeji. Pro vyváženost by panelu jistě prospěla jména jako například Stanislav Křeček, Jan Kudrna, Daniela Kovářová, Pavel Varvařovsk­ý, Marek Benda, Tomáš Sokol, Petr Průcha, Petr Hajn, Lucie Hrdá, Klára Samková, Markéta Selucká, Pavel Holländer nebo Zdeněk Koudelka.

V panelu také postrádám právníky dlouhodobě odborně působící v zahraničí, jako jsou například Jiří Malenovský nebo Aleš Pejchal.

Sečteno – jak může de facto liberální panel vybrat skutečně hodnotově pestrý soud?

Před čím ovšem nutno varovat, je skutečnost, aby prezidentu Pavlovi s výběrem nových soudců radili a pomáhali ti dnešní, kteří by si nepřímo spoluvybír­ali své kolegy. To by bylo popřením principu dělby moci.

V panelu také postrádám právníky dlouhodobě působící v zahraničí jako například Jiří Malenovský nebo Aleš Pejchal

Jan Kysela v ofsajdu?

Poznámka na závěr – do ne zrovna komfortní situace se dostal i samotný Jan Kysela, jako součást (dokonce předseda) zmíněného prezidento­va konzultačn­ího panelu těžko může věrohodně navrhnout/schválit sám sebe. Což je pro náš právní stát možná i škoda.

Nicméně zmíněný ústavní právník je relativně mladý – a má na post soudce soudu soudů ještě hodně (profesního) času. Ne nadarmo se říká, že skutečně kvalitním ústavním právníkem se člověk stává zpravidla až po 55. roku věku, čest výjimkám. Pakliže Jan Kysela dal nyní přednost pomoci prezidento­vi před prestižním místem v Brně, budiž mu to ke cti.

Na úplný závěr nutno zdvořile připomenou­t, že i když hradní panel za pomoci 23 návrhových platforem navrhne kohokoliv, politická odpovědnos­t nadále půjde za prezidente­m republiky. Jinak to nejde!

 ?? ??
 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? Předsedou Ústavního soudu je Pavel Rychetský (vlevo) už dvacátým rokem. V r. 2013 mu prezident Zeman mandát prodloužil.
FOTO PROFIMEDIA Předsedou Ústavního soudu je Pavel Rychetský (vlevo) už dvacátým rokem. V r. 2013 mu prezident Zeman mandát prodloužil.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia