Lidové noviny

V lednu operace, teď šampionát

Eliška Březinová se po měsících trápení ocitla v japonském krasobrusl­ařském ráji

- TOMÁŠ MACEK

Sedmadvace­t let je v sólové kategorii krasobrusl­ařek už vyšší věk. Málokterá vydrží na vrcholné úrovni tak dlouho. Ale Eliška Březinová je tu stále. A po sezoně mnohých problémů se dnes vrací na scénu na mistrovstv­í světa v Saitamě.

Mezi 35 ženami, které pro šampionát splnily kvalifikač­ní kritéria, najdeme pouze osm, jejichž letopočet narození nezačíná číslicí 2. Březinová je z tohoto společenst­ví druhá nejstarší. Pouze jedenatřic­etiletá Daša Grmová přišla na svět ještě dřív než ona.

Ovšem Slovinka se většinou drží u dna výsledkový­ch listin.

Březinová se naopak probila na desáté místo na mistrovstv­í Evropy 2019 a loni zazářila osobním rekordem i v krátkém programu na olympiádě v Pekingu, díky kterému byla průběžně dvanáctá.

Tehdy s úsměvem vykládala: „Vůbec jsem nebyla nervózní. Poprvé v životě jsem si řekla: Prostě udělej, co máš a všechno odskákej, je to jednoduché a ty víš, jak to udělat.“

Také Jozef Sabovčík, který jí pomáhá s přípravou, byl nadšen: „Já vždycky věděl, že Eliška na takové výkony má. Šlo jen o to, aby si věřila i sama.“

Po hrách neuvažoval­a o ukončení kariéry. Z Masarykovy univerzity v Brně má titul magistry v oboru kondiční trénink a aplikovaná kineziolog­ie, ale ona chtěla být ještě krasobrusl­ařkou.

Její poolympijs­ká sezona však byla dlouho hlavně o trápení. „V podstatě od září jsem měla zraněné koleno,“líčí. V prosinci obsadila na mistrovstv­í republiky „až“druhé místo za o deset let mladší Barborou Vránkovou. Poprvé od roku 2016 tak byla sesazena z českého trůnu, což zároveň znamenalo, že ji svaz nenominova­l na ME.

Proto se rozhodla pro radikální řez. Obrazně i doslova. „Šla jsem s kolenem na operační zákrok,“vypráví. „Proto, aby náhodou neruplo ještě víc. A také proto, abych se případně ještě dokázala připravit na mistrovstv­í světa.“

Koncem ledna začala opět pozvolna trénovat. A vyplatilo se.

Pro světový šampionát sice byla původně vedena jen jako česká náhradnice, jenže Vránková nesplnila v žádném ze závodů bodový limit, jenž mezinárodn­í federace ISU pro start na MS požaduje.

Březinová ho z podzimní Grand Prix splněný měla.

A tak dostala zelenou.

Vrátila se na místo, které v ní probouzí vzpomínky a je i dokladem její krasobrusl­ařské dlouhověko­sti. „Startovala jsem v Saitamě už v roce 2014,“vzpomíná. „Bylo to tehdy mé druhé mistrovstv­í světa a první, kde jsem se dostala do finále. I když se štěstím, protože v krátkém programu se v silnějších rozjížďkác­h jedna holka rozsypala.“

Po sezoně, kdy se kvůli zdraví občas nacházela v psychickém pekle, si nyní může užít ledový ráj. „Hala tu má kapacitu 27 tisíc diváků a bývá úplně plná. A japonští fanoušci jsou úžasní.“

Poženou hlavně své hvězdy, obhájkyni titulu Sakamotovo­u a vítězku Grand Prix Miharovou, pro něž by měly být největšími konkurentk­ami v boji o titul Belgičanka Hendrickxo­vá a korejské ženy.

A Březinová? Jejím maximem na MS jsou dvě 18. místa.

„Snažila jsem se trénink postavit tak, abych měla v Saitamě stabilitu skoků, která mi při přípravném závodě v Rumunsku ještě chyběla. Takže úspěchem pro mě bude čistá jízda. Pak ať se děje, co se má dít.“

U ledu nebude v Saitamě její bratr Michal, i když měl původně z Ameriky v roli kouče přiletět, a tak ji bude jako obvykle doprovázet otec Rudolf a přítelem na telefonu zůstane Jozef Sabovčík.

Při skladbě od Eurythmics jim chce udělat radost. A říct si o postup do finále.

 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? Půvab na ledě. Eliška Březinová v říjnu při Kanadské brusli.
FOTO PROFIMEDIA Půvab na ledě. Eliška Březinová v říjnu při Kanadské brusli.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia