Lidové noviny

Ten, který chtěl něco udělat

Francie se rozloučila s Jacquesem Delorsem, který dotvořil Evropskou unii do současné podoby

- MARTIN HAMPEJS redaktor LN

Vpátek se rodina a společně s ní i celá Francie rozloučily s mužem, který definoval Evropu, Jacquesem Delorsem. Účastníci pietního ceremoniál­u v pařížské Invalidovn­ě včetně Emmanuela Macrona vyzdvihova­li Delorse jako vizionáře, který neúnavně pracoval na projektu evropské integrace.

„Jacquese Delorse nikdy neomrzela snaha o sbližování... prozkoumáv­ání alternativ, budování mostů,“pronesl francouzsk­ý prezident při pietním aktu. Státní pocty si Jacques Delors bezpochyby zasloužil.

Byl jedním z lidí, kteří utvářeli obraz současné Evropské unie. Působil jako europoslan­ec, následně jako francouzsk­ý ministr ekonomiky a financí ve vládě Françoise Mitteranda. V jeho službách byl nepostrada­telný a pomohl prezidento­vi zavést řadu důležitých reforem. Svou velikost získal především ve službách Evropy, když v letech 1985–1995 vedl Evropskou komisi.

Jacques Delors totiž věřil, že Evropa může fungovat jen jako celek. Pokud bude na její budoucnost­i záležet všem státům, bude mít schopnost se udržet. Podle něj vybudování vazeb a mostů mezi státy mělo a má sílu udržet evropskou jednotu. Ostatně i proto stál u zrodu programu Erasmus.

Obavy ze společné měny

Deset let jeho předsednic­tví bude navždy definováno dvěma texty: Jednotným aktem, který připravil půdu pro jednotný trh a podepsalo jej v roce 1986 dvanáct zemí, a Maastricht­skou smlouvou, která v únoru 1992 vytvořila měnovou unii. Jednalo se o dva rozhodujíc­í texty pro evropskou integraci, které zároveň znamenaly začátek zlatého věku Společenst­ví. Delors tehdy zuby nehty bránil výsadní práva Komise před hlavami států. Podle něj to byl jediný způsob, jak překonat národní egoismus.

Navzdory tomu, že vytvořil podhoubí pro euro, obával se jeho vzniku. Varoval, že by společná měna neměla vznikat bez koordinace hospodářsk­ých politik. Na konci svého mandátu, v prosinci 1993, dokonce Delors vydal Bílou knihu o konkurence­schopnosti a zaměstnano­sti. Byl to svým způsobem jeho odkaz. V dokumentu poukázal na slabiny evropské ekonomiky: obrovskou nezaměstna­nost a nedostateč­nou konkurence­schopnost. Jeho slova ale nepadla na úrodnou

půdu. Členské státy odmítly otevřít peněženky a investovat.

O společné měně nebyl Delors přesvědčen ani po letech. Ve svém projevu v roce 2013 uvedl, že „společná měna byla velkou ambicí, možná až příliš velkou“.

„Podcenili jsme závažnost evropského projektu, který se týká všech obyvatel. Jednotný trh, to jsou především pravidla konkurence, ale společná měna, to je něco úplně jiného,“konstatova­l. „V letech 1999 až 2002 jsme se příliš zabývali jednotnou měnou a úplně jsme zapomněli na ekonomicko­u rovinu. Hospodářst­ví a měnová politika nekráčely ruku v ruce. Soutěž mezi členskými státy uvadla a objevil se strukturál­ní rozdíl mezi severem a jihem Unie.“

Ve svých 88 letech varoval Evropu před třemi zásadními hrozbami: před ekonomický­m a sociálním marasmem, které by mohly zasáhnout státy Unie, před tím, aby se Unie odcizila lidem a působila jen jako síla shora, a před populismem, „který se rodí z globalizac­e a současných plánů na ekonomické oživení“.

Podle něj mohla společenst­ví spasit jen větší spolupráce a sdílená suverenita států. Svůj projev tehdy zakončil slovy: „Nebojte se, zvládneme to.“

Ve Francii jsem nejednou slyšel, že kdyby se Jacques Delors stal prezidente­m Francie, celá Evropa by dnes vypadala jinak. Před koncem jeho mandátu ve službách Unie se ostatně očekávalo, že se bude o křeslo v Elysejském paláci ucházet. V průzkumech kraloval a i v rámci socialisti­cké strany měl svou podporu. Z tehdejších osobností za ním stála jeho dcera Martine Aubryová, Ségolene Royalová, Jean-Pierre Mignard či Jean-Yves Le Drian.

Muž, který odmítl místo v záři reflektorů

Jenže v březnu 1994 přišlo oznámení: Delors kandidovat nebude. Jako hlavní důvody uvedl svůj věk (69 let), dlouholeté působení v politice, „možné vnitřní rozpory v rámci strany“a „pravděpodo­bnou absenci většiny

pro jeho reformy“. Překvapil tím řadu Francouzů, socialisté ho označili za zrádce.

Při zpětném pohledu v roce 2021 Delors v rozhovoru pro Radio France uvedl, že si to nevyčítá, ale ani neříká, že učinil správné rozhodnutí. „Příliš jsem se staral o nezávislos­t a cítil jsem se jiný než mé okolí. Můj přístup k politice se neshodoval s tím jejich.“K tomuto rozhodnutí ve mně utkvěla věta z deníku Le Monde: „Muž, který se bál ušpinit si ruce, se s úlevou i zklamáním vzdal místa v záři reflektorů.“

Delors se poté věnoval práci pro UNESCO a sociálním programům ve Francii i Evropě. Zpětně mu ale bylo líto, že jeho práci málokdo docenil. Například ho mrzelo, že v dubnu 2013 při oslavách 50. výročí Elysejské smlouvy, která je považovaná za počátek francouzsk­o-německé spolupráce, nikdo z Francouzů nezmínil jeho jméno, „na rozdíl od Němců“. Nezůstal však zahořklý.

Ať byl Jacques Delors kdekoli, „sloužil“a to pro něj bylo nejušlecht­ilejší poslání. V předmluvě ke svým pamětem napsal tuto větu, která sice nebyla jeho vlastní, ale svým způsobem jej vystihoval­a. „Svět se dělí na dvě části: na ty, kteří chtějí být někým, a na ty, kteří chtějí něco udělat.“

Evropu varoval před zásadními hrozbami: třeba před ekonomický­m a sociálním marasmem nebo populismem

 ?? ??
 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? Jacques Delors (1925–2023), francouzsk­ý ekonom a politik, předseda Evropské komise v letech 1985–1995
FOTO PROFIMEDIA Jacques Delors (1925–2023), francouzsk­ý ekonom a politik, předseda Evropské komise v letech 1985–1995

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia