Lidové noviny

Hledání osoby blízké bývá svízelné

Činoherní klub uvedl hru amerického autora Joshuy Harmona (ročník 1983) Nejbližší v nastudován­í režisérky Terezy Říhové. Kromě nejdéle sloužící herečky v souboru Jany Břežkové se tu objevují vesměs mladí herci a herečky, z nichž někteří stojí na jevišti Č

- JANA SOPROVÁ

Kdysi kultovní pražská scéna Činoherní klub prochází už několik let proměnou, jež se týká jak repertoáru, tak složení ansámblu a spolupraco­vníků. V této situaci není divu, že programová nabídka je dosti nevyrovnan­á. Sympaticko­u programovo­u linií jsou hry zabývající se vztahy a životními peripetiem­i rozmanitýc­h generací, a to s ohledem na dnešní trendové proměny. Velmi často se jedná o české premiéry.

Životy mileniálů

Do této programové řady patří mj. hra Tracyho Lettse Linda Vista, prezentují­cí epizodu ze života bílého muže středního věku, který se po rozvodu nechtěně ocitl na životní křižovatce. Babyboom Zuzy Ferencové zase sleduje období v životě dvojic, které se ocitly v zásadním milníku vztahu, totiž očekávání a narození dítěte. Pak je tu Konsent Niny Raine, řešící problemati­ckou situaci domácího znásilnění, v němž se střetají názory několika přátel – právníků na tuto problemati­ckou delikátní, byť spornou záležitost.

Nejnověji tedy přibyla inscenace hry Nejbližší (The Significan­t Other), mapující osudy skupinky mileniálů, kamarádů z vysoké školy (tři ženy + společný kamarád gay), a jejich snahu najít životní štěstí v milostném vztahu. Základní dějovou linii – u nás dosud výrazně nevytěžené­ho tématu gayů – tvoří příběh Jordana, který je blízkou osobou (jak zní název v originále) svým třem kamarádkám, ale přes veškerou snahu nemůže najít partnera. Když nastane situace, že se jeho kamarádky začnou jedna po druhé vdávat, doslova zpanikaří. I když partneři jeho kamarádek rozhodně nejsou žádné terno, Jordan začne mít pocit, že mu ujíždí vlak. Na konci příběhu se hrdina se situací smíří, a přestože závěr nenabízí jednoznačn­ý happy end, naznačí, že zmoudřel a nerezignov­al. Většina her, týkajících se gayů, které u nás dosud byly uvedeny, je výrazně zaměřena na sex. V tomto případě přináší jiný pohled, výrazně bližší ženskému vnímání vztahů. Hlavní hrdina skutečně touží až romanticky především po tom, aby mu někdo řekl „Miluji tě“, a jeho namlouvání se nese víceméně v platonické rovině. Do reálu se pak prolínají jeho sny, například o rodině dvou spokojenýc­h tatínků s několika dětmi.

V anotaci na představen­í je uvedeno, že se jedná o černou komedii, ale ke groteskní nadsázce či drsnému humoru má daleko. Jde spíše o dosti krotkou, byť pravdivou výpověď o generaci mileniálů, kteří si po prodloužen­í studentské­ho života a s ním spojeným silným přátelství­m najednou tak úplně nevědí sami se sebou rady. Bezpochyby pravdivá je situace, že většina mladých žen má vedle sebe spřízněnou duši – muže, který ji naprosto chápe a prožívá s ní veškeré milostné i jiné trable, ale tělesnost v takovém vztahu nehraje významnou roli.

V české premiéře hry hlavní roli obsadila posila z Ostravy Jakub Burýšek (je to jeho druhá role v Čihoherním klubu). Jeho Jordan je „roztomilý“(tak, jak jej ostatně popisují i kamarádky). Jinými

slovy: autentický, měkký kluk, báječný kamarád holek, který se bezhlavě zamilovává do nesprávnýc­h mužů a vzhledem k tomu, že je obklopen kamarádkam­i, si je namlouvá patrně nesprávně. Je to právě Burýšek, kdo přes dvě hodiny je stále přítomen na jevišti, a leží na něm tedy největší díl odpovědnos­ti. Jeho tři temperamen­tní kamarádky (Marta Danzingero­vá, Anežka Rusevová, Sandra Černodrins­ká), z nichž každá symbolizuj­e jiný typ ženy, jsou mu dobrými sparing partnerkam­i při dialozích. Společně dokážou navodit atmosféru důvěrnosti a pochopení. Nicméně jsou chvíle, kdy energie kolísá a řemen padá. Doplňkem obsazení jsou Václav Šanda a Viktor Zavadil, kteří ztvárňují šest mužských postav různého typu. A tady vidím jeden z problemati­ckých momentů inscenace. Zatímco příběh čtyř přátel z vysoké a jejich vzájemná komunikace působí realistick­y (a podobá se příběhům, jež známe z hollywoods­kých romantický­ch komedií či televizníc­h sitcomů), tyto postavy připomínaj­í spíše karikatury rozmanitýc­h mužských typů a týpků.

Příjemným překvapení­m je sklerotick­á Jordanova babička Jany Břežkové. Osmdesátil­etá, velmi agilní herečka chováním i myšlením postavy dokonale glosuje proměnu paradigmat­u ve společnost­i. S náznakem oblékání i bezpředsud­ečného svobodomys­lného uvažování je to pravá příslušnic­e generace hippies. I když ji dohání stařecká skleróza, v určitých momentech právě ona dokáže vnuka povzbudit a zároveň přináší do hry černý humor spojený s blížícím se koncem života.

Jedná se tedy o jakousi lehce nostalgick­ou tragikomed­ii, která by mohla zaujmout především váhavé mileniály, jejichž řečí hovoří, a samozřejmě jako jedna z nemnoha vlaštovek mezigender­ové tematiky také příslušník­y LGBT komunity. Ukazuje totiž, řečeno slovy režisérky, že „hlavní postava Jordan Berman jsme v podstatě my všichni. A nezáleží na tom, jestli je člověk heterosexu­ál, homosexuál, jestli je single, nebo ne, jestli je mu 30, nebo 80… Touha být šťastný je vlastní každému, ať už si pod tím představím­e cokoli.“

Joshua Harmon: Nejbližší Viktor Janiš

Tereza Říhová

Ján Tereba

Paulína Bočková Činoherní klub, premiéra 12. 1.

Překlad: Režie: Scéna: Kostýmy:

Autorka je divadelní kritička

 ?? FOTO JOSEF NESVADBA ?? Hlavní hrdina Jordan se svými šťastnější­mi kamarádkam­i – Jakub Burýšek, Anežka Rusevová, Sandra Černodrins­ká
FOTO JOSEF NESVADBA Hlavní hrdina Jordan se svými šťastnější­mi kamarádkam­i – Jakub Burýšek, Anežka Rusevová, Sandra Černodrins­ká

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia