Lidové noviny

Ukradený zápas?

Otloukánek ve Španělsku zuří kvůli zásahům videa. Kouč Realu ale žádné chyby neviděl

- JIŘÍ ČIHÁK

Zvýkřiků, které jsou nyní slyšet nejvíc, to působí jako další obří rozhodcovs­ký skandál. Jaká je realita? Fotbalová Almería, beznadějně poslední tým španělské La Ligy, po nedělní porážce na Realu Madrid (2:3) vzkazuje: „Nečekejte od nás, že zveřejníme report ze zápasu. Všechno přece bylo nad slunce jasné.“

Servítky si neberou prokatalán­ští novináři a po divokém víkendu hovoří o největší fotbalové loupeži za poslední roky.

Zlomení hosté, kteří od začátku sezony čekají na vítězství a právě na stadionu Santiaga Bernabeua dlouho sahali po senzaci, cítí křivdu a naříkají: „Takhle vypadá ukradený zápas. Tady jsme ani vyhrát nemohli.“

Takhle vítězí Real

Když v deváté minutě nastavení obránce Carvajal dokonal obrat a samou radostí ze sebe serval bílý dres, fanoušci na tribunách začali ironicky prozpěvova­t slova, jimiž se je příznivci soupeřů po celé zemi už roky snaží urazit. „Asi, asi, asi gana el Madrid.“V překladu: Takže tak vyhrál Madrid. Myšleno s pomocí rozhodčích, kteří mu jdou na ruku...

„Chápu zlobu a frustraci z porážky, protože Almería se obdivuhodn­ě rvala a předvedla dobrý výkon,“pronesl tradičně bez emocí trenér Carlo Ancelotti. „Ovšem pokud se podíváte na všechny tři kritizovan­é verdikty, já žádnou chybu nevidím.“

Což je jeden z mnoha výroků, který svým odzbrojují­cím klidem dodává jinak vášnivé debatě grády. Právem?

Tohle jsou klíčové momenty z inkriminov­aného duelu jeden po druhém.

Úvodní minuta a hned gól: nedůraz v domácí defenzivě, která totálně zaspala, potrestal po několika sekundách hostující záložník Ramazani. Jako by Real začátek dost podcenil. Těsně před přestávkou navíc inkasoval i podruhé: tentokrát se odražený balon od domácího stopera Nacha vykulil ke Gonzálezov­i, jenž ho z první napálil parádně pod břevno. I proto Real do druhého poločasu vyměnil tři hráče a takřka okamžitě začal dominovat. A brzy kopal i penaltu, kterou hosté rozporují.

Hlavní sudí Maeso ji v 54. minutě nejdřív nepískl, a do hry tak poprvé výrazněji vstoupil VAR; kolegu upozornil na možnou ruku obránce Kaikyho. Ten měl paži v souboji s Joseluem opravdu v nepřirozen­é pozici, balon ho trefil a následně se odrazil do zámezí.

Hosté marně poukazoval­i na možný útočný faul a po takřka tříminutov­ém zkoumání z nařízené penalty inkasovali na 1:2. Přesto pořád zůstávali v zápase a za pár minut po ojedinělém brejku zase odskočili na rozdíl dvou branek. Nebo ne?

Ve sluchátku hlavního se znovu ozval videorozho­dčí s kouzelným příjmením Hernández Hernández. A na rozdíl od předchozí penaltové situace tentokrát přišel s mnohem přísnějším výkladem pravidel, kterému kolega na hřišti u obrazovky podlehl.

Středopola­ř Lopy totiž při manévru na půlce hřiště zasáhl dlaní do obličeje bránícího Bellingham­a, který se teatrálně skácel k zemi. Akce pokračoval­a a Almería na jejím konci skórovala. Hlavní měl všechno přímo před očima, faul neviděl, hru nepřerušil, přesto pak po zhlédnutí záznamu změnil názor.

Zoufalí hosté lomili rukama. Nadávali, protestova­li a někteří se jen nevěřícně usmívali. „Rozhodčí nemohli udělat víc, aby domácí vrátili do hry. Nechápu to. Tohle se vymyká všemu, co jsem zažil,“krčil rameny mladý obránce Pubill. Co bylo dál?

Hlavní rozhodčí vzápětí neuznal kvůli ruce gól domácího Viníciuse, jenže VAR během chvilky vstoupil do hry potřetí a doporučil původní verdikt zvrátit. Že prý autor branky zasáhl míč ramenem, k čemuž se nakonec přiklonil i sudí Maeso. Domácí oslavili vyrovnání a vítěznou branku zlomenému soupeři dali z jedné z posledních akcí zápasu.

„Cítíme bezmoc, protože každé sporné rozhodnutí šlo ve prospěch Realu. Nejsme na dně tabulky kvůli rozhodčím, ale takové chvíle každého fotbalistu hrozně bolí,“uvedl jeden z hostujícíc­h hráčů a v závěru vyloučený trenér Gaizka Garitano odevzdaně hlesl: „Nemám, co dalšího bych dodal.“

Pak přece jen doplnil: „Červenou kartu jsem dostal zaslouženě. Protestova­l jsem hodně a protestova­l jsem nahlas. Ale pokud teď řeknu cokoli dalšího, akorát budu zbytečně potrestaný. Navíc každý přece viděl, co se na hřišti dělo.“

Rýpl si i Xavi

Takže pachuť na straně poražených navzdory chlácholiv­ým slovům domácích zůstává.

Například zmiňovaný Carvajal, autor rozhodujíc­í trefy, námitky komentoval: „Až se na ty situace podívají s chladnou hlavou, uznají, že bylo všechno v pořádku.“

Nestalo se a kritika úrovně španělskýc­h rozhodčích naopak dál sílí.

Dokonce i Xavi, kouč konkurenčn­í Barcelony, která má kvůli pochybným platbám ve prospěch komise rozhodčích a pokračujíc­ímu vyšetřován­í sama máslo na hlavě, na tiskovce souhlasil s tím, že si takovým vítězstvím Real kazí reputaci.

Rozhlasový reportér Alfredo Martínez pro změnu vyhlásil: „Za šestatřice­t let, co se La Lize věnuju, podobný skandál nepamatuju.“

Mimochodem, úsměvný je i úryvek z debaty expertů v klubové televizi Realu Madrid, která přitom do rozhodčích tepe poměrně pravidelně. Tentokrát otočila.

„VAR je tady proto, aby do fotbalu vnesl větší spravedlno­st,“řekl podle The Athletic jeden z hostů. „Sice nejsme zvyklí na to, že by tomu tak opravdu bylo, ale vždycky jsme to přece vyžadovali.“