Lidové noviny

Rodiče záškoláků přijdou o dávky

Rozšíření okruhu možných příjemců dávky na děti, ale také výraznější represe, zvlášť pro lidi, kteří dlouhodobě nepracují a práci si nehledají. To přinese reforma sociálních dávek.

- LENKA ŠTĚPÁNKOVÁ

Výši nové multidávky, v níž se od příštího roku spojí příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě, má ovlivnit také to, jak se chová celá domácnost. Tedy zda příjemci peněz pracují a jejich děti chodí řádně do školy. Experti se ale obávají, že za chyby dospělých budou trpět děti a o pomoc přijdou ti, kteří ji potřebují nejvíce.

Na peníze na děti by od příštího roku měly dosáhnout rodiny s příjmem do čtyřnásobk­u životního minima místo nynějšího 3,4násobku. O část dávek by ale mohly přijít domácnosti, jež neposílají děti do školy, nebo takové, kde někteří členové nepracují – přestože mohou. U nejchudšíc­h, kteří v současné době pobírají dávku na živobytí – tedy dávku v hmotné nouzi –, se bude sledovat, zda plní takzvaný aktivizačn­í plán.

Ten by se spustil, jakmile by žadatel byl minimálně šest měsíců nezaměstna­ný – a vedl by ho k tomu, aby absolvoval rekvalifik­aci, dále se vzdělával nebo třeba vykonával veřejně prospěšné práce.

Podle mluvčího resortu práce a sociálních věcí Jakuba Augusty je důvodem omezení dávek motivace lidí k aktivnímu zapojení na trh práce. „Cílem změn je zohlednit snahu o vlastní přičinění při zajištění soběstačno­sti domácnosti a podpořit zdravé fungování rodiny,“líčí Augusta. A pokračuje: „Počítá se i s tím, že pokud bude zákonnému zástupci nezaopatře­ného dítěte uložen přestupek spojený s neplněním povinné školní docházky, může to ovlivnit jeho celkovou výši dávky. Totéž platí, pokud bude příjemce dávky dlouhodobě nezaměstna­ný, byť může pracovat.“Na konkrétní dotazy ale odpovědět nechtěl, podrobnost­i má resort zveřejnit dnes.

Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni se obává, že o pomoc přijdou ti, kteří ji potřebují nejvíc. „Úřady práce jsou poměrně protektivn­í vůči nižší střední třídě a velmi přísné vůči chudým. To se může výrazně promítnout do nároku na dávku. Když má žadatel vystudovan­ou jen základní školu nebo třeba trpí psychickým­i potížemi, jeho kompetence jsou opravdu hodně omezené.

Může se to jevit jako cílené vyhýbání se práci, ale může to být jenom odraz toho, že na tu práci nestačí,“sdělil pro LN a upozornil, že chudé domácnosti většinou mívají hodně členů. „Podmiňovat příjem rodiny chováním jednotlivý­ch členů je opravdu nebezpečné. Pro rodinu není snadné zajistit, že se všichni budou chovat řádně,“řekl.

Podle odbornice na sociální dávky z Institutu pro sociální inkluzi Aleny Zieglerové aktivizačn­í plán může fungovat, jen pokud příjemce dávky získá finanční bonus nad rámec toho, co je jeho ústavně zaručeným právem. „Příjem nutný k uspokojení základních potřeb, vyjma bydlení, definuje částka životního minima. Ministerst­vo chce však tuto hranici položit níž, na existenční minimum, které vyjadřuje částku umožňující jen přežití – nyní jde o 3130 korun pro dospělou osobu na měsíc. ‚Bonus‘ za aktivitu spatřuje ve vyplacení rozdílu mezi existenční­m a životním minimem – až 1730 korun měsíčně,“popsala pro LN. A pokračoval­a: „Například teprve po odpracován­í určitého penza hodin a za spolupráci se sociálním pracovníke­m si chudý příjemce dávky ‚zaslouží‘ své životní minimum.“

Ani řešit špatnou školní docházku dětí tím, že se rodině část dávky odebere, není podle Zieglerové příliš prozíravé. „Děti ohrožené školním neúspěchem kvůli rodičům by měly být podpořeny přímou úhradou nákladů škole. MPSV má možná poslední šanci přestat se vymlouvat na to, že vzdělávání patří jinému resortu, a uznat, že je jediným ústředním orgánem státní správy, který může podpořit přímo dítě, pokud domácnost nefunguje optimálně. Ministerst­vo si tím ostatně zajistí slušnou naději, že se dotyčné dítě neobjeví hned v patnácti letech v evidenci nezaměstna­ných,“popsala.

Podle Jakuba Čiháka, ředitele neziskové organizace R-Mosty, jež se věnuje osobám ohroženým sociálním vyloučením, je myšlenka částečně legitimní, její realizace ale vůbec neodpovídá aktuálním kapacitám úřadu práce. „Rozplést jednu rodinnou kauzu podobného druhu trvá v pomáhající profesioná­lní službě měsíce. Jak si s tím poradí referent hmotné nouze, který má v agendě několik set klientů a nulový prostor na sociální šetření? Jak má úředník například zjišťovat docházku dětí klienta do školy včetně důvodů případných absencí? Nehledě na etickou rovinu trestání dítěte za rodiče – takové postupy jsou v současných českých podmínkách science fiction,“poznamenal pro LN.

Součástí motivace k práci má být i odstranění takzvaných bodů zlomu, kdy příjemci přicházejí o podporu, jakmile jejich příjmy překročí stanovené hranice – třeba jen o korunu. Pracujícím lidem s nízkými příjmy by se z dávek mělo strhávat méně než dosud. Zatímco nyní se při výpočtu výše dávky příjmy z práce započítáva­jí ze 70 procent, od příštího roku by to mělo být 60 procent. Tuto část oslovení experti vítají. „Považuji to za významný posun k odstranění stigmatu sociálních dávek. Vítám i snahu o odstranění ostrých hran při opouštění pomoci od státu kvůli zvyšování příjmů. V současném systému jde o každou korunu, jestli se domácnost například i za jednorázov­ý přivýdělek ocitne zcela bez podpory na další čtvrtletí, což je silně demotivačn­í pro přiznávání příjmů i pro výkon legální práce jako takové,“uvedla Zieglerová.

Součástí motivace k práci má být i odstranění bodů zlomu, kdy lidé přicházejí o podporu, když jejich příjmy překročí stanovené hranice

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia