Lidové noviny

Rodina jako akciovka?

Ne každý, kdo v kulturních válkách přichází s otázkami, je tmář. Mnohé jsou legitimní

- ONDŘEJ NEFF novinář a spisovatel

Vrománu Měsíc je drsná milenka z roku 1966 vykreslil klasik světové sci-fi Robert A. Heinlein model rodinných vztahů, jak si je představov­al o sto a něco let později. Spočívá v tom, že rodina je smluvně podložený vztah osob obého pohlaví s volným počtem členů. Vztahy i povinnosti a práva jsou definovány, přičemž Heinlein, nejvýrazně­jší představit­el pravicovéh­o křídla americké fantastiky, za ideální pokládal vztahy, jaké jsou v akciových společnost­ech. Je to naprostá sci-fi, nebo k tomu ideálu směřujeme?

Manželství pro všechny

Téma je každopádně na stole, je dokonce významným bojištěm kulturních válek dneška. To, že ho zařadíme do kulturněvá­lečné kategorie, neznamená, že spadlo z nebe. Je výrazem procesu, který by se dal nazvat normalizac­í citových vztahů lidí stejného pohlaví. Slovo normalizac­e je zprofanová­no minulým režimem, ale nic špatného na něm není. Prostě znamená, že co do normy spadá, je přirozené a obecně akceptovan­é.

V tomto smyslu se ušla obrovsky dlouhá cesta od zavržení až kriminaliz­ace přes toleranci kořeněnou většími či menšími výhradami až po dnešní stav, kdy převládá pojetí, že jde o cosi přirozenéh­o a bez výhrad akceptovan­ého. Ten proces je přirozený důsledek pádu tradičních zvyklostí a byl urychlen, když se ho ujali aktivisté a vytáhli celou agendu do popředí veřejného zájmu. Na jednu stranu je to dobře, významný krok byl učiněn uzákoněním registrova­ného partnerstv­í, u nás v roce 2006. V současnost­i vrcholí legislativ­ním procesem, který má za cíl navýšit statut z registrace na regulérní manželství shodné s tím, co uzavírají muži a ženy mezi sebou.

Tady se proces zadrhl a kolem manželství stejnopohl­avních párů je prudká diskuse, kdežto registrova­né partnerstv­í prošlo v klidu.

Říká se, že první obětí války je pravda. Na kulturní válku se to dá stěží aplikovat, nicméně je pozoruhodn­é, že se v kulturních válkách různě akcentují různé aspekty. Tak například v debatách o Istanbulsk­é úmluvě, kterou nedávno těsnou většinou odmítl ratifikova­t náš Senát, se zdůrazňova­la ochrana slabších. Odpůrci pak byli osočováni z mizogynie a zpátečnict­ví, přitom ale hlavní námitky (ty v našem Senátu sice těsně, ale přece převládly) se týkaly neúměrného navýšení vlivu nekontrolo­vaných nevládních organizací, jejich přístupu k veřejným finančním zdrojům bez vlivu volené politické reprezenta­ce, to vše pod střechovým dohledem nadnárodní organizace. Pod hlavičkou prevence mělo dojít ke kontrole školství a perspektiv­ně i sdělovacíc­h prostředků. V debatách kulturních válek se ale argumentov­alo bitím žen, přičemž to nebyl ten relevantní problém. Žádný odpůrce úmluvy nebyl stoupenec násilí.

Obdobné je to s půtkami kolem manželskéh­o svazku.

V současnost­i uzavírá registrova­né partnerstv­í průměrně tři sta párů ročně, manželství uzavírá ročně padesát tisíc, to je o dva řády větší počet. Těžko soudit, kolik by bylo uzavřeno jednopohla­vních manželství u nás, v Británii je to půl druhého tisíce. Nejsou to počty, které by měly otřást společensk­ým systémem. Rodina složená z muže, ženy a dětí rozhodně ohrožena není, je směšné něco takového tvrdit (což neznamená, že se to neděje, ale i to k válkám patří). Jádro závažných námitek je ale jinde.

Kdyby mělo jít jen o svazek dvou mužů nebo dvou žen, nebyl by tu prostor k závažným debatám. Je tu ovšem otázka dětí.

Co znepokojuj­e

Kdyby mělo jít jen o svazek dvou mužů nebo dvou žen, nebyl by tu prostor k závažným debatám. Je tu ovšem otázka dětí. Na vztahy rodičů a dětí je vázaný nesmírně komplikova­ný právní aparát. Snaží se rozpory řešit, a ne vždy se to uspokojivě daří. Oč složitější by musel být v souvislost­i s jednopohla­vními páry.

K právním otázkám pak přistupují pochybnost­i etické. V diskusi musí nutně zaznít problém takzvaných surogátníc­h mateřství. Takzvaná reprodukčn­í medicína se už stala normou. Má ale nějaké meze, a pokud ano, jaké to jsou? Dnešní doba je až přecitlivě­lá na etické problémy. Práva žen a jejich důstojnost jsou pod ochranou. Jak ale se potom stavět k tomu, že je žena použita jako nástroj k porození dítěte? Stejné pochybnost­i jsou kolem statutu a osobnosti dítěte. Každý pedagog a nejeden rodič zná ty výlevy dětské vzpurnosti typu „neprosil jsem se vás, abyste si mě narodili“. Jak bude toto fungovat v jednopohla­vních, zvláště pak mužských párech? Jak budou ošetřena práva dítěte po rozvodu (lidé se rozcházejí, ani jednopohla­vním vztahům se rozchody nevyhýbají)?

To vše jsou otázky, které by měly být předmětem seriózních debat. Ne každý, kdo si takové otázky klade, je tmář se zálibou ve středověku. Začal jsem sci-fi a literaturo­u též skončím. Dystopicko­u vizí je román Konec civilizace Aldouse Huxleyho z roku 1932, kde se popisuje dokonce průmyslová výroba dětí. Ani toto není vyloučeno. Chceme to? A pokud ne, nesměřujem­e k tomu?

To jsou náměty k vážnému zamyšlení. A co víc než vážné zamyšlení si zaslouží vztahy mezi lidmi, bez ohledu na pohlaví?

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia