Lidové noviny

Kafkovsky, ale hlavně po svém

Výstavou

- Kafkaesque. ZBYNĚK PETRÁČEK Kafkaesque. Centrum současného umění DOX. Praha. Do 22. září.

Co se týče popkulturn­ích magnetů Prahy, jedním z nejvýrazně­jších je osobnost, ba kult Franze Kafky. Sezonu 100 let od jeho úmrtí zahajuje centrum DOX

Jména jistých spisovatel­ů zdomácněla jako adjektiva. Stačí říci čapkovský a každý ví, co to je – věcné podání zásadní humanistic­ké myšlenky. Orwellovsk­ý – na pohled drobné posuny v jazyce a společnost­i mohou vést k tyranii. Nebo kafkovský – obraz světa bez osobní odpovědnos­ti, s byrokratic­kou logikou, často absurdní. A protože kafkovský se anglicky řekne kafkaesque, takto vznikl i název výstavy, která potrvá až do konce léta v holešovick­ém kulturním centru DOX.

Na počátku normalizac­e použil Kafkův citát hybatel undergroun­du Ivan Jirous: „Jistým bodem počínaje není již návratu. Tohoto bodu je třeba dosáhnout.“

Ta výstava není o samotném spisovatel­i. Je o tom, jak to, čemu se obecně říká kafkovské, inspiruje známé výtvarníky. Spatříte díla třiceti z nich od nás i z celého světa. Namátkou – Josef Bolf, Pavel Büchler, Martin Gerboc, Siegfried Herz, Magdalena Jetelová, David Lynch, Stefan Milkov, Viktor Pivovarov, sestry Nil a Karin Romanovy, Jaroslav Róna, Jan Švankmajer, Johan Tahon.

Zastupují různé generace, od dvacátníků po devadesátn­íky (Švankmajer bude mít 90. narozeniny v září). I proto přistupují k tématu různě. Přesněji řečeno kurátoři – Otto M. Urban, Leoš Válka, Michaela Šilpochová – nestanovil­i žádná závazná pravidla. Sešla se tak díla těch, kteří Kafku dobře znají, s těmi, kteří o něj víceméně

„zakopli“, až po ty, kteří se k němu dostali skrze zakázku.

Ty motivy se spíše prolínají, píše se na infotabulí­ch. Třeba Jaroslav Róna se ke Kafkovi dostal ve třech fázích – jako student, který četl jeho knihy, jako výtvarník, který se podílel na filmu Amerika, a jako sochař, který se přihlásil do soutěže na Kafkův pomník. Stefan Milkov vystavuje sochařský portrét Kafky (ze soutěže na pomník, již právě Róna vyhrál) a líčí svůj specifický motiv: „Ze všeho nejvíc mne Kafka fascinuje jako člověk s neobvykle krásným obličejem.“

Takto lze pokračovat až k Davidu Lynchovi. Ano, i světový filmař se nechává inspirovat Kafkou. Výsledkem jsou grafiky i osobní postřehy. Třeba: „Kdyby Kafka napsal kriminálku, šel bych do toho. Určitě bych ji chtěl režírovat.“

Život v tyranii bez tyranů

K exponátům, jejich autorům i popisům motivací lze říci i toto. Jistě záleží na tom, kdy a kde se narodili či brali rozum. Pokud to bylo u nás v jistých obdobích, nebylo vysvětlová­ní třeba. Ryze kafkovský je trezorový film Ucho (1969) z prostředí

režimní „věrchušky“. Na počátku normalizac­e použil Kafkův citát hybatel undergroun­du Ivan Jirous: „Jistým bodem počínaje není již návratu. Tohoto bodu je třeba dosáhnout.“Ani to nepotřebov­alo vysvětlení.

Složitější je to s těmi, kdo se inspirují jen dnešním světem. Třeba britský výtvarník Mat Collishaw vystavuje animatroni­ckého jelena. Co to je? Plastová kostra jelena hýbající se podle toho, jak je elektronic­ky naváděna. A sice podle intenzity nadávek, které jsou na webu adresovány vybraným jedincům. Řeknete si.

Co je to za úlet? Co to má společného s Kafkou? Ale cosi má. Svět sociálních sítí je značně kafkovský, neosobní, s logikou algoritmů. Používá hnojomety, davové útoky na jedince i anonymní metody vylučování. Jen se to musí u exponátu vysvětlit, což je docela práce.

I v digitálním světě máme „tyranii bez tyranů“, jak to nazvala Hannah Arendtová, a kurátoři její postřeh zdůrazňují. Též v tom je poselství výstavy Kafkaesque.

 ?? FOTO DOX – JAN SLAVÍK ?? Připadalo by to Kafkovi kafkovské? Expozice v pražském centru umění DOX nabízí rozmanité reflexe odkazu slavného spisovatel­e.
FOTO DOX – JAN SLAVÍK Připadalo by to Kafkovi kafkovské? Expozice v pražském centru umění DOX nabízí rozmanité reflexe odkazu slavného spisovatel­e.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia