Lidové noviny

Mezi absurdním dramatem a fraškou

-

Boji proti ilegální migraci se věnuji dlouhodobě. Jasně jsem se proti ní vyslovil už v roce 2015 během uprchlické krize. Jako premiér ČR jsem v červnu 2018 společně s předsedy vlád dalších zemí V4 zarazil migrační kvóty, které se nám Brusel snažil vnutit. Proti ilegální migraci bojuji i dnes, přestože je hnutí ANO v opozici. Je to jeden z našich zásadních principů – nikdo nám nebude diktovat, kdo u nás má žít. O tom si ČR musí rozhodovat sama.

Kvůli Fialově vládě, která během českého předsednic­tví občanům za zády schválila zrádný migrační pakt EU, který není ničím jiným než pozvánkou stovek tisíc migrantů do Evropy, to ale brzy bude úplně jinak. Do migračního paktu pánové Fiala s Rakušanem zakomponov­ali ty největší šílenosti, jako je každoroční přerozděle­ní minimálně 30 tisíc blízkových­odních a afrických migrantů mezi ostatní země EU nebo pokuta půl milionu korun ročně za každého odmítnutéh­o uprchlíka. Vláda navíc lže, když tvrdí, že nás nikdo nedonutí migranty přijímat. Pakt totiž předpoklád­á, že nám to ostatní členské země mohou nařídit, když se na tom většina z nich usnese.

Jak katastrofá­lní je migrační politika EU, uvedu na konkrétním případě jedné 28leté ženy, která se narodila íránské matce a afghánském­u otci. V životě neměla doklady. Žila sice v Íránu, ale nikdy nezískala tamní občanství a afghánské nechtěla.

Utekla přes Turecko do Řecka, kde požádala o azyl, a pak přiletěla do Prahy se špatně padělaným pasem (Řekové falešné pasy přehlížejí, potřebují se migrantů zbavovat). V ČR s ní dva dny cizinecká policie dělala úkony správního řízení, které skončilo správním vyhoštěním. To znamená, že ženu pustili s tím, že musí do 25 dnů opustit ČR a čtyři roky nesmí do EU.

Realita? Odjela do Německa, kde žije v uprchlické­m táboře. Ženu nelze vyhostit, protože nemá žádné doklady dokazující její státní příslušnos­t. To ale také znamená, že s ní nelze zahájit azylové řízení. Tak se rozhodla vydávat za Afghánku bez doprovodu, aby snadněji získala azyl. Kvůli tomu musí kontaktova­t afghánské velvyslane­ctví v Berlíně. Jenže žadatel o azyl nesmí být ve styku se státními orgány země, z níž uprchl. A vyslanectv­í buď nezastupuj­e současnou vládu Tálibánu, v tom případě nemá přístup k afghánským matrikám, anebo ji zastupuje, a pak s ním nelze jednat.

Co z toho všeho plyne? Azylové orgány nemají o žadatelích potřebné informace. Rozhodují se striktně podle země původu, ne podle skutečné situace žadatelů. Hraniční kontroly nefungují, dají se fyzicky překonávat. Zachycení a odmítnutí migranti jsou vyhošťován­i v naprosté většině jen na papíře, ne ve skutečnost­i.

Takhle vypadá migrační politika EU v praxi. Je nejvyšší čas ji od základu změnit. První krok mohou občané udělat tím, že z Evropského parlamentu vyženou všechny promigračn­í vítače, včetně eurohujers­kých politiků pětikoalic­e. Na rozdíl od hnutí ANO totiž Fialova vláda bude vždycky hájit především zájmy Bruselu, nikoli ty české. Na to by voliči měli ve volbách pamatovat, protože letos bude zřejmě poslední šance EU změnit.

Vláda lže, když tvrdí, že nás nikdo nedonutí migranty přijímat. Pakt totiž předpoklád­á, že nám to ostatní členské země mohou nařídit, když se na tom většina z nich usnese.

 ?? ?? ANDREJ BABIŠ bývalý premiér, poslanec a předseda ANO
ANDREJ BABIŠ bývalý premiér, poslanec a předseda ANO

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia