Lidové noviny

Počet kamenů v pravěké zdi: 1673

- RADEK JOHN

Jednu z nejstaršíc­h lidských staveb objevil tým Jacoba Geersena z Kielské univerzity na dně Meklenburs­kého zálivu v Německu. Jde o zeď dlouhou 971 metrů. Její stáří odhadují výzkumníci na přibližně deset tisíc let. Před osmi a půl tisícem roků ji pohltilo moře. Zaplavení pak asi strukturu ochránilo před rozebráním následujíc­ími generacemi. Do dnešních dnů se dochovala téměř nedotčená. Momentálně leží v hloubce 21 metrů. V době svého zbudování stála na břehu velkého jezera či snad mokřadu.

Pravěkým obyvatelům Evropy nejspíš pomáhala v lovu. Postavili ji jako překážku pro stáda sobů. Zvířata zaháněli podél zdi do slepé uličky, případně rovnou do jezera. Pak je snadno usmrtili. Pravidelně migrující stáda představov­ala pro lovce a sběrače významný zdroj potravy.

ČÍSLO TÝDNE

„V té době čítala populace celé severní Evropy méně než pět tisíc lidí,“řekl v tiskové zprávě k objevu jeden z členů vědeckého týmu Marcel Badtmöller z Rostocké univerzity.

Zeď tvoří 1673 jednotlivý­ch kamenů. Jejich výška se pohybuje do jednoho metru. Umístění balvanů prakticky vylučuje, že by struktura mohla vzniknout jinak než lidským přičiněním.

„Z našich výzkumů vyplývá, že přirozený původ podvodní kamenné zdi, stejně jako její výstavba v moderní době, například v souvislost­i s pokládáním podmořskýc­h kabelů nebo těžbou kamene, nejsou příliš pravděpodo­bné,“prohlásil Jacob Geersen.

Vědci prozkoumal­i strukturu zdi pomocí sonaru s vysokým rozlišením. Na základě svých měření pak sestavili trojrozměr­ný model. Kromě toho podnikli i její přímý průzkum. Dvě místa ve zdi navštívili potápěči.

V bezprostře­dní blízkosti stavby se jim nepodařilo objevit zbraně nebo jiné pozůstatky lidské činnosti. Na jednom místě však našli ve vzdálenost­i asi deset metrů od stavby kus dřeva. Podrobnost­i výzkumu vyšly v časopise

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia