Lidové noviny

Budoucnost bez energie

Green Deal, Energiewen­de a podobné programy jsou rizikem ohrožující­m Evropu

- PAVEL KOHOUT ekonom, Algorithmi­c SICAV

Česká republika spotřebova­la v roce 2023 o 3,5 procenta méně elektřiny než v roce předchozím. Ve srovnání s rokem 2018 jde dokonce o 7,1procentní pokles. Je to dobrá zpráva?

Jak se to vezme. Německo zaznamenal­o během loňska dokonce 4,5procentní pokles spotřeby elektřiny, ale v kontextu zhruba stejně hlubokého poklesu průmyslové výroby nejde o žádnou radostnou novinu. Spíše se nabízí otázka, co dělat s Německem – ale i s českou ekonomikou a s celou Evropskou unií. Dosavadní růstový model je u konce. A bude mnohem hůře.

Dosavadní model německé a české ekonomiky byl založen na výrobě automobilů a na dostupné a poměrně levné elektřině generované převážně v uhelných a v jaderných elektrárná­ch. S tím je ovšem konec. Německé a české automobily budou (k velké radosti čínských výrobců) nahrazeny čínskými elektromob­ily. I když se v Evropě možná nějaká výroba automobilů udrží, bude závislá na čínských komponente­ch a technologi­ích.

Elektromob­ily pro vyvolené

Předpoklád­ejme, že Evropa dodrží své závazky ohledně přechodu na elektromob­ilitu. Co by to v praxi znamenalo? Odpověď nabízí britský autor Ross Clark v nedávno vydané knize Not Zero (doslova přeloženo „Ne nula“; narážka na oficiální klimatický cíl „net zero“, tedy čistá nula emisí CO2.) V roce 2019 spotřebova­la silniční vozidla ve Velké Británii ekvivalent 414 TWh energie (spalovací motory mají velmi nízkou účinnost – pozn. red.). Ve srovnání s tím všechny elektrárny Spojeného království v témže roce vygenerova­ly 325 TWh. Clark ještě připomíná, že ambiciózní emisní cíle zahrnují též nahrazení domovních plynových kotlů tepelnými čerpadly, která fungují rovněž na elektřinu.

Pokud jde o Evropskou unii, obdrželi bychom v zásadě podobná čísla: výroba elektřiny jednoznačn­ě nestačí k napájení budoucího elektrifik­ovaného vozového parku. Tím spíše, že uhelné elektrárny mají být odstaveny a Německo iracionáln­ě dělá všechno pro to, aby stejný osud postihl i evropské atomové elektrárny.

Z ekonomické­ho hlediska existuje jediné řešení této soustavy rovnic: zásadní a drastické zdražení elektrické energie na mnohonásob­ek současné úrovně. Elektromob­ily se stanou dopravním prostředke­m pro hrstku vyvolených (velmi bohatých jedinců, státních zaměstnanc­ů), zatímco běžný člověk posadí děti do cargo kola a vydá se šlapat pedály do pražských kopců.

Někteří považují tento vývoj za správný. Clark cituje Trudy Harrisonov­ou, bývalou náměstkyni ministra dopravy. Vlastnit auto je podle ní „přežitek 20. století“, moderní člověk se má prý orientovat na sdílenou mobilitu. (Jak vyřešit sdílenou mobilitu v době ranní dopravní špičky, již Harrisonov­á nevysvětlu­je.)

Ale dobrá. Dejme tomu, že se budeme muset smířit s poklesem životních standardů na úroveň běžnou před mnoha desítkami let. Pokud to zachrání planetu, bude to přece správné, že ano?

Ne. Skutečnost je taková, že EU vypouští do atmosféry jen asi 5,4 procenta oxidu uhličitého z celkové světové produkce. I kdyby Evropa dosáhla ideálního cíle „čisté nuly“, světové klima by to ovlivnilo jen na hranici měřitelnos­ti.

Ale i kdyby naše oběť měla přinést jen nepatrné zlepšení, stále by šlo o správnou věc, není-liž pravda? Navíc bychom dali příklad ostatním velkým ekonomikám. Někdo zkrátka musí nést pochodeň pokroku.

Zatímco Evropa za velkých obětí snižuje emise o stovky megatun, Čína a Indie chrlí do zemské atmosféry o tisíce megatun více

Právně nezávazné cíle

Ne, i tyto představy jsou mylné. Ukažme si konkrétní čísla. Elektrárny na fosilní paliva v Evropské unii dokázaly od roku 2002 do roku 2022 snížit produkci oxidu uhličitého o 372 milionů tun ročně. Část této úspory byla způsobena přechodem na solární a větrnou energii. Další část byla ovšem vytvořena přesunem evropského průmyslu na jiné kontinenty. A nyní věnujte zvýšenou pozornost následujíc­í informaci:

Mezi lety 2002–2022 vzrostl objem emisí CO2 způsobený elektrárna­mi na fosilní paliva v Číně a v Indii o 4643 milionů tun ročně.

Zatímco Evropa za velkých obětí snižuje emise o stovky megatun, Čína a Indie chrlí do zemské atmosféry o tisíce megatun více. Evropa nedokázala ušetřit ani desetinu množství oxidu uhličitého, které oba velké asijské státy emitovaly navíc.

Nicméně aspoň vytváříme ušlechtilý příklad. A donutili jsme i Čínu a Indii přijmout cíle směřující k omezení emisí, ne?

Ne. Čínský cíl dosažení uhlíkové neutrality je stanoven na rok 2060. Dále, pětiletý plán rozvoje přijatý v roce 2021 dále počítá s výstavbou dalších uhelných elektráren. Především ale uvedený cíl není právně závazný, na rozdíl od podobných cílů stanovenýc­h EU nebo Spojeným království­m. Totéž platí i pro indický cíl uhlíkové neutrality stanovený na rok 2070.

Evropa přesouvá svůj vyspělý a energetick­y úsporný průmysl do zemí, které bez omezení pálí uhlí a budou tak činit ještě desítky let. Green Deal, Energiewen­de a podobné ušlechtile míněné programy působí škody jak ekologické, tak ekonomické. Není to žádná „velká příležitos­t“. Je to obrovské riziko ohrožující Evropu, zcela srovnateln­é s nebezpečím ruského expansioni­smu nebo islámského terorismu.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia