Lidové noviny

Sundej to, srabe!

Fotka zkrvavenéh­o kanadského gólmana Jacquese Plantea oslaví 65 let. Dokument zlomu hokejových dějin

- KAREL KNAP

Kdybyste vyskočil z letadla bez padáku, stal byste se hrdinou? Ne, já myslím, že byste se zachoval jako magor. Já už nikdy nenastoupí­m bez masky. Tak vysvětlova­l hokejový brankář Jacques Plante svůj revoluční tah. Letos to bude 65 let od chvíle, kdy se idol věhlasného klubu Montreal Canadiens rozhodl: Nenechám si dál bombardova­t obličej puky!

Šrám na bradě. Rozseknutý nos přelepený páskou. Krvavé skvrny na bílém dresu se slavným znakem na hrudi. Z černobíléh­o snímku pořízeného 1. listopadu 1959 v Madison Square Garden v New Yorku ovšem nejhlasitě­ji křičí oči. Unavené. Utrápené. Až mučednické. Bez ohledu na tradici a na názory všech okolo volají: Už dost!

Rána, kterou třicetilet­ý Plante utržil tenkrát v neděli večer, jej přiměla ke vzpouře. Tu trýzeň si tak trochu zavinil sám. V první třetině utkání NHL mezi New York Rangers a Montreal Canadiens vyjel proti najíždějíc­ímu domácímu borci Andymu Bathgateov­i a pokusil se mu vypíchnout kotouč.

Patrně nedopatřen­ím ho podrazil a útočník při nárazu do hrazení utrpěl zranění, které vyžadovalo ošetření v zákulisí. Do boje se Bathgate vzápětí vrátil nakvašený, s touhou po pomstě. Myslel si, že ho Plante složil schválně.

A tak se hned při další příležitos­ti rozhodl zamířit a vystřelit. „Nebyl to nějaký golfák,“líčil reportérov­i Toddu Denaultovi, autorovi Planteova životopisu. „Vypálil jsem švihem z ostrého úhlu. Ne nějak prudce. Nesnažil jsem se dát gól. Ale jeho hlava tak nějak vyčnívala. Chtěl jsem mu oplatit to, co mi provedl.“

Záměr se podařil. Kotouč z tvrzené gumy zasáhl Plantea do nechráněné­ho obličeje. Ucítil známou prudkou bolest. Ke rtům se

mu řinuly kapky červené tekutiny. Rozhodčí přerušil hru. Během 21minutové pauzy ho museli sešít v šatně. Odmítl znovu nastoupit bez masky, již někteří jeho předchůdci v minulosti používali. Sám si ji nasazoval při trénincích. Do zápasu mu ji ale legendární kouč Toe Blake zakazoval, jelikož by mu prý omezovala výhled a ovlivňoval­a jeho výkon.

V ten podzimní večer v MSG ale musel naštvanému Planteovi ustoupit. Mužstva ještě neměla v sestavě náhradníky a on nehodlal mač vzdát ve prospěch Rangers. Hnětlo ho to. Jako typický staromilec nesnášel novinky. Obával se, že Plante podlehne strachu jako jiní montrealšt­í brankáři Bill Durnan a Gerry McNeil, kteří předčasně ukončili kariéru.

Nicméně nechal svou hvězdu, aby si na tvář nasadila strašideln­ě působící kus bílého vytvarovan­ého laminátu, který mu na míru vyrobil fanoušek Bill Burchmore, zaměstnane­c firmy Fiberglass Canada. A samozřejmě slyšel uštěpačné newyorské obecenstvo, které pokřikoval­o cosi o srabáctví a svátku Halloween, který měla Amerika zrovna za sebou.

Ačkoliv Plante vnímal všechny jízlivé poznámky kibicující­ch gaučových expertů, odmítal ale dál účinkovat v roli otloukánka. Nepotřebov­al nádhernou, nápaditou, působivou přilbu, jakou nosí jeho následovní­ci v novém miléniu. Ani o nich nesnil.

„Do té doby jsem měl čtyřikrát přeražený nos, dvě fraktury lícních kostí a jednu zlomeninu čelisti. Na sešívání všech ran padly stovky stehů. Věřte, že za těchto okolností mi bylo úplně ukradené, jak ta maska vypadala,“líčil.

A doplnil již zmíněný příměr o skákání z letadla bez padáku.

Canadiens tehdy v New Yorku zdolali Rangers 3:1. Plante pustil jedinou z 29 střel. Na fotografii z kabiny není zjevné, zda si svou pomůcku právě nasazuje, nebo snímá. Co se týče autora snímku, uvádí se v dostupných pramenech pouze Bettmann Archive.

Jedinečnou sbírku milionů fotek založil a namnožil Otto Bettmann, německý emigrant, rodák z Lipska, uprchlík před nacisty v roce 1935. Pro jeho nadšení obrázky mu přezdívali The Picture Man. Plantea v přelomové chvíli zachytilo víc reportérů. Jejich díla ukázala veřejnosti, co hokejoví brankáři musí snášet. Sportovní příznivci postupně přestali vynášet ponižující soudy. Průkopník Plante je naučil neposmívat se chlapům, kteří takřka denně riskovali úraz.

Vždyť útočníci i obránci s vylepšeným­i holemi stále snadněji zvedali puky z ledu do nebezpečné výše a udělovali jim vyšší rychlost. Dovedete si představit, že by někdo v současnost­i čelil kanonádě od McDavida nebo Pastrňáka bez jakékoliv ochrany hlavy?

Dokonce i původně neoblomný trenér Blake tenkrát vzal Plantea a jeho „vynález“na milost. Přestal do něj vandrovat, aby tu „nádheru“zahodil. Taky proto, že báječný Plante v sezoně 1959/60 zásadně pomohl mančaftu k dalšímu zisku Stanley Cupu.

Tenhle Jacques Plante vstoupil do hokejových dějin jako jeden z nejlepších gólmanů. Posbíral hromadu trofejí. Do penze odešel až v šestačtyři­ceti coby mistr svého řemesla a revolucion­ář, který jako první brankář udělal z masky trvalou součást výstroje. Spousta jeho následovní­ků mu byla vděčná za zbourání hloupých předsudků. K němu bezpochyby přispěla i působivá fotka z 1. listopadu 1959.

 ?? ??
 ?? FOTO 2X GETTY IMAGES ?? Průkopník. Čtyřkrát mu přerazili nos, utrpěl dvě fraktury lícní kosti, také zlomeninu čelisti. Až před 65 lety řekl Jacques Plante dost a začal chytat v masce.
FOTO 2X GETTY IMAGES Průkopník. Čtyřkrát mu přerazili nos, utrpěl dvě fraktury lícní kosti, také zlomeninu čelisti. Až před 65 lety řekl Jacques Plante dost a začal chytat v masce.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia