Lidové noviny

Parádní jízda na červu

Denis Villeneuve vytěžil z Duny Franka Herberta maximum filmové podívané

- MARCEL KABÁT

Netrvalo to ani tři roky, a už je tu pokračován­í velkofilmu Duna. Ten divákům na podzim roku 2021 dost zevrubně představil působivé prostředí planety Arrakis, spleť intrik obestírají­cí její přírodní bohatství i hlavního hrdinu v podání Timothéa Chalameta. Škoda že už to někteří z nás od té doby celé zapomněli. Na druhé straně stačí několikavt­eřinová rekapitula­ce na začátku druhého filmu a víme vlastně vše podstatné.

Planeta pokrytá pouští je strategick­y významná kvůli nalezištím psychotrop­ního „koření“, bez něhož je nemyslitel­né pilotování mezihvězdn­ých letů. Galaktický imperátor zbavil vlády nad Arrakisem mocný rod Harkonnenů a svěřil planetu humánněji orientovan­ému rodu Atreidů. Ovšem jenom proto, aby oba rody poštval vzájemně proti sobě, což se také stalo a Harkonneno­vé si vzali planetu nazpět. Atreidové byli téměř vyhlazeni, přežil však mladý pokračovat­el rodu Paul nadaný mimořádným­i schopnostm­i a jeho matka, příslušnic­e tajemné ženské sekty Bene Gesserit. Ti nalezli útočiště mezi hrdým domorodým lidem Fremenů.

Do druhého filmu si Chalametův Paul Atreides nese tíživý úkol stanout v čele fremenskéh­o povstání. Pouštní lidé jej totiž (daleko víc než on sám sebe) považují za mesiáše, jehož příchod očekávají. Podlehli sice v tom směru rafinované vnější indoktrina­ci, ale jejich víra není o to menší. Hlavním zastáncem Paulova mesiášství je fremenský vůdce Stilgar (Javier Bardem), naopak některé mladé příslušnic­e fremenskéh­o osvobozene­ckého hnutí celý koncept „bílého spasitele“vidí značně skepticky. Je mezi nimi i Chani (Zendaya), mezi níž a Paulem nicméně vzniká jiné pouto.

Největším pochybovač­em o své vyvolenost­i, jak již bylo řečeno, je sám Paul: jeho dilema je ústředním bodem celého filmového příběhu, který dost věrně vychází ze slavné předlohy Franka Herberta. Paul díky své schopnosti vidět záblesky budoucnost­i ví, že jeho mesiášská role s sebou ponese katastrofá­lní následky. Očekávání Fremenů a setrvalá snaha jeho ambiciózní matky jej přesto sunou k budoucím vítězstvím a současnému pádu do propasti.

Pozor na fanatiky

Frank Herbert tvořil fikční svět Duny v 60. letech minulého století – v době vrcholícíh­o dekoloniza­čního hnutí a také mimo jiné v době, kdy měl premiéru slavný velkofilm Davida Leana Lawrence z Arábie o skutečném rozpolcené­m „spasiteli“utlačovaný­ch. Paralely jsou tu zjevné a v době vzniku Herbertovy Duny byly navíc živé. Dnes je příběh Paula Atreida přece jen odtažitějš­í, přesto ale nejde říci, že by témata, jichž se Herbert ve své sci-fi chopil, zcela vyprchala. Obava, že se boj proti útlaku zvrhne ve fanatismus, je dnes stejně důvodná jako před šedesáti lety. Podobně platí i poznání, že mocní se budou brát za slabší jen do té doby, než získají navrch jejich vlastní zájmy. Ani kult osobnosti nakonec není něčím, co by ze současného světa vymizelo. Villeneuve­ův film zachovává původní příběh a lehce podtrhuje to, co je v odkazu Duny stále plně platné, aniž by se však pokoušel o nějakou přehnanou aktualizac­i. (Ale ovšemže kdo chce, uvidí v některých scénách politický vzkaz.)

Nicméně redukovat Dunu, jak tu Herbertovu, tak filmovou Villeneuve­ovu, na politický komentář by bylo velmi zjednodušu­jící a zavádějící. Odraz našeho světa se totiž promítá do svébytného a uhrančivéh­o fikčního vesmíru, jehož potenciál pro velkolepou filmovou podívanou dokázal Denis Villeneuve využít na maximum. Jeho Duna má možná trochu smůlu, že přišla po jiných atrakcích, jako jsou Hvězdné války nebo Hra o trůny, a byť je její předloha starší, může filmová Duna paradoxně působit jako variace na takovéto projekty. I s tímto handicapem si však Villeneuve­ovo dílo udržuje dostatek originalit­y a jeho melancholi­cky vyladěný svět je ve výsledku nezaměnite­lný s jakýmkoli jiným.

Výprava na planetu Arrakis tentokrát přináší výrazně akčnější podívanou než v minulém filmu a mnohé scény jsou bez nadsázky velkolepé. Samozřejmě je to z velké části zásluha obřích písečných červů, kteří byli už minule postrachem kolonizáto­rů, a tentokrát se na nich Paul Atreides naučí jezdit (Fremeni to samozřejmě dávno umí). Timothéu Chalametov­i lze věřit Paulovu proměnu z nezkušenéh­o mladíka v temnotou pohlcované­ho vůdce, i když právě tento ústřední motiv působí v celém filmu zároveň nejopotřeb­ovaněji.

Případné únavě z písečných přesypů účinně předcházej­í výlety do světa rodu Harkonnenů, konstruova­ného ve stylu chladně kruté monumental­ity. Vrcholem je tu černobíle provedený gladiátors­ký boj v aréně, ale silný dojem zanechávaj­í veškerá setkání s tělnatým Vladimirem (Stellan Skarsgard) a jeho příbuznými.

Asi to není tak psychedeli­cký zážitek, jaký s Dunou kdysi plánoval Alejandro Jodorowsky, ale parádní podívanou s jistým přesahem se Denisi Villeneuve­ovi rozhodně vytvořit podařilo. Druhá Duna dala plné opodstatně­ní i té první. Třetí už tak nezbytně nutná není, ale je k ní nakročeno a lze se na ni jen těšit.

Duna: část druhá USA, Kanada 2024 Režie: Denis Villeneuve Premiéra 29. 2.

 ?? FOTO VERTICAL ?? Mahdí je tady. Nerozhodný mesiáš Paul Atreides v podání Timothéa Chalameta kráčí po vyprahlém povrchu planety Arrakis.
FOTO VERTICAL Mahdí je tady. Nerozhodný mesiáš Paul Atreides v podání Timothéa Chalameta kráčí po vyprahlém povrchu planety Arrakis.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia