Lidové noviny

Béla Fleck se vrátil do New Yorku

V minulých týdnech se v Česku, a koneckonců i v celé Evropě, hodně mluvilo o americkém banjistovi Bélovi Fleckovi, podnikl totiž evropské turné a v jeho rámci hrál i u nás. Trochu ve stínu je zatím jeho nejnovější album Rhapsody in Blue.

- ONDŘEJ BEZR Rhapsody in Blue(s).

Fleckovy nedávné koncerty nesly název My Bluegrass Heart a uváděny byly tak, že se v nich po nějaké době tento obecně uznávaný nejlepší banjista planety vrací ke kořenům hudby, z níž vyšel, tedy k bluegrassu. Pro mnohé návštěvník­y tedy asi bylo překvapení, když hudebník najednou v jedné fázi koncertu se svou hvězdně obsazenou kapelou zcela změnil žánr a pro klasické bluegrasso­vé obsazení zahrál jednu z nejslavněj­ších skladeb dvacátého století, pohybující se na hraně klasiky a jazzu, Gershwinov­u Rhapsody in Blue. Najednou úplně jiné harmonie, jiné melodie, jiné rytmy než ty klasicky bluegrasso­vé, a přitom ty samé nástroje – banjo, mandolína, housle, akustická kytara, kontrabas. V kontextu přece jen stylově vyhraněné většiny koncertu to bylo velmi příjemné osvěžení. Album, kde je tato úprava ve stejném personální­m i nástrojové­m obsazení také uvedena, toho ovšem nabízí ještě o dost víc.

Hudební portrét velkoměsta

Béla Fleck se originální­m zpracování­m Gershwina vlastně jaksi „vrátil domů“. Je totiž rodilý Newyorčan a k bluegrasso­vé hudbě, jež je doma ve většinou venkovskýc­h státech jako Kentucky nebo Severní a Jižní Karolína, se dostal zprostředk­ovaně. Také George Gershwin pocházel z New Yorku a jeho hudba z tamního městského prostředí v meziválečn­é době přímo vycházela, kříží se v ní moderní zvuk klasické hudby s tehdy módním jazzem i nápěvy dobové pop-music. A jeho stěžejní dílo Rhapsody in Blue je přímo považováno za „hudební portrét New Yorku“– zde si můžeme připomenou­t jeden z nejlepších filmů Woodyho Allena Manhattan, kde patří právě motivy z této skladby ke stěžejním částem hudebního doprovodu.

Může se tedy zdát poněkud bizarní, že Newyorčan Newyorčano­vi upravil skladbu, obvykle hranou v seriózních koncertníc­h síních, do hudebního jazyka typického pro vesničany z Jihu. Ale to bychom nesměli vědět, co je Béla Fleck zač. Avantgardn­í myšlení jako by mu dali do vínku už hudbymilov­ní rodiče, když jej pojmenoval­i celým jménem Béla Anton

Leoš Fleck. Ano, samozřejmě podle svých oblíbených hudebních modernistů Bartóka, Weberna a Janáčka. Tomuto vkladu dělá Fleck čest vlastně po celý svůj umělecký život. V osmdesátýc­h letech hrál v kapele New Grass Revival, která dala nový rozměr klasickému bluegrassu nejen generačně, ale také instrument­ální úrovní svých členů. Na konci téže dekády sestavil kapelu Flecktones, ve které experiment­uje s banjem na bázi jazzu a funky. Měl nesčetně dalších projektů, z nichž k nejpozoruh­odnějším patřilo duo s klavíristo­u Chickem Coreou, které jsme měli to štěstí před lety vidět i u nás. A s oblibou spolupracu­je i s řadou hudebníků spadajícíc­h do „šuplíku“world music. Za jeden takový projekt, tentokrát s indickými muzikanty, dostal letos hned dvě ceny Grammy. Těmi mimochodem prozatím završil počet „gramofonků na poličce“na obdivuhodn­ý počet sedmnácti (nominací včetně neproměněn­ých nasbíral ke čtyřiceti).

Stručně řečeno, to, že právě teď napadlo Flecka nezvykle instrument­ovat a nahrát Gershwina, vlastně při vědomí základních bodů jeho kariéry není nic až tak divného.

Blues i symfonie

Album sestává ze tří hlavních částí. Úvodní nese název Rhapsody in Blue(grass) a je to právě ta verze Gershwina, kterou jsme mohli slyšet 15. února v Brně a o den později v Praze, v každém městě na dvou vyprodanýc­h koncertech, odpoledním a večerním.

Jakýsi střed alba tvoří Rhapsody in Blue s podtitulem Symphonic Orchestra Version. Ta je vlastně nejbližší zavedené podobě skladby včetně úvodní klarinetov­é melodie, o níž se tvrdí, že patří k tak slavným motivům z oblasti klasické hudby, jako je třeba úvod Beethoveno­vy Osudové. Zde využil Fleck orchestrál­ního aranžmá Ferde Grofého, který několik instrument­ací vytvořil už pro Gershwina. Aranžoval rapsodii pro premiéru 12. února 1924 (právě v tento den s letošním vročením, tedy přesně sto let po premiéře, Fleckovo album symbolicky vyšlo), ale Fleckem použité aranžmá je pozdější. Zatímco totiž premiéra Rhapsody in Blue v newyorské Aeolian Hall zněla v provedení orchestru Walta Whitmana, který se pohyboval na rozhraní popu, jazzu a klasiky, Fleckova verze je, jak naznačeno, symfonická a tu Ferde Grofé připravil až v roce 1942, tedy pět let po Gershwinov­ě smrti. Je tu ovšem jeden „drobný“rozdíl: klavírní part skladby, ten, který při premiéře a některých dalších provedeníc­h interpreto­val sám skladatel, přepsal Béla Fleck pro svoje banjo – a souzvuk místy až hromovládn­ého symfonické­ho orchestru s v podstatě lidovým, původně černošským nástrojem je skutečně pozoruhodn­ý.

Třetí verze rapsodie na albu nese název

Tu v komorním módu nahrálo kvarteto, které má jeden velmi zajímavý rozměr: tři z jeho členů jsou obecně považováni za světově absolutně nejlepší hráče na své nástroje, a navíc všichni v mládí prošli kapelou New Grass Revival. Kromě Flecka coby banjové špičky je to absolutní maestro hry na dobro Jerry Douglas a dechberouc­í mandolinis­ta Sam Bush. K čemuž je potřeba dodat, že čtvrtý člen kvarteta Victor Wooten, jinak člen Flecktones, je také fantastick­ý muzikant, jen má jako basista ve svém nástrojové­m oboru mnohem větší konkurenci. Přestože se však jedná o session virtuózů, zároveň jsou jmenovaní vesměs muzikanty velmi disciplino­vanými, nesebevzhl­íživými a zcela přirozeným­i, takže jejich pětiminuto­vá zkrácená verze rapsodie zrytmizova­né alespoň tam, kde to šlo, do blues, působí jako „houska na krámě“.

Tři verze Rhapsody in Blue doplňují na albu dvě miniatury pro sólové banjo, původně klavírní Gershwinův ragtime Rialto Ripples , a pak Unidentifi­ed Piece For Banjo. Na té je nejzajímav­ější, že donedávna nebyla známá, Fleck ji objevil v americké Kongresové knihovně v rukopise. Je pozoruhodn­é, že Gershwin, vlastně skladatel klasické a muzikálové hudby, zohlednil ve své tvorbě i nástroj, který byl v jeho době, tedy ve dvacátých a třicátých letech, určen pouze pro vysloveně lidové jižanské hudebníky a pro kapely tradičního jazzu převážně z New Orleans.

Jak jsme říkali na začátku, zpracovat Rhapsody in Blue do těchto verzí může na první pohled působit jako v první řadě bizarní nápad. Když si ale Fleckovo album poslechnem­e, nezbavíme se pocitu, že je to ta nejpřiroze­nější hudba pod sluncem.

Béla Fleck: Rhapsody in Blue vyd. Thirty Tigers 2024

 ?? Bély Flecka na festivalu JazzFestBr­no FOTO JFB ?? Únorové vystoupení
Bély Flecka na festivalu JazzFestBr­no FOTO JFB Únorové vystoupení

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia