Lidové noviny

Stáří drápů hrůzoptáka: 50 milionů let

- RADEK JOHN

Když si dnes chce člověk pochutnat na kuřecích křidýlkách, stačí zajít do KFC. Představa, že by si kuře pochutnalo naopak na něm, je absurdní. Byly ovšem časy, kdy nebyla zcela mimo. Když před 66 miliony let vymřela po nárazu meteoritu většina dinosaurů s výjimkou ptáků, uvolnilo se v ekosystéme­ch místo. Včetně úlohy vrcholovýc­h predátorů, které už jiný predátor nežere. Časem vznikly nové skupiny a prázdný prostor zaplnily. Jedna z nich byli i velcí nelétaví ptáci z čeledě Phorusrhac­idae.

Název skupiny se často počešťuje jako forusracid­i. Říká se jim však také hrůzoptáci. Jeden je k vidění ve filmu Cesta do pravěku.

ČÍSLO TÝDNE

Zkamenělin­y forusracid­ů nebo jejich příbuzných jsou známé ze všech kontinentů kromě Asie. Dosud se mělo za to, že pozici na samém vrcholu potravního řetězce zaujímali jen v Jižní Americe. Asi však vládli i Antarktidě.

Svědčí o tom nález dvou drápů forusracid­a z ostrova Seymour. V časopisu Palaeontol­ogia Electronic­a ho popsali Carolina Acosta Hospitalec­heová z univerzity v Argentinsk­é La Platě a Washington W. Jones z Národního přírodověd­ného muzea v uruguayské­m Montevideu.

Drápy pocházejí z doby před přibližně padesáti miliony let. Země tehdy zažívala příjemně teplé časy. Polární čepičky neexistova­ly. Antarktidu pokrývaly husté lesy.

Dva drápy jsou příliš málo k zařazení fosilie do konkrétníh­o druhu. (Dokonce i pro paleontolo­gy, jimž za podobných okolností obvykle odvaha nechybí.) Dají se z něj však odhadnout proporce hrůzoptáka. Na výšku mohl mít okolo dvou metrů.

Hrůzoptáci žili na Zemi asi 53 milionů let. Poslední vymřeli před pouhými sto tisíci lety v Jižní Americe. Za jejich odchod do fosilního záznamu nejspíš mohlo vynoření Panamské šíje před 2,7 miliony roku. Do Jižní Ameriky se po ní dostali moderní predátoři typu psovitých a medvědovýc­h šelem. Hrůzoptáci neustáli jejich konkurenci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia