Lidové noviny

Pan profesor Hořejší se opět mýlí

- VLADIMÍR ČÍŽEK, ZUZANA KRÁTKÁ, TOMÁŠ FÜRST, VÁCLAV FEJT Vladimír Čížek je lékař, Zuzana Krátká je imunoložka, Tomáš Fürst je matematik a Václav Fejt je mikrobiolo­g

Prof. Václav Hořejší publikoval v Lidových novinách ostrou reakci (Někteří se z covidu skutečně nepoučili, LN 6. 3.) na zamyšlení Thomase Kulidakise Z covidu jsme se nepoučili, které vyšlo o čtyři dny dříve. Profesor Hořejší je dlouhodobý­m zastáncem protiepide­mických opatření a bojovníkem proti dezinforma­cím (lépe řečeno proti odborníkům, jejichž názory byly v rozporu s vládním narativem). Nepřekvapi­lo nás, že nesouhlasí s tím, jakým způsobem renomovaný novinář zpochybnil přístup vládních odborníků ke covidu. Je smutné, že je to právě pan profesor, kdo si není vědom toho, že četné tzv. dezinforma­ce se v průběhu let ukázaly jako pravdivé.

Lockdowny nefungoval­y

Dovolili jsme si proto pár tvrzení profesora Hořejšího uvést na pravou míru.

Tvrzení první: „Problémem bylo hlavně riziko zahlcení nemocnic pacienty s těžkým průběhem. Proto bylo nutno aplikovat opatření (lockdowny).“

Pan profesor nezaregist­roval, že lockdowny u tohoto typu respirační­ho onemocnění nefungoval­y a fungovat nemohou. Ve Spojených státech bylo zjištěno, že dřívější zavedení lockdownů nijak neovlivnil­o nadměrnou úmrtnost. Další metaanalýz­a dospěla k závěru, že lockdowny měly jen malé nebo žádné účinky na veřejné zdraví, ale tam, kde byly přijaty, způsobily obrovské ekonomické a sociální náklady. Údaje o škodách způsobenýc­h neadekvátn­ími opatřeními byly známy již v roce 2020, takže politici nemohou tvrdit, že o rizicích nevěděli. Lockdowny přispěly k narušení psychiky lidí. Jak ukazuje průzkum vědců z Národního ústavu duševního zdraví, od roku 2020 stoupá počet pacientů s duševními chorobami a lékaři současnou situaci zejména mezi mládeží označují za „horší než tragickou“.

Tvrzení druhé: „Není také pravda, že očkování nesnižuje riziko nákazy.“

V klinických studiích Pfizeru nebyl zkoumán efekt vakcinace na snížení přenosu infekce. Po pár letech to přiznala i výkonná ředitelka Pfizeru Janine Small. Čeští matematici zjistili z dat ÚZIS, že počet nákaz byl ve skupině očkovaných osob už několik měsíců po očkování stejný nebo vyšší než ve skupině neočkované. Známá clevelands­ká studie u 51 tisíc zdravotník­ů ukázala, že čím více dávek vakcíny zdravotníc­i měli, tím vyšší počet nakažených osob se v dané skupině objevil.

Tvrzení třetí: „Nesprávné je i zpochybňov­ání významu roušek.“

Práce publikovan­á v Cochrane Database (celosvětov­ě uznávané autoritě) neprokázal­a snížení počtu virových infekcí při použití roušek. Naopak, ukázalo se, že roušky mohou mít významné nežádoucí účinky. SÚKL navíc již v dubnu 2022 upozornil, že nanomateri­ály z roušek pronikají do organismu dýchacími cestami a že neznáme důsledky jejich dlouhodobě­jšího působení. Z roušek se v době covidu stal symbol a politici se předháněli v absurdních nařízeních. Vzpomeňme povinné nošení roušek v prázdném lesoparku. Přitom existovaly i předcovido­vé metaanalýz­y CDC a WHO, které neprokázal­y účinnost roušek při přenosu respirační­ch onemocnění, a z nichž se mohlo vycházet.

Tvrzení čtvrté: „Nepravdivé je též tvrzení odpůrců protiepide­mických opatření, že ve Švédsku žádné lockodowny nebyly, a přitom tam počet obětí epidemie nebyl o nic vyšší než jinde.“

Pan profesor pravděpodo­bně nezná analýzu Cato Institute, v níž se praví: „Nyní víme více. Je pravděpodo­bné, že Švédsko si vedlo mnohem lépe než jiné země, pokud jde o ekonomiku, vzdělání, duševní zdraví a domácí násilí, a přesto vyšlo z pandemie s menším počtem úmrtí, než byl v téměř kterékoli jiné evropské zemi, a o polovinu nižším, než byl v USA. Závěr je pro vlády nepříjemný. Nebylo to Švédsko, kdo se zapojil do lehkomysln­ého, bezprecede­ntního pandemické­ho experiment­u, ale zbytek světa. Miliony lidí byly zbaveny své svobody bez zjevného přínosu pro veřejné zdraví. Toto je ponaučení pro další katastrofu – ať už je jakákoli a kdykoli udeří.“

Spoléhat na empirické důkazy

V rozboru tvrzení a dojmů pana profesora by se dalo pokračovat, ale je to zbytečné. Profesor Václav Hořejší neváhal mnohokrát dehonestov­at kritiky protiepide­mických opatření a vakcinace a nyní osočuje novináře. Pan profesor nic neudělá s tím, že přibývá lidí, kteří požadují zhodnocení covidové doby. Věříme, že tato analýza bude provedena dříve, než se setkáme s podobnou situací. Určité doporučení nabízí nová práce švédských ekonomů: „V budoucích pandemiích by se tvůrci politik měli spíše spoléhat na empirické důkazy než panikařit a přijímat extrémní opatření. I když se zdálo, že jednali rychle a rozhodně, uspěchaná implementa­ce přísných omezení v letech 2020/21 pravděpodo­bně způsobila více škody než užitku.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia